Справа № 2-293/10
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 травня 2010 року м. Олевськ
Олевський районний суд Житомирської області
в складі : головуючого– судді Ковальчука М.В.
при секретарі Дворак Г.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Олевську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Радовельської сільської ради Олевського району Житомирської області про визнання права власності на спадщину у порядку спадкоємства за заповітом,
В С Т А Н О В И В :
До суду з позовом звернувся позивач, в якому просить суд визнати за ним право власності на спадщину в порядку спадкоємства за заповітом після померлого 20 червня 2009 року ОСОБА_2, яка складається із житлового будинку із всіма надвірними будівлями по АДРЕСА_1, мотивуючи свої вимоги тим, що ОСОБА_2 за життя склав заповіт, яким заповідав на випадок його смерті своїм дітям в рівних частках зазначений житловий будинок з надвірними будівлями та все належне йому на день смерті майно і позивач після смерті батька звернувся до Олевської державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, однак йому було відмовлено в оформлені спадщини у зв’язку з відсутністю правовстановлюючих документів.
В судове засідання позивач не з’явився, але від нього надійшла заява з проханням про розгляд справи без його участі, позовну заяву підтримує повністю.
Від Радовельської сільської ради Олевського району Житомирської області надійшла заява з проханням слухати справу без їх участі, відносно позову не заперечують.
Від комунального підприємства Коростенського міжміського бюро технічної інвентаризації в судове засідання надійшла заява з проханням розглядати справу без участі представника.
Представник відділу регіонального розвитку, містобудування та архітектури Олевської районної адміністрації Житомирської області в судове засідання не з’явився, від нього надійшла заява з проханням розглядати справу без його участі, позовні вимоги визнає.
В судовому засіданні встановлено, що відповідно до довідки Радовельської сільської ради Олевського району № 616 від 24 лютого 2010 року, технічного паспорту на житловий будинок та по погосподарській книзі за померлим ОСОБА_2 рахується житловий будинок АДРЕСА_1 та під забудову зазначеного житлового будинку надавалась земельна ділянка площею 0,25 га.
Відповідно до п. 9 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 04 жовтня 1991 року «Про практику застосування судами законодавства, що регулює право власності громадян на жилий будинок» право власності на жилий будинок, збудований громадянином на відведеній йому в установленому порядку земельній ділянці і прийнятий в експлуатацію, виникає з часу його реєстрації у виконкомі місцевої ради.
23 лютого 2005 року ОСОБА_2 склав заповіт, яким заповідав в рівних частках своїм дітям: ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_1, зазначений житловий будинок із всіма надвірними спорудами, що стверджується копією заповіту та копією паспорту позивача.
Та обставина, що ОСОБА_2 є батьком позивачки стверджується копією свідоцтва про народження.
Відповідно до свідоцтва про смерть ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Радовель Олевського району Житомирської області.
Позивач на час відкриття спадщини постійно проживав з батьком ОСОБА_2 та вів спільне господарство, що стверджується довідкою Радовельської сільської ради № 2688 від 03 листопада 2009 року.
Інші спадкоємці, крім позивача, від спадщини відмовилися, що стверджується заявами ОСОБА_3 і ОСОБА_4 від 28 серпня 2009 року та заявою ОСОБА_5 від 03 листопада 2009 року.
При звернені в Олевську державну нотаріальну контору про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_2 позивачу було відмовлено із-за відсутності правовстановлюючих документів, які б доводили належність майна померлому спадкодавцю.
Також позивач звертався до комунального підприємства Коростенського міжміського бюро технічної інвентаризації щодо первинної реєстрації зазначеного будинку за померлим батьком та видачею на його ім’я свідоцтва на право власності , але позивачу було відмовлено у зв’язку з тим, що у разі смерті власника нерухомого майна, первинна реєстрація права власності на яке не була проведена і правовстановлюючий документ відсутній, питання визначення належності цього майна власнику повинно вирішуватися лише в судовому порядку.
Дослідивши та оцінивши докази по справі, суд прийшов до висновку, що дані правовідносини врегульовані ст.ст. 328, 1216, 1223, 1268, 1270, 1299 ЦК України з яких слідує, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема з правочинів. Спадкування є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. Спадкоємець, який постійно проживав разом з спадкодавцем на час відкриття спадщини , вважається таким , що прийняв спадщину , якщо протягом шестимісячного строку з часу відкриття спадщини , він не заявив про відмову від неї. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Право власності на нерухоме майно виникає у спадкоємця з моменту державної реєстрації цього майна.
Враховуючи, що позивач є спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_2, звертався до нотаріальної контори за отриманням свідоцтва про право на спадщину за заповітом, але йому було відмовлено із-за відсутності правовстановлюючих документів, які б доводили належність даного будинку померлому ОСОБА_2, інших спадкоємців, які претендують на спадщину судом не встановлено, тому суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 10, 15, 60, 209, 212-215, 218 ЦПК України, ст.ст. 328, 1216, 1223, 1268, 1270, 1299 ЦК України , п. 9 постанови № 7 Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства, що регулює право приватної власності громадян на жилий будинок», суд,
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до Радовельської сільської ради Олевського району Житомирської області про визнання права власності на спадщину у порядку спадкоємства за заповітом - задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на спадщину у порядку спадкоємства за заповітом після померлого 20 червня 2009 року ОСОБА_2, яка складається із житлового будинку з всіма надвірними будівлями по АДРЕСА_1.
Рішення може бути оскаржене в апеляційний суд Житомирської області, через Олевський районний суд Житомирської області протягом двадцяти днів починаючи з дня після подання заяви про апеляційне оскарження рішення суду, яка подається протягом десяти днів після оголошення рішення суду.
Суддя :