Судове рішення #10349582

              справа № 2-1571

                            2010 р.

                         

      Р   І   Ш   Е  Н   Н  Я

                 ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 липня 2010 року                                           Коломийський міськрайонний суд

                              Івано-Франківської області                                              

у складі

Головуючого судді                     Димашка В.П.

За участі секретаря                     Чернової О.А.

Позивача                         ОСОБА_1            

Відповідача                         ОСОБА_2                     розглянувши у попередньому  судовому засіданні в м. Коломия справу за позовом  ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно,

                                ВСТАНОВИВ :

Позивач звернулася до суду з позовом  в якому просила  визнати за нею право власності на спадкове майно - житловий будинок та підсобні будівлі і споруди, що  в АДРЕСА_1 , після смерті ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1.

Позовні вимоги мотивував тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_3.

Згідно заповіту, посвідченого 30 січня 1998 року секретарем Сопівської сільської ради від імені ОСОБА_3, вона є спадкоємцем на все спадкове майно.

Так як на день смерті ОСОБА_3 вони проживали разом, що підтверджується довідкою сільської ради, то відповідно до ст. 1268 ЦК України прийняла спадщину.

Крім того, що вона спадкоємець за заповітом, вона є спадкоємцем за законом першої черги.

Крім неї є ще спадкоємець другої черги, за законом - сестра, відповідачка ОСОБА_2 Однак вона не може спадкувати, так як згідно заповіту вона єдиний спадкоємець.

Спадкове майно складається із житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами в АДРЕСА_1.

Одержати свідоцтво про право на спадщину в даний час вона не може, так як відповідно до п. 216 Інструкції про вчинення нотаріальних дій для видачі свідоцтва про право на спадщину необхідно представити правовстановлюючий документ та витяг з реєстру права власності. Вона представити правовстановлюючий документ немає змоги.

Відповідно до ст. 331 ЦК України право власності виникає з часу державної
реєстрації.    

Спадковий будинок в Коломийському МБТІ зареєстровано за ОСОБА_4 на підставі договору купівлі-продажу, укладеного між ОСОБА_5 та ОСОБА_4 та посвідченого нотаріусом 2-ї Коломийської державної нотаріальної контори 19 березня 1964 року за реєстром № 217.   Даний договір зареєстровано в МБТІ за № 134.

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 померла, вона є її бабка, матір її матері, після її смерті спадкоємцем на все спадкове майно була її мати, ОСОБА_3, на підставі заповіту посвідченого від імені ОСОБА_4, 31 січня 1990 року секретарем виконкому Нижньовербізької сільської ради.

Так як ОСОБА_3 проживала разом із ОСОБА_4 на день відкриття спадщини, 16.06.1992 року, що підтверджується довідкою Сопівської сільської ради, то відповідно до ст. 549 ЦК України, 1963 р., який діяв на час відкриття спадщини, фактично вступила в управління спадковим майном.

А так як її мати, ОСОБА_3 , прийняла спадщину після смерті своєї матері ОСОБА_4, то мати відповідно до, ст. 548 ЦК України, 1963 р. стала власником спадкового майна з дня відкриття спадщини, тобто з ІНФОРМАЦІЯ_2.

Таким чином її мати стала власником будинку з господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 з ІНФОРМАЦІЯ_2.

Але не дивлячись, що мати стала, власником будинку з господарськими будівлями, свідоцтво про право на спадщину вона не одержала, а тому немає правовстановлюючого документу.

Крім того не зберігся оригінал договору, купівлі-продажу будинку ОСОБА_4

А так як ст. 346 ЦК України, 2003 р. передбачає, що право власності припиняється у зв'язку із смертю, то одержати, дублікат договору купівлі-продажу неможливо і тому немає правовстановлюючого документу.    

А без правовстановлюючого документу нотаріус не може видати свідоцтво про право на спадщину і я змушена звернутися в суд за захистом свого права.

Та обставина, що будинок з господарськими будівлями та спорудами належить ОСОБА_4 підтверджується довідками МБТІ, із яких видно, що будинковолодіння по АДРЕСА_1 зареєстровано за ОСОБА_4 на підставі договору купівлі-продажу від 19 березня 1964 р., посвідченого за реєстром № 217.

Заповітом, посвідченим від імені ОСОБА_4 на користь ОСОБА_3, 31 січня 1990 року секретарем виконкому Нижньовербізької сільської ради, підтверджується, що спадкоємцем після смерті ОСОБА_4 є ОСОБА_3

Заповітом, посвідченим Сопівською сільською радою 30 січня 1998 року від імені   ОСОБА_3   підтверджується,   що   вона   є   єдиним   спадкоємцем   після   смерті ОСОБА_3    

Факт прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4, ОСОБА_3 підтверджується довідкою Сопівської сільської ради від 10 червня 2010 року із якої видно, що на день смерті ОСОБА_4 з нею проживала ОСОБА_3, цією ж довідкою підтверджується, що вона прийняла спадщину після смерті ОСОБА_3, так як на день відкриття спадщини проживала разом із спадкодавцем.

Так як її мати стала власником цілого будинку з господарськими будівлями, то і їй повинно перейти у власність будинок з господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1.

Позивач просила позов задовольнити.

Відповідач позов визнала.

Заслухавши пояснення позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення з таких підстав.

Згідно ч.ч. 3, 5 ст. 1268, та ст. 1270 ЦК України спадкоємець який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом шестимісячного строку він не заявив про відмову від неї,  незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Згідно ч. 2 ст. 1220 ЦК України  часом відкриття спадщини є день смерті особи.

Згідно ст. 392 ЦК України власник майна може пред’явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Встановлено, що будинок, в АДРЕСА_1, у Коломийському МБТІ зареєстровано за ОСОБА_4 на підставі договору купівлі-продажу, укладеного між ОСОБА_5 та ОСОБА_4 та посвідченого нотаріусом 2-ї Коломийської державної нотаріальної контори 19 березня 1964 року за реєстром № 217, що підтверджується довідкою Коломийського МБТІ №49385 від 16.03.2010 року.

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_1 від 16.06.1992 року, і спадкоємцем на все її спадкове майно була ОСОБА_3, яка на підставі заповіту посвідченого від імені ОСОБА_4, 31 січня 1990 року секретарем виконкому Нижньовербізької сільської ради, прийняла спадщину, та стала власником будинку, що  в АДРЕСА_1 оскільки проживала разом із ОСОБА_4 на день відкриття спадщини, 16.06.1992 року, що підтверджується довідкою Сопівської сільської ради №514 від 10.06.2010 року, та вказаним заповітом.

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3, що підтверджується  свідоцтвом про смерть серії І-НМ №090422 від 13.03.2009 року.

Згідно заповіту, посвідченого 30 січня 1998 року секретарем Сопівської сільської ради ОСОБА_3, все своє майно заповіла ОСОБА_1.

ОСОБА_1 прийняла спадщину, оскільки постійно проживала із спадкодавцем ОСОБА_3, на час відкриття спадщини, та на протязі шестимісячного строку не заявила про відмову від спадщини, що підтверджується довідкою Сопівської сільської ради №514 від 10.06.2010 року, та вказаним заповітом.

Згідно довідки технічна характеристика Коломийського МБТІ від  12  березня 2010 року № 5571 вартість будинковолодіння АДРЕСА_1 становить 137850  грн.

Згідно довідки Першої Коломийської районної державної нотаріальної контори від 16.06.2010 року № 722/02-14 позивачу з підстав відсутності право установлювального документу відмовлено у видачі свідоцтва про право власності.

На підставі наведеного суд вважає, що є всі підстави для задоволення позову, та визнання за ОСОБА_1   права власності на спадкове майно - житловий будинок та підсобні будівлі і споруди, що  в АДРЕСА_1 , після смерті ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1.

Керуючись ст. ст. 130, 174, 213 - 215, 223, ЦПК України, -

                                      ВИРІШИВ :

Позов задовольнити. Визнати за ОСОБА_1   право власності на спадкове майно - житловий будинок та підсобні будівлі і споруди, що  в АДРЕСА_1 , після смерті ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк,  рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку.

Заяву про апеляційне оскарження рішення суду до апеляційного суду Івано-Франківської області може бути подано протягом 10 днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 20 днів після подання заяви на апеляційне оскарження через Коломийський міськрайонний суд.

Суддя: підпис

З оригіналом згідно

Суддя:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація