Судове рішення #10352795

           Справа № 22 - 4390                                                                                Головуючий у 1 інстанції

           Категорія – 37-                                                                                                          -  Безуматов М.В.

                                                                                                                            Доповідач  - Головань А.М.      

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

        27 липня 2010 року колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду  Кіровоградської області у складі:

                                                         Головуючої  судді     - Кривохижі В.І.

                                                         суддів                          - Голованя А.М.

                                                                                             - Черниш Т.В.

                                                          при секретарі            - Салабай М.В.

        розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_3 на рішення Олександрівського районного суду Кіровоградської області від 31 травня 2010 року за позовом  ОСОБА_3 до Підлісненської сільської ради  про визначення додаткового строку для прийняття спадщини. і

ВСТАНОВИЛА:

        У квітні 2010 року ОСОБА_3  звернувся в суд з позовом до Підлісненської сільської ради  Олександрівського району Кіровоградської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

       Зазначав, що ІНФОРМАЦІЯ_1  померла його баба – ОСОБА_4. Після її смерті відкрилася спадщина, що складається із земельної ділянки за НОМЕР_1 розміром 5,67 га., розташованої на території Підлісненської сільської ради  Олександрівського району. Він є спадкоємцем за заповітом.

       У передбачений законом строк для прийняття спадщини заяву про прийняття спадщини в нотаріальну контору не подав, оскільки юридично необізнаний.

       Просив суд визнати причину пропуску строку для прийняття спадщини поважною та  визначити додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини.

       Рішенням Олександрівського районного суду Кіровоградської області від 31 травня 2010 року в задоволенні позову відмовлено.

       В апеляційній скарзі ОСОБА_3 просить рішення суду першої інстанції скасувати і ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог. Посилається на те, що суд ухвалив рішення з порушенням норм матеріального і процесуального права.

       В судовому засіданні позивач підтримав доводи апеляційної скарги. Відповідач, будучи повідомленим про час та місце слухання справи, в судове засідання не з’явився.  

       Перевіривши законність і обгрунтованість рішення суду в межах визначених ст. 303 ЦПК України,  колегія суддів дійшла наступного висновку.      

       Відповідно до ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

       Згідно ст.1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст.1270 цього  Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

       Як установлено судом і убачається з матеріалів справи, ІНФОРМАЦІЯ_1  померла ОСОБА_4 - баба позивача. (а.с.5)

       Після її смерті відкрилась спадщина, що складається із земельної ділянки за НОМЕР_1 розміром 5,67 га., розташованої на території Підлісненської сільської ради  Олександрівського району.

       Спадкоємцем за заповітом складеним 9 листопада 2007 року є позивач. (а.с.6)

       Позивач не прийняв спадщину, оскільки не звернувся протягом установленого законом строку до нотаріальної контори.

       Відповідно до вимог ч.3 ст.1272 ЦК України цей строк може бути продовжений судом. Для цього спадкоємцю, який звернувся до суду, необхідно надати докази, що стали поважною причиною для пропуску ним даного строку. Якщо  суд визнає причини досить поважними, він може визначити для спадкоємця додатковий строк, який буде достатнім для подачі ним заяви до нотаріуса про прийняття спадщини.

       Відмовляючи в задоволенні позову суд виходив з того, що позивач не надав жодного доказу на підтвердження причини пропуску строку для прийняття спадщини.

       Згідно ст.60  ЦПК України кожна сторона зобов’язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених ст. 61 цього Кодексу.

       Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі.

       Доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

       Ці дані встановлюються на підставі, зокрема  пояснень сторін, письмових доказів (ч.2,ч.2 ст.57 ЦПК).

       Згідно технічного запису судового засідання від 31 травня 2010 року  позивач пояснював, що у 2007 році помер його батько, потім матір, а потім баба. Після смерті рідних він залишився один,  виїздив на заробітки в інше місто через відсутність засобів для існування, його стан здоров’я погіршився, у зв’язку з чим ним було пропущено строк звернення в нотаріальну контору для прийняття спадщини.  

       Суд цим поясненням позивача не дав належної оцінки, всупереч вимог ч.4  ст.10 ЦПК України не сприяв повному і всебічному з’ясуванню обставин справи, не роз’яснив та не попередив позивача про наслідки вчинення або не вчинення процесуальних дій, а саме щодо надання доказів, які підтверджують поважність причини пропуску строку на подання заяви про прийняття спадщини.

       За таких обставин колегія суддів приходить до висновку, що причини пропуску позивачем строку для прийняття спадщини є  поважними. Для подачі позивачем заяви до нотаріуса про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 є  достатнім строк  у три місяці з часу набрання рішенням суду законної сили.

       Неповне з’ясування обставин справи відповідно до п.1  ч.1 ст.309 ЦПК України є підставою для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення про задоволення позовних вимог ОСОБА_3  

       Керуючись ст.ст.303, 304, п.2 ч.1 ст.307, п.1 ч.1 ст. 309, ст.ст.313, 314, 316 ЦПК України, колегія суддів в цивільних справах апеляційного суду  Кіровоградської області, -

ВИРІШИЛА :

       Апеляційну скаргу  ОСОБА_3 задовольнити.

       Рішення Олександрівського районного суду Кіровоградської області від 31 травня 2010 року скасувати.

       Позов ОСОБА_3 до Підлісненської сільської ради  Олександрівського району Кіровоградської області  задовольнити.

       Визначити ОСОБА_3 тримісячний додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 з моменту набрання судовим рішенням законної сили.

       Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржено в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців..

        Головуюча

        Судді

       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація