Справа № 22-ц-124/2010 Головуючий у 1-й інстанції – Степаненко О.А.
Категорія 34 Суддя-доповідач – Смирнова Т.В.
УХВАЛА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
«18» лютого 2010 року колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Сумської області у складі:
головуючого - Смирнової Т.В.,
суддів - Ільченко О.Ю., Ведмедь Н.І.,
з участю секретаря судового засідання – Пархоменко А.П.,-
розглянула у відкритому судовому засіданні у приміщенні апеляційного суду цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2
на рішення Сумського районного суду Сумської області від 17 листопада 2009 року
у справі за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_2
про відшкодування матеріальної та моральної шкоди ,-
В С Т А Н О В И Л А :
Рішенням Сумського районного суду Сумської області від 17 листопада 2009 року ухвалено : стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_3 матеріальну шкоду в сумі 1.593 грн. 90 коп. , моральну шкоду в сумі 200 грн. , 167 грн. 50 коп. витрат , пов»язаних зі сплатою судового збору , 120 грн. витрат на ІТЗ розгляду справи, 275 грн. 88 коп. витрат, пов»язаних з проведенням експертизи та 300 грн. , пов»язаних з наданням юридичної допомоги , а всього 2.657 грн. 28 коп.
В іншій частині позову відмовлено за безпідставністю вимог.
В апеляційній скарзі ОСОБА_2 просить скасувати зазначене рішення суду та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 , через порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Апелянт зазначає, що суд не з»ясував всіх обставин по справі , які мають значення , а тому зробив невірні висновки , що призвело до ухвалення незаконного та необґрунтованого рішення.
Вважає, що суд не встановив обставини, за яких пошкоджено автомобіль позивача, а тому безпідставно задовольнив позов .
Дослідивши матеріали справи, перевіривши рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, заслухавши пояснення апелянта, підтримавшого скаргу, заперечення позивача проти скарги , колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає відхиленню, а рішення суду залишенню без змін, виходячи з наступних підстав.
Звертаючись до місцевого суду ОСОБА_3 посилався на те, що 24.08.2009 року, біля 16-00 годин він приїхав до свого домоволодіння в смт.Степанівка на автомобілі «Мазда-626» , який припаркував біля свого двору, напроти своїх воріт. Через деякий час він побачив, що біля автомобіля знаходиться бичок відповідачки , а на автомобілі виникли пошкодження. Владнувати конфлікт в добровільному порядку відповідачка відмовилась, тому позивач просив стягнути матеріальну та моральну шкоду.
Задовольняючи частково позовні вимоги ОСОБА_3 суд виходив з того, що зібрані та досліджені в судовому засіданні докази свідчать про те, що пошкодження автомобіля позивача були завдані саме бичком відповідачки , яка неналежним чином доглядала за бичком , а оскільки з вини відповідачки була завдана матеріальна шкода , присуджено стягнути і моральну шкоду та наведено з цього приводу мотиви в судовому рішенні.
Колегія суддів вважає , що рішення суду ґрунтується на вимогах Закону та матеріалах справи.
По справі встановлено, що 24.08.2009 року бичок відповідачки , залишений на вулиці без догляду пошкодив автомобіль «Мазда-626» , власником якого є ОСОБА_4 і яким позивач керував на передбачених законом підставах та автомобіль було припарковано біля двору позивача .
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що за шкоду повинна відповідати ОСОБА_2, оскільки належний їй бичок пошкодив автомобіль позивача і ці висновки підтверджуються зібраними по справі доказами.
Зокрема, з пояснень сторін та показів свідків ОСОБА_5, ОСОБА_6 вбачається, що пошкодження на автомобілі носили характер вм»ятин і подряпин та могли бути завдані саме бичком , який належить відповідачці.
Відповідно до висновків звіту №706/2009 про експертну оцінку автотранспортного засобу і розміру матеріальної шкоди , проведеного фірмою «Ікар ВМЗ Сервіс» , вбачається , що під час огляду автомобіля «Мазда-626» , д.н. НОМЕР_1 , було встановлено , що вартість ремонту пошкодженого автомобіля складає 1.593 грн. 90 коп. ( а.с.9-20,21,22-30), цей доказ та вартість ремонту апелянт не спростувала.
Згідно зі ст.60 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Апелянт , не погоджуючись з тим, що пошкодження автомобіля позивача були завдані саме її телям , в той-же час , жодним чином не спростувала надані позивачем докази.
Так , відповідачка мала можливість , але не скористалась своїм правом заявити клопотання про проведення відповідної експертизи , для з»ясування спірних питань щодо завданих пошкоджень автомобіля, про що зазначено в рішенні суду .
Доводи апелянта про те, що судом безпідставно не враховано вік тварини 2,5 місяці та яка не могла мати роги , спростовуються поясненнями самої відповідачки.
В матеріалах №593 Сумського РВ УМВС України в Сумській області по факту звернення гр.ОСОБА_3 є особисте пояснення (а.с.5) ОСОБА_2 , де вона вказала , що «вивела бичка , рябої масті , 4-х місяців… ».
Крім того, в цих-же матеріалах перевірки є пояснення свідка-очевидця ОСОБА_7, який пояснив, що бачив , як сусідка відтягувала за ціпок бичка, котрий в той час « чесал рога об автомобиль соседа» (матеріали перевірки , а.с.4).
Покази ОСОБА_7 були перевірені в судовому засіданні та їм надана оцінка в рішенні суду .
За таких обставин , доводи апеляційної скарги про недоведення вини відповідачки в завданні шкоди суперечать матеріалам справи.
Судом повно та вірно встановлено обставини справи , правильно застосовано матеріальний закон , в рішенні суду наведено аналіз зібраних доказів та мотиви прийнятого рішення щодо відшкодування матеріальної та моральної шкоди.
У відповідності до ст.88 ЦПК України суд обгрунтовано провів розподіл судових витрат.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.
На підставі викладеного та керуючись п.1 ст.1 ст.307,ст.ст.308,313-315,317,319 ЦПК України, колегія суддів ,-
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 – відхилити.
Рішення Сумського районного суду Сумської області від 17 листопада 2009 року в даній справі залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і з цього часу може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців .
Головуючий - (підпис)
Судді - (підписи)
Згідно з оригіналом : суддя апеляційного суду Смирнова Т.В.