Судове рішення #10353417

                                                        Справа № 2-а-1059 / 10

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

2 квітня 2010 року                                                         м. Торез

Торезький міський суд Донецької області у складі  головуючої судді Куракової В.В., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Торезького міського суду Донецької області за адресою: м. Торез, вул. Пушкіна, буд. 15 адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Торезі Донецької області про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

    Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача про визнання протиправними дій відповідача по застосуванню при перерахунку його пенсії за віком у 2009 році показника середньої заробітної плати за 2007 рік, а не за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто за 2008 рік, зобов’язання відповідача застосувати при перерахунку його пенсії показник середньої заробітної плати за 2008 рік та виплатити йому перераховану таким чином пенсію.

    У ході розгляду справи сторони надали заяви про розгляд справи в порядку письмового провадження.

    Суд, перевіривши матеріали справи, встановив такі факти і відповідні їм правовідносини.

Позивачу ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсія призначена згідно із Законом України від 09.07.2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон № 1058).

26 лютого 2009 року позивач звернувся до УПФУ в м. Торезі  із заявою про перерахунок пенсії відповідно до положень ч. 4 ст. 42 Закону № 1058.  

Здійснюючи вказаний перерахунок, відповідач застосував  показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік.

 Згідно ч. 4 ст. 42 Закону № 1058- IV , у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.

Рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції (є неконституційними) положення, зокрема, пункту 35 підпункту 10  розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», якими викладена в новій редакції частина 4 ст. 42 Закону № 1058, зокрема в частині визначення показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку.

Відповідно до положень, закріплених у ст. 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Таким чином, з моменту визнання зазначеним рішенням Конституційного Суду України норми про внесення змін до Закону № 1058 неконституційною, тобто з 22 травня 2008 року, вона втрачає чинність і тим самим відновлюється дія статті 42 Закону № 1058 в попередній редакції, що діяла до внесення змін, відповідно до якої у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу) з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчисленні пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Якщо при перерахунку пенсії береться заробітна плата за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, як вказано в діючої редакції ч. 4 ст. 42 Закону № 1058, то відповідно має застосовуватися і той показник середньої заробітної плати, який береться при призначенні пенсії із заробітку відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону № 1058, тобто за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії.

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над іншими підзаконними нормативними актами суд вважає, що при вирішенні спірних правовідносин підлягає застосуванню Закон № 1058, а саме нормативні положення статті 42 вказаного Закону, що діяли в редакції до скасування змін, внесених Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року №107-VI, та були і лишаються діючими на момент проведення перерахунку пенсії          ОСОБА_1, із змісту яких витікає, що для перерахунку пенсії застосовується показник середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії.

Таким чином, суд прийшов до висновку, що Законом № 1058 передбачено право позивача на перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу та середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, а відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку пенсії є необґрунтованою, тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

    Керуючись Конституцією України, Законом України від 09.07.2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року, Рішенням Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року, ст.ст. 9, 11, 14, 71, 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

        ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного Фонду України у м. Торезі Донецької області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

    Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в м. Торезі Донецької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за його заявою від 26 лютого 2009 року відповідно до частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Присудити за рахунок коштів Державного бюджету на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 3 грн. 40 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку через Торезький міський суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу – з дня складання в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до Донецького апеляційного адміністративного суду або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.

Суддя                                                                           В.В. Куракова

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація