Судове рішення #10363308

Справа №2-1440  

2010 рік  

  РІШЕННЯ  
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ  

    14 червня 2010 року. Першотравневий районний суд м.Чернівці  

в складі:  

головуючого судді Марчука В.Т.  

при секретарі Одовічен Я.В.  

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Чернівці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі м.Чернівці про визнання недійсними розпоряджень та перерахунок неправильно призначеної пенсії державного службовця,-  

  ВСТАНОВИВ:  

    Позивачка ОСОБА_1 звернулась до суду з вказаними вище позовними вимогами до відповідача  Управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі м.Чернівці.  

  Посилалась на те, що на підставі наказу ДПА в Чернівецькій області №222-0 від 17.11.2000 року вона звільнена з роботи з посади головного державного податкового ревізора-інспектора відділу економічного аналізу та прогнозу податкових надходжень у зв’язку з достроковим виходом на пенсію згідно ст.37 КЗпП України.  

  Її стаж роботи на державній службі становить 10 років 5 місяців 8 днів, а загальний трудовий стаж, що дає право на одержання винагороди за вислугу років становить 27 років 7 місяців 16 днів.  

  З 30.11.2000 року їй була призначена пенсія, проте в заробітну плату для обчислення розміру пенсії і при її перерахунку з 01.02.2008 року у зв’язку з підвищенням окладів, надбавку за вислугу років відповідачем їй було включено в розмірі 20% замість 40%.  

  На її звернення про проведення перерахунку призначеної пенсії з врахуванням надбавки за вислугу років в розмірі 40% відповідачем їй було відмовлено.  

  Оскільки їй проводилась виплата винагороди за вислугу років в розмірі 40% до посадового окладу з врахуванням доплат за ранг, що була складовою заробітної плати, на яку нараховувався збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, вважає зазначену вище відмову відповідача у проведенні перерахунку її пенсії незаконною.  

  Просила визнати недійсним розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі м.Чернівці №139041 від 21.03.2008 року; зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі м.Чернівці провести перерахунок розміру її пенсії і призначити пенсію державного службовця, включивши в суму заробітної плати для обчислення пенсії винагороду за вислугу років в розмірі 40% до посадового окладу з врахуванням доплати за ранг та виплатити їй недонараховану пенсію з 17.11.2000 року по 31.04.2010 року; при черговому перерахуванні пенсії врахувати надбавку за вислугу років в розмірі 40% від посадового окладу та доплати за ранг.  

  Позивачка ОСОБА_1 в судовому засіданні позов із урахуванням уточнених позовних вимог підтримала та підтвердила обставини, викладені в позовній заяві. При цьому, окрім заявлених вище позовних вимог, просила також визнати недійсним розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі м.Чернівці №139041 від 26.01.2001 року.  

  Представник відповідача Чорней Т.В. в судовому засіданні позов не визнала та просила в його задоволенні відмовити з підстав, зазначених в письмових запереченнях на позов. Вважає, що призначення позивачці пенсії та подальший її перерахунок відповідачем проведено законно у відповідності до діючого законодавства. Крім того, просила застосувати до заявлених ОСОБА_1 позовних вимог строк позовної давності.  

  Суд, заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши письмові докази по справі, вважає, що заявлені ОСОБА_1 позовні вимоги є обгрунтованими, однак підлягають частковому задоволенню.  

  Так, судом встановлено, що до виходу на пенсію позивачка ОСОБА_1 працювала в Державній податковій адміністрації України в Чернівецькій області на посаді головного державного податкового ревізора-інспектора відділу економічного аналізу та прогнозу податкових надходжень.  

Згідно наказу ДПА в Чернівецькій області №222-0 від 17.11.2000 року позивачку ОСОБА_1 звільнено з роботи із займаної посади на підставі ст.40 п.1 КЗпП України.  

  Стаж роботи позивачки ОСОБА_1 на державній службі становить 10 років 5 місяців 8 днів; загальний стаж - 37 років 10 місяців 2 днів.  

  Відповідно до протоколу засідання комісії ДПА в Чернівецькій області від 01.12.1998 року останньою було підтверджено стаж роботи, який дає право на одержання винагороди за вислугу років станом на 01.12.1998 року ОСОБА_1 27 років 7 місяців 16 днів, та визначений розмір винагороди 40% від посадового окладу та доплати за спеціальне звання.  

  Таким чином, надбавку за вислугу років ОСОБА_1 було встановлено з урахуванням стажу, який визначено рішенням відповідного органу, що відповідає вимогам «Порядку виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1013 від12.09.1997 року.  

  Під час роботи в органі державної податкової служби позивачка ОСОБА_1 отримувала винагороду за вислугу років, передбаченою постановою Кабінету Міністрів України «Про порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання» від 12.09.1997 року №1013 в розмірі 40% посадового окладу та надбавки за спеціальне звання, з яких сплачувалися страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підтвердила в судовому засіданні і представник відповідача.  

  30.11.2000 позивачка ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про призначення їй пенсії у відповідності до Закону України «Про державну службу».  

  Розпорядженням Управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі м.Чернівці №139041 від 26.01.2001 року позивачці ОСОБА_1 призначено пенсію державного службовця з 17.11.2000 року.  

  При обчисленні розміру пенсії позивачці ОСОБА_1 було враховано відповідно до ч.5 ст.33 Закону України «Про державну службу» надбавку за вислугу років у розмірі 20% посадового окладу та надбавки за ранг.    

  Розпорядженням Управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі м.Чернівці №139041 від 21.03.2008 року позивачці ОСОБА_1 було здійснено перерахунок пенсії з 01.02.2008 року, під час якого не враховано надану позивачкою довідку №2283/10/05-14 від 17.03.2008 року та не включено в суму заробітної плати для перерахунку пенсії винагороду за вислугу років в розмірі 40% посадового окладу з урахуванням доплати за спеціальне звання.  

  Відповідно до ст.37 ч.1 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається  в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії.  

  Згідно п.3 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31.05.2000 року посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи,  класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії  відповідно до законів, зазначених у пункті 1 цієї постанови, тобто Закону України «Про державну службу», враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.  

  Пунктом 6 цієї Постанови передбачено, що у всіх випадках призначення (перерахунку) пенсій заробіток для обчислення пенсії не може перевищувати сум заробітної  плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, на момент призначення (перерахунку) пенсій.  

  Постановою Кабінету Міністрів від 12.09.1997 року №1013 затверджено «Порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання», відповідно до положень якого винагорода за вислугу років виплачується посадовим особам органів державної податкової служби залежно від стажу роботи і обчислюється у відсотках, виходячи з посадового окладу та надбавки за спеціальне звання. Нарахування та виплата винагороди за вислугу років провадяться щомісяця за фактично відпрацьований час у межах встановленого фонду оплати праці.  

  Винагорода за вислугу років враховується при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства.  

  Абзацом 3 цієї Постанови передбачено, що витрати на виплату винагороди за вислугу років здійснювати у межах фонду оплати праці передбаченого органам державної  податкової служби в Державному бюджеті України.  

  Таким чином, судом встановлено, що винагорода за вислугу років, встановлена посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, є частиною заробітної плати зазначених посадових осіб, виплачується за рахунок та у межах фонду оплати праці, передбаченого органам державної податкової служби в Державному бюджеті України, враховується при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства, на неї нараховується збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, а тому повинна враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця у розмірах, що виплачуються на день звільнення посадової особи з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, у даному випадку пенсію державного службовця.  

  Стаття 33 Закону України «Про державну службу» визначає умови оплати праці державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення, а тому, якщо державний службовець під час перебування на державній службі отримував винагороду (надбавку) за вислугу років в розмірі 40% до посадового окладу з урахуванням доплат за ранг (спеціальне звання), то зазначений розмір цієї винагороди (надбавки) повинен бути врахований і при обчисленні пенсії державного службовця.  

  За таких обставин, виходячи з наведених вище вимог закону, суд вважає, що заявлені ОСОБА_1 позовні вимоги в частині визнання недійсними розпоряджень відповідача та зобов’язання останнього провести перерахунок неправильно призначеної пенсії та призначити пенсію державного службовця, включивши в суму заробітної плати для обчислення пенсії винагороду за вислугу років в розмірі 40% посадового окладу з урахуванням доплати за ранг з дня її призначення, тобто з 17.11.2000 року, є обгрунтованими і підлягають задоволенню.  

  При цьому, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 в частині зобов’язання відповідача виплати їй недонараховану пенсію з 17.11.2000 року по 31.04.2010 року задоволенню не підлягають, оскільки сам механізм виплати несплачених сум в результаті проведеного перерахунку пенсії визначений безпосередньо чинним пенсійним законодавством України.  

Також, на погляд суду, не підлягають задоволенню і позовні вимоги ОСОБА_1 в частині зобов’язання відповідача при черговому перерахуванні пенсії врахувати надбавку за вислугу років в розмірі 40% від посадового окладу та доплати за ранг, оскільки порушення таких прав позивачка ще не зазнала, а будь-яких належних доказів щодо можливого порушення в майбутньому її пенсійних прав остання суду не надала.  

Оскільки позивачка ОСОБА_1, будучи недостатньо проінформаваною відповідачем з приводу відсоткового розміру винагороди за вислугу років під час призначення та перерахунку пенсії, про порушені свої пенсійні права дізналась лише в 2010 році, суд вважає, що вона з поважних причин пропустила строк позовної давності на звернення до суду з даним позовом за захистом своїх порушених прав та інтересів.  

Враховуючи наведене, керуючись ст.267 ЦК України, ст.ст.33, 37 ч.1 Закону України «Про державну службу», п.п.3, 6 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», п.4 «Порядку виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 12.09.1997 року, ст.ст.3, 10, 11, 60, 58, 64, 88, 208, 209, 212-215, 218, 294  ЦПК України суд,-  

  ВИРІШИВ:  

  Позов задовольнити частково.  

Поновити ОСОБА_1 пропущений з поважних причин строк позовної давності звернення до суду з даним позовом.  

  Визнати недійсними розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі м.Чернівці №139041 від 26.01.2001 року та №139041 від 21.03.2008 року.  

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі м.Чернівці провести ОСОБА_1 перерахунок неправильно призначеної пенсії та призначити пенсію державного службовця, включивши в суму заробітної плати для обчислення пенсії винагороду за вислугу років в розмірі 40% посадового окладу з урахуванням доплати за спеціальне звання (ранг) з дня її призначення, тобто з 17.11.2000 року.  

В задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.  

Заяву про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення.  

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.  

  Суддя  Першотравневого  

районного суду м.Чернівці               В.Т.МАРЧУК  

  • Номер: Б/н 997
  • Опис: про стягнення заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку та середнього заробітку за час затримки розрахунку
  • Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
  • Номер справи: 2-1440/10
  • Суд: Дарницький районний суд міста Києва
  • Суддя: Марчук Валерій Трохимович
  • Результати справи:
  • Етап діла: Зареєстровано
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 12.10.2015
  • Дата етапу: 12.10.2015
  • Номер: 6/333/168/20
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-1440/10
  • Суд: Комунарський районний суд м. Запоріжжя
  • Суддя: Марчук Валерій Трохимович
  • Результати справи: подання (заяву, клопотання) задоволено
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 30.06.2020
  • Дата етапу: 28.09.2020
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація