Справа № 22-2257 Головуючий у 1-й інстанції
– Бутенко О.Ф.
Доповідач -ГолованьА.М.
УХВАЛА
22 червня 2010 року колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Кіровоградської області в складі:
Головуючої Кривохижі В.І.
суддів Черниш Т.В.
Голованя А.М.
при секретарі Слюсаренко Н.Л.
розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_3 на ухвалу Голованівського районного суду Кіровоградської області від 24 листопада 2004 року за позовами ОСОБА_4 до ОСОБА_5 про визнання права власності і розподіл майна, ОСОБА_4, ОСОБА_6 до тієї ж особи про встановлення факту проживання однією сім’єю, створення спільної сумісної власності та за зустрічним позовом ОСОБА_5 до ОСОБА_4 про виселення й розподіл майна, і
ВСТАНОВИЛА :
У січні 2004 року ОСОБА_4 звернулася з позовом до ОСОБА_5 про визнання права власності і розподіл майна.
У травні 2004 року ОСОБА_4 та ОСОБА_6 звернулися до тієї ж особи про встановлення факту проживання однією сім’єю, створення спільної сумісної власності.
Посилалися на те, що починаючи з березня 1977 року позивачка та відповідач перебували у фактичних шлюбних відносинах. За час проживання однією сім’єю набули спільне майно, зокрема, автомобіль марки ВАЗ 21-01 та жилий будинок АДРЕСА_1 які просять розділити між ними
У зустрічному позові ОСОБА_5 до ОСОБА_4, поданому у лютому 2004 року, ставиться питання про виселення й розподіл майна. Зазначається, що спірний будинок було придбано ним за власні кошти.
Ухвалою Голованіського районного суду Кіровоградської області від 24 листопада 2004 року затверджено мирову угоду між ОСОБА_4, ОСОБА_6 і ОСОБА_5, за умовами якої : залишено на праві власності ОСОБА_4, ОСОБА_6 жилий будинок АДРЕСА_1 та інші надвірні споруди; за ОСОБА_5 визнано право власності на літню кухню, сарай-конюшню, майстерню, 1\3 криниці, 1\3 частини воріт, 1\3 частини водопроводу, 1\3 частини огорожі, погріб та грошову компенсацію в розмірі 1383 грн. Провадження у справі закрито.
В апеляційній скарзі ОСОБА_3 ставиться питання про скасування ухвали суду, як постановленої із порушенням норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши доповідача, пояснення представників ОСОБА_3 – ОСОБА_8 та ОСОБА_9, відповідача ОСОБА_5, які підтримали доводи скарги, перевіривши законність і обгрунтованість рішення суду в межах визначених ст. 303 ЦПК України, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.
За правилами ст. 103 ЦПК України 1963 року, чинного на час розгляду справи в суді першої інстанції, сторони можуть закінчити справу мировою угодою в усякій стадії процесу, вимагати виконання рішення, ухвали, постанови суду. Суд не приймає відмови від позову, визнання позову відповідачем і не затверджує мирової угоди сторін, якщо ці дії суперечать законові або порушують чиї-небудь права і охоронювані законом інтереси.
Суд закриває провадження в справі якщо сторони уклали мирову угоду і вона затверджена судом. (п.5 ч.1 ст. 227 ЦПК України 1963 року)
Затверджуючи мирову угоду між сторонами та закриваючи провадження у справі суд виходив з того, що мирова угода, укладена між сторонами, не суперечить закону, здійснена в інтересах сторін і виконання умов мирової угоди не порушує інтересів інших осіб.
Проте з такими висновками суду погодитися не можна.
Як убачається з матеріалів справи, на підставі договору купівлі-продажу від 26 липня 1980 року ( а.с. 20,21) ОСОБА_5, на праві власності належить будинок АДРЕСА_1.
Згідно ч.1 ст. Закону України “Про власність”, який діяв на час вирішення справи, майно, придбане внаслідок спільної праці членів сім’ї, є їх спільною сумісною власністю, якщо інше не встановлено письмовою угодою між ними.
Відповідно до ст.22 Кодексу про шлюб та сім’ю України майно, нажите подружжям за час шлюбу, є його спільною сумісною власністю. Кожен з подружжя має рівні права володіння, користування і розпорядження цим майном.
Однак, затверджуючи мирову угоду, суд не звернув уваги на те, що договір купівлі –продажу спірного будинку було укладено відповідачем у справі під час перебування у шлюбі з ОСОБА_3, яка в порушення ст. 105 ЦПК України 1963 року не була залученою до участі у справі як співвідповідач.
У зв’язку з тим, що укладена між сторонами мирова угода порушує інтереси інших осіб, суд не мав підстав її затверджувати та закривати провадження у справі.
Тому, відповідно п.3 ч.1 ст. 312 ЦПК України 2004 року, оскаржувана ухвала су-ду підлягає скасуванню як постановлена з порушенням норм процесуального права.
Керуючись п.3 ч.1 ст. 312, ст.ст. 313, 314, 315 ЦПК України, колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Кіровоградської області,-
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити.
Ухвалу Голованівського районного суду Кіровоградської області від 24 листопада 2004 року скасувати з передачею справи на новий розгляд до суду першої інстанції іншим суддею.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскарженою до Верховного Суду України в касаційному порядку протягом двох місяців.
Головуюча
Судді