Судове рішення #10355929

                                                                              Справа  № 2-706                

                                                                                                                                             2010 р.

                            Р І Ш Е Н Н Я                

                            ІМЕНЕМ       УКРАЇНИ

         

 18  червня 2010 р.                                                                 м. Снятин

Снятинський районний суд Івано-Франківської області у складі:

               головуючого – судді -                    Потятинник Ю.Р.,

                            з участю секретаря -             Маланчук С.Г.,

                          представника відповідача -              Матейчук Г.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Снятині справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Снятинському районі Івано-Франківської області про визнання протиправними дій, зобов’язання  вчинити дії,  стягнення недоотриманого розміру пенсії, -

                                                   

         ВСТАНОВИВ:

           Позивач звернувся до суду із позовом мотивуючи тим, що він являється потерпілим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. Внаслідок захворювання, пов’язаного аварією відповідно до довідки МСЕ його визнано інвалідом ІІ групи, а ст. 14 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” віднесено до І категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Перебуває на пенсійному обліку в управлінні пенсійного фонду України в Снятинському районі.

Напротязі з 01.12.2008р. по 01.06.2010р. відповідачем нараховувалась та виплачувалась щомісячно пенсія у розмірі, який є набагато меншим, ніж повинен він отримувати відповідно до чинного законодавства України.

В травні 2010р. звернувся з письмовою заявою до відповідача щодо перерахунку призначеної пенсії відповідно до ст.ст. 49, 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

В усіх випадках розміри пенсій для інвалідів,  що  яких  встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою не  можуть бути нижчими: по першій групі інвалідності – 10 мінімальних  пенсій за віком, по другій  групі інвалідності – 8 мінімальних  пенсій за віком, по третій групі інвалідності –  6 мінімальних  пенсій за віком. Згідно ст. 50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”  особам,  віднесеним до категорії 1,  призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю у розмірах : інвалідам І групи – 100 % від мінімальної пенсії за віком,  інвалідам ІІ групи – 75 % від мінімальної пенсії за віком,  інвалідам ІІІ групи,  дітям-інвалідам,  а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи променеву хворобу – 50 % від мінімальної пенсії за віком.

Згідно чинного законодавства недоплата пенсії відповідачем становить за 2008р.- 3704 грн. 73 коп.,  за 2009р. – 44517 грн. 30 коп., з січня по 01.06. 2010р. недоплата становить 21282 грн. 85 коп.

Просить визнати неправомірною відмову відповідача в проведенні перерахунку пенсії по інвалідності за період з 01.01.2005р. по 01.06.2010р., зобов’язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії як інваліду 2 групи за період з 01.12.2008р.по 01.06.2010р. згідно чинного законодавства,  стягнути недоотриману пенсію за даний період в розмірі 93923 грн. та зобов’язати проводити нарахування та виплату пенсії з 01.06.2010р. у відповідності до ст.ст. 50, 54, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи з розміру 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду,  заподіяну здоров’ю в розмірі 75% від мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.

Позивач в судове засідання не з’явився, однак подав до суду заяву, в якій просить справу розглядати у його відсутності, позовні вимоги підтримав повністю.

            Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги  не визнала, подала письмове заперечення. Пояснила, що відповідно до ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” позивач отримує пенсію по ІІ групі інвалідності, та отримує додаткову пенсію за шкоду заподіяну  здоров’ю на підставі ст. 49  вищевказаного закону. Розрахунок пенсій, призначених відповідно до ч.4 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та додаткової  пенсії встановлено Постановою КМУ «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету» від 03.01.2002 року № 1. Відповідно до якої розрахунок проводиться виходячи з розміру 19 грн. 91 коп.

            Законом України № 107-VI від 28.12.2007 року, який вступив в законну силу 01.01.2008 року, внесено зміни до ст. 54 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” і встановлює, що в усіх випадках пенсії для учасників ліквідації аварії на ЧАЕС в 1987-1990 роках не можуть бути нижчими по ІІ групі інвалідності 150 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а додаткова пенсія відповідно до ст. 50 вищевказаного закону проводиться в розмірі 20 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Зазначеною постановою конкретно визначено розмір та порядок виплат пенсії та доплати громадянам даної категорії. Дана постанова чинна та у встановленому порядку не скасована. Просила в позові відмовити.

             Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає до  часткового  задоволення з  наступних мотивів.

           Судом встановлено, що ОСОБА_2 є інвалідом ІІ групи, захворювання пов’язане з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС І категорії, що підтверджується копією посвідчення НОМЕР_1 від  01.11.2006 р., вкладкою до нього НОМЕР_2 с від  11.12.2009р. та довідкою, згідно якої він перебуває на відповідному обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Снятинському районі.

Висновком медико-соціальної експертної комісії серії МСЕ № 0273278 від 16.11.2009р. позивач визнаний інвалідом ІІ групи, захворювання пов’язане у зв’язку із наслідками аварії на ЧАЕС.

Позивач звертався до Управління Пенсійного Фонду України Снятинського району про проведення йому перерахунку пенсії відповідно до Закону України Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в зв’язку з чим отримав відповідь від 01.06.2010р. про відмову в проведенні такого перерахунку.

Відповідач посилався на те, що при проведенні розрахунків пенсії застосовувалися положення Постанов Кабінету Міністрів України.

Суд не може  погодитися з правильністю нарахування пенсії Управлінням Пенсійного Фонду України Снятинського району для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою з наступних підстав.

        Статтею 49 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Зі змісту ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” слідує, що розмір пенсії для інвалідів ІІ групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою не можуть бути нижчими – восьми мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до ч. 1 ст. 50 Закону України  “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи” особам віднесеним до І категорії, які є інвалідами ІІ групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком. Статтею 53 Закону України  “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено, що виплата додаткової пенсії здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

Таким чином, вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком.

      Що ж до відсутності визначення у законі поняття та базової величини мінімальної пенсії за віком для проведення перерахунку, то суд враховує ту обставину, що згідно ст. 28 Закону України “Про загальнообов’язкове  державне пенсійне страхування” законодавець дає визначення розміру мінімальної пенсії за віком, яка підлягає до застосування в порядку ст. 8 ЦПК України за аналогією.

      Відповідно до ч.1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмір прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність.

Відповідно до ч. 3 ст. 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, яка набрала чинності 31.10.2006 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір державної пенсії визначений відповідно до ст. 54 цього закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорії та розмір щомісячної компенсації сім’ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Таким чином новий мінімальний  розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму, і перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Мінімальна пенсія за віком встановлюється Законом України про державний бюджет України на відповідний рік.

Доводи представника відповідача про те, що при розрахунку пенсії вони виконували вимоги Постанов Кабінету Міністрів України не заслуговують на увагу, оскільки відповідно до вимог ст. 8 ЦПК України у разі якщо спірні правовідносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а в разі невідповідності правового акта закону України або міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, суд застосовує акт законодавства, який має вищу юридичну силу.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 були визнані неконституційними та втратили чинність з для ухвалення рішення зміни, внесені пп.12 п.28 розділу ІІ ЗУ від 28.12.2007р. №107-VІ.

Таким чином, суд вважає,  що позивач має право на проведення перерахунку та виплату пенсій відповідно до ст.ст. 49, 50, 54, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи з розміру 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду,  заподіяну здоров’ю в розмірі 75 % від мінімальної пенсії за віком відповідно до  ст. 28 Закону України  “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. Тому, з метою поновлення порушених прав позивача слід визнати в межах трирічного строку позовної давності,  яку просить застосувати представник відповідача,  протиправною відмову   Управління Пенсійного фонду України в Снятинському районі Івано-Франківської області в проведенні перерахунку пенсії по інвалідності ОСОБА_2   згідно ст.ст. 49, 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи », виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 28 Закону України  “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” за період з  02.06.2007р. по 01.06.2010р., зобов’язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії як інваліду 2 групи з 01.12.2008р. по 01.06.2010р. згідно ст.ст.   50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи » виходячи з розміру 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду,  заподіяну здоров’ю в розмірі 75 % від мінімальної пенсії за віком відповідно до  ст. 28 Закону України  “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, а також зобов’язати Управління ПФУ в Снятинському районі Івано-Франківської області проводити нарахування та виплату призначеної пенсії з 01.06.2010р. як інваліду ІІ групи відповідно до ст.ст.50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи » в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду,  заподіяну здоров’ю в розмірі 75% від мінімальної пенсії за віком відповідно до  ст. 28 Закону України  “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.

Беручи до уваги, що представник відповідача в судовому засіданні заперечив правильність проведених позивачем розрахунків, суд, вважає, що недоцільно стягувати з відповідача конкретно визначені суми недоотриманої пенсії, яку зобов»язаний нарахувати відповідач у визначеному законом порядку. Тому, в решті позову слід відмовити.

На підставі викладеного та ст.16 ч.2 п.10, ст.ст. 256, 257, 267 ЦК України,  керуючись  ст.ст. 213-215 ЦПК України, -

                                                           

          РІШИВ:

Позов задоволити частково. Визнати протиправною відмову   Управління Пенсійного фонду України в Снятинському районі Івано-Франківської області в проведенні перерахунку пенсії по інвалідності ОСОБА_2   згідно ст.ст. 49, 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи » виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 28 Закону України  “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” за період з  02.06.2007р. по 01.06.2010р.

Зобов’язати Управління Пенсійного Фонду України в Снятинському районі Івано-Франківської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії як інваліду 2 групи з 01.12.2008р. по 01.06.2010р. згідно ст.ст.   50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи » виходячи з розміру 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду,  заподіяну здоров’ю в розмірі 75 % від мінімальної пенсії за віком відповідно до  ст. 28 Закону України  “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.

 Зобов’язати Управління Пенсійного Фонду України в Снятинському районі Івано-Франківської області проводити нарахування та виплату ОСОБА_2   пенсії з 01.06.2010р. як інваліду ІІ групи відповідно до ст.ст.50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи » в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду,  заподіяну здоров’ю в розмірі 75 % від мінімальної пенсії за віком згідно ст. 28 Закону України  “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. В решті позову відмовити.

Стягнути з Управління Пенсійного Фонду України в Снятинському районі в користь ОСОБА_2 120 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи та в користь держави 51грн. судового збору.

            Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Івано-Франківської області,  шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10-ти днів з часу його проголошення з подальшим  поданням апеляційної скарги на протязі 20-ти днів з часу подачі заяви про апеляційне оскарження рішення через Снятинський районний суд. Апеляційна скарга може  бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження у строк встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий (суддя): підпис

Суддя Снятинського районного суду                         Ю.Р.Потятинник

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація