Справа № 2-а-123/10
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 лютого 2010 року Самарський районний суд м. Дніпропетровська у складі:
головуючий, суддя Сухоруков А.О.,
при секретарі Пилипенко О.В,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпропетровську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Самарському районі м. Дніпропетровська, про зобов’язання здійснити перерахунок підвищення до пенсії «дітям війни», стягнення недоплаченої суми,
в с т а н о в и в :
19 листопада 2009 року ОСОБА_1 звернувся до Самарського районного суду м. Дніпропетровська з адміністративною позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в Самарському районі м. Дніпропетровська про визнання протиправною бездіяльність, зобов’язання здійснити перерахунок підвищення до пенсії «дітям війни».
В обґрунтування позовних вимог позивач послалась на те, що вона, має статус дитини війни відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», має право отримувати державну соціальну підтримку у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до п. 12 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», дія ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» була призупинена та визнана такою, що не відповідає Конституції України. Відповідно до ч.2 ст. 3 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами. Ст. 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті інших або нових законів, або внесення змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.
Незважаючи на те, що Конституція України має вищу юридичну силу, а рішення Конституційного Суду є обовязковими для виконання на території України, є остаточними і не підлягає оскарженню, Відповідач, як орган владних повноважень, відмовив їй у гарантованому Законом праві. Вважає, що відмова відповідача є незаконною, оскільки відповідно до ст. 2, 3 Закону, державні, соціальні гарантії дітям війни, визначені цим законом, не можуть бути обмежені або скасовані другими нормативно-правовими актами.
В свою чергу, згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України. Розмір допомоги до пенсії відповідно до ст. 6 Закону становить 30 % від мінімальної пенсії за віком. Мінімальна пенсія за віком відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність.
Сума невиплаченої щомісячної державної соціальної допомоги за розрахунком позивача за період із січня 2006 року до 01.11.2009 року включно складає 5965,20 грн.
Позивач просив задовольнити позов, відновити пропущений строк звернення до адміністративного суду, визнати дії відповідача щодо відмови у виплаті щомісячної соціальної допомоги в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком неправомірною, зобов’язати здійснити нарахування щомісячної соціальної допомоги у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, та стягнути з відповідача на її користь недоплачену суму щомісячної соціальної державної допомоги до пенсії за період з січня 2006 року по 01.11.2009 року в сумі 5965,20 грн.
У судовому засіданні позивач підтримала позовні вимоги в повному обсязі та просила задовольнити позов на підставі обставин, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнала, вважала позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Самарському районі м. Дніпропетровська з 16.10.1996 року та одержує пенсію за віком на підставі Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Позивачем пропущено строк позовної давності щодо перерахунку та виплати підвищення відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з 01.01.2006р. У правління наполягає на застосуванні ст. 99, 100 КАС України щодо відмови у задоволенні позову або частини його вимог за умов, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Згідно зі ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (в редакції, яка діяла протягом 2006-2007 років, до внесення змін Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-VI) дітям війни підвищення до пенсії або місячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачеється замість пенсії, мали підвищуватись на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Статтею 110 Закону України від 19.01.2006р. № 3367-IV «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» установлено, що пільги дітям війни, передбачені ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», запроваджуються поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» дія ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» була призупинена на 2007 та встановлено, що у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), у розмірі 50 % від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.
Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) положення п. 12 ст. 71, ст. 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» були визнані такими, що не відповідають Конституції України.
Дія Рішення Конституційного Суду України № 6-рп/2007 втратила силу 31.12.2007 року.
Пунктом 41 розділу II Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», було внесено зміни, зокрема, до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», якою визначалось, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту) до пенсії виплачуються підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Положення пункту 41 розділу II визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008р. № 10-рп/2008 (справа щодо предмета та змісту Закону України «Про державний бюджет України»).
Таким чином, зазначені положення Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цих рішень, при цьому, додаткових вимог стосовно порядку їх виконання визначено не було.
Відповідно до ст. 95 Конституції України виключно Законом України «Про державний бюджет України» визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір та цільове спрямування цих видатків.
Частиною 2 ст. 4 Бюджетного Кодексу України встановлено, що при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України та Закону України « Про державний бюджет України».
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов’язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідності бюджетного призначення, які встановлюються Законом України «Про державний бюджет України» чи рішенням про місцевий бюджет у порядку, визначеному Бюджетним Кодексом України.
Особам, які мають статус «діти війни» з 01.01.2008р. проведено перерахунок пенсії за нормами Закону України « Про соціальний захист дітей війни» із змінами, внесеними Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» в розмірі 47 грн. (470Х10%).
Представник відповідача вказала на те, що вимоги ОСОБА_1, викладені у позовній заяві, є необґрунтованими та задоволенню не підлягають, та просила суд залишити позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Самарському районі м.Дніпропетровська без задоволення.
Заслухавши позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про необхідність задовольнити позов частково з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має статус дитини війни, що підтверджується відміткою в пенсійному посвідченні (а.с. 8).
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до п. 12 ст. 71, ст. 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», дія ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» була призупинена.
Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року положення п. 12 ст. 71, ст. 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» були визнані такими, що не відповідають Конституції України та з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення втратили чинність.
Пунктом 41 розділу II Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», було внесено зміни, зокрема, до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», якою визначалось, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії виплачуються підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008р. № 10-рп/2008 положення пункту 41 розділу II Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти, або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Згідно з ч. 2 ст. 8 Конституції України, Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Відповідно до ч.2,3 ст.22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесені змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Крім того відповідно до ч.2 ст. 3 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.
Рішення Конституційного Суду України у цій справі мають преюдиційне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Таким чином, норми Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», які визнані неконституційними, втратили чинність з 9 липня 2007 року, норми Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», які визнані неконституційними, втратили чинність з 22 травня 2008 року.
За таких обставин, категоріям осіб, які підпадають під поняття «діти війни» згідно Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в період часу з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року поновлено право на отримання пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи соціальної допомоги, які виплачуються замість пенсії та підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком.
На 2009 рік дія ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» не призупинялася законодавчими актами.
На підставі ч. 1 ст. 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
За змістом ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом змагальності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Заперечення відповідача стосовно відсутності на законодавчому рівні механізму, згідно з яким можливо було визначити величину мінімальної пенсії за віком, що застосовується для обчислення підвищення пенсії особам, яким встановлено статус «дитина війни», судом не беруться до уваги, оскільки зазначене не звільняє суб’єкта владних повноважень в особі Управління Пенсійного фонду України в Самарському районі м. Дніпропетровська діяти на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачено Конституцією та законами України.
Таким чином, після прийняття рішень Конституційним Судом України відповідач повинен був здійснити перерахунок пенсії позивача та здійснити виплати відповідно до вимог ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Як вбачається з матеріалів справи, Управління Пенсійного Фонду України в Самарському районі м. Дніпропетровська будь-яких дій, пов’язаних з перерахунком пенсії позивача в частині її підвищення відповідно до положень ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», не здійснювало та виплату не проводило.
Суд вважає, що строк звернення до суду з позовом пропущений без поважних причин, оскільки позивач повинен був знати про порушення своїх прав, тому що Рішення Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) публікувалося у доступних друкованих засобах масової інформації, і поновити права позивача можливо лише у межах строку одного року до дня звернення до суду.
Також не вбачається передбачених законом підстав для задоволення позову в повному обсязі, тому що у період з 01.01.2008 року по 21.05.2008 року діяли спеціальні норми Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», якими відповідно призупинено дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», та внесено зміни в тій частині, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії виплачуються підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни, тобто 47 грн., виплати якої проводились відповідачем.
Беручи до уваги положення вищенаведених норм та співвідношуючи їх з встановленими фактами, враховуючи ч. 3 ст. 150 Конституції України, відповідно до якої рішення Конституційного Суду України є обов’язковими до виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені, суд приходить до висновку про необхідність часткового задоволення адміністративного позову.
Також суд зазначає, що оскільки іншими нормативно-правовими актами не передбачено поняття мінімальної пенсії за віком, відповідачу при нарахуванні виплат слід виходити з положень ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Керуючись ч.2 ст.8, ч.ч. 2, 3 ст. 22, ч. 3 ст. 150, ч. 2 ст. 152 Конституції України, ч. 2 ст. 3, ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст. 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, ст. ст. 8, 9, 99, 100, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в :
Позов задовольнити частково
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Самарському районі м. Дніпропетровська провести нарахування ОСОБА_1 з 19 листопада 2008 року по 01 листопада 2009 року відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком та забезпечити виплати.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня складання постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.
Суддя А.О. Сухоруков
- Номер: 2-а-123/10
- Опис: визнання дій протиправними
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-123/10
- Суд: Виноградівський районний суд Закарпатської області
- Суддя: Сухоруков Андрій Олексійович
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 19.06.2015
- Дата етапу: 19.06.2015
- Номер: ------
- Опис: Камінський Олександр Антонович до інспектора ДПС Ульяновського ВДАІ Мазура Р.П. про скасування постанови про адміністративне правопорушення
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-123/10
- Суд: Савранський районний суд Одеської області
- Суддя: Сухоруков Андрій Олексійович
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 10.08.2015
- Дата етапу: 10.08.2015
- Номер:
- Опис:
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-123/10
- Суд: Золочівський районний суд Львівської області
- Суддя: Сухоруков Андрій Олексійович
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 17.09.2015
- Дата етапу: 17.09.2015
- Номер: 2-а-123/10
- Опис:
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-123/10
- Суд: Пирятинський районний суд Полтавської області
- Суддя: Сухоруков Андрій Олексійович
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 21.09.2015
- Дата етапу: 21.09.2015
- Номер:
- Опис: про скасування постанови
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-123/10
- Суд: Славутицький міський суд Київської області
- Суддя: Сухоруков Андрій Олексійович
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 29.03.2010
- Дата етапу: 04.06.2010
- Номер: 2-а-123/10
- Опис: Про визнання протиправною бездіяльності УПФУ та зобов’язання здійснити нарахування та виплату доплати до пенсії як дитині війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-123/10
- Суд: Талалаївський районний суд Чернігівської області
- Суддя: Сухоруков Андрій Олексійович
- Результати справи: заяву задоволено частково
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 28.09.2010
- Дата етапу: 07.10.2010