Судове рішення #10350872

                                                                                                                                 2-а-254/2009

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

23 квітня  2010 року

Суддя Богодухівського районного суду Харківської області Закопайло В.В., , розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1  до Управління Пенсійного Фонду України у Богодухівському районі Харківської області «про визнання неправомірними дій і про призначення державної пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю в розмірах, встановлених законом та про стягнення заборгованості»

                     

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду  з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Богодухівському районі Харківської області про визнання дій відповідача  незаконними, зобов'язання відповідача провести з 01.10.2008 року перегляд призначень та нарахувань до виплат йому державної пенсії в мінімальному об'ємі у розмірі шести за віком, виходячи виключно із законодавчо визначеного розміру мінімальної пенсії за віком на момент виплати, стягнення з відповідача заборгованості з виплати належних йому державної пенсії в мінімальному об'ємі у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, виходячи виключно із законодавчо визначеного розміру мінімальної пенсії за віком на момент виплат, в зв'язку з переглядом їх призначень та нарахувань до виплат, яка склалася з 01.09.2008 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалідом 2-ї групи. Відповідно до п.4 ст.54 Закону України від 28 лютого 1991 року N 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закону N 796-XII). » пенсія по інвалідності 2-ї групи не повинна бути нижче 8 мінімальних пенсій за віком. Відповідно до п.9 Закону України «Про пенсійне забезпечення» і відповідно до Закону України «Про Державний бюджет» мінімальна пенсія за віком відповідає розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб. Відповідно до ч.4 ст.54 Закону N 796-XII  пенсія інвалідам, у яких встановлений зв'язок захворювання з роботами по ліквідації аварії на ЧАЕС не повинна бути нижче 8 мінімальних пенсій за віком. Розмір пенсії позивача, відповідно до п.4 ст.54 Закону N 796-XII  повинен складати 482 грн. х 8 = 3856,00 грн. Згідно ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» йому повинна додаватись додаткова пенсія за шкоду, спричинену здоров'ю, як інваліду 2-ї групи - 75% мінімальної пенсії за віком (75% від 482 грн. = 361,50 грн.). А отже, на думку позивача, відповідач повинен зробити йому донарахування з 01.09.2008 року, встановивши основну щомісячну пенсію 8 мінімальних пенсій за віком.

Позивач, надав клопотання про розгляд справи за його відсутністю в порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача надав клопотання про розгляд справи за його відсутністю,  а також письмові  заперечення,  з яких  вбачається,  що відповідач вимоги адміністративного позову не визнав у повному обсязі з наступних підстав: - позивач перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію по інвалідності 2 групи внаслідок захворювання, отриманого при ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Норми Закону N 796-XII , які регулюють питання призначення та перерахунку пенсії, мають відсилочні норми з посиланням на ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Прожитковий мінімум застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно із Законом України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Законом України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" були внесені зміни до Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". З 01.07.2008 року набула чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 року №654 „Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян", відповідно до якої і було проведено перерахунок пенсій.

Відповідно до рішення Конституційного суду України від 22.05.2008 року №10-рп, положення Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення. Разом з тим, відповідно до письмових заперечень відповідача,рішення про відновлення дії законодавчих актів України у редакції, чинній до внесення змін до них, Верховною Радою України не приймалось. Внаслідок цього, порядок обчислення пенсій та підвищень до них, передбачених саме Законом України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" залишився неврегульованим.

Суд вирішив можливим розглянути справу у відсутність сторін, на підставі наявних  у справі доказів.

Перевіривши матеріалами справи, доводи позовної заяви, та заперечень відповідача суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено та не заперечується відповідачем, що позивач є інвалідом II групи, учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесений до категорії 1 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, одержує пенсію по інвалідності на підставі статті 54 Закону N 796-XII та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі статті 50 цього Закону, що  підтверджується копіями посвідчення та довідки МСЕК.

ОСОБА_1 року  Управлінням Пенсійного фонду України в Богодухівському районі Харківської області позивачу відмовлено в нарахуванні  йому пенсії, виходячи з вимог ст.. 49, 50, 54  Закону N 796-XII, тих же мотивів, які викладено в письмових запереченнях відповідача.

Статтею 49 передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до частини 4 статті 54 цього Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), якою визначено підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1, та у зв'язку з утратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів II групи, щодо котрих установлено зв'язок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими восьми мінімальних пенсій за віком.

Згідно зі статтею 50 Закону N 796-XII особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, зокрема інвалідам II групи - у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком. Як передбачено статтею 53 того самого Закону, виплата додаткової пенсії здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

Таким чином, вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно з частиною 1 статті 28 Закону N 1058-IV встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Суд не може погодитись з позицією відповідача, який вважає, що обчислювання пенсії слід проводити виходячи з розміру 19 грн. 91 коп., установленого чинною на той час постановою Кабінету Міністрів України від 3 січня 2002 року N 1 "Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету" (далі - постанова N 1). При цьому він невірно трактує частину 7 статті 54 Закону N 796-XII, згідно з якою порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з утратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України. А також те, що застосування щодо спірних правовідносин статті 28 Закону N 1058-IV суперечить вимогам її частини 3, згідно з якою мінімальний розмір пенсії за віком, установлений абзацом 1 частини 1 тієї самої статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно із цим Законом.

При цьому суд виходить з наступного:

Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено чинною постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 1997 року N 523, положення якої стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсій відповідають змісту статей 50, 54 Закону N 796-XII. А в пункті 2 постанови N 1 Кабінет Міністрів України установив розміри сум, з яких проводиться розрахунок пенсій, усупереч положенням зазначених статей Закону, причому ці суми не відповідають розмірам мінімальної пенсії за віком.

При вирішенні спору суд, виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами, визнає, що при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених статтями наведеними вище, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.

Положення частини 3 статті 28 Закону України від 9 липня 2003 року N 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон N 1058-IV) на думку суду, не є перешкодою для застосування зазначеної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для розрахунку інших пов'язаних із нею пенсій чи доплат, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком, крім передбаченого частиною 1 цієї статті.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд виходить з того, що вимоги про нарахування  відповідачем  доплати до пенсії у визначеній позивачем грошовій сумі не підлягають задоволенню, оскільки такі виплати не були йому  нараховані, а суд не може перебирати на себе функцію здійснення перерахунку та нарахування пенсії замість органу, якому надані такі повноваження. В цьому разі суд тільки констатує факт порушення Управлінням ПФ України в Богодухівському районі  законодавства.

 Керуючись ч.2 ст.19 Конституції України,ст..50,п.4 ст.54,ст..67,ст..71 Закону України "Про статус  і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" , страхування, ст.ст.71, 72, 86, ст.ст.  160 -163, 167, 186, 254  Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1   до Управління Пенсійного фонду України в Богодухівському районі Харківської області «Про визнання неправомірними дій і про призначення державної пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю в розмірах, встановлених законом та про стягнення заборгованості»  - задовольнити в повному обсязі.

Визнати бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Богодухівському районі - незаконною.

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Богодухівському районі Харківської області провести з 1.10.2008 року перегляд призначень та нарахувань до виплат ОСОБА_1   державної пенсії у розмірі восьми   мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, на момент виплати.

Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Богодухівський районний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня її проголошення та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

       

     

         Суддя                                                          

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація