РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
№ 2-955/09
м.Донецьк 16.02.2009 року
Пролетарський районний суд м. Донецька в складі: головуючої судді Зайцевої С.А.
при секретарі Солодовник О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Донецьку цивільну справу за позовом Акціонерного банку «Факторіал-Банк» в особі Східного регіонального департаменту у м. Донецьку до ОСОБА_1 «про дострокове розірвання кредитного договору та звернення стягнення на майно», -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом про дострокове розірвання кредитного договору та звернення стягнення на майно до відповідача, вказавши, що у квітні 2007 року відповідач ОСОБА_1 звернувся до АБ "Факторіал-Банк" з заявою про надання кредиту в розмірі 19 600 доларів США для придбання нерухомості - житлового будинку, про що був укладений кредитний договір № 082-В/07 від 04.04.2007 року, відповідно до якого позивач надав відповідачу у тимчасове користування на умовах забезпеченості, повернення, строковості, платності та цільового характеру використання, грошові кошти в сумі 19 600 доларів СІНА з кінцевим терміном повернення заборгованості 03 квітня 2017 року та сплатою за користування кредитом процентів в розмірі 13% відсотків річних у порядку, визначеному п. 2.4 договору кредиту. Грошові кошти були надані на придбання нерухомості загальною площею 54, 4 кв. м. за адресою АДРЕСА_1. Згідно договору відповідач був зобов'язаний щомісячно, проводити часткове погашення кредиту протягом кожного календарного місяця до повного погашення кредиту.
В забезпечення виконання зобов'язань за договором, між позивачем та відповідачем було укладено іпотечний договір № 36 від 04 квітня 2007 року, відповідно до якого заставодавець -відповідач зобов'язався відповідати перед позивачем щодо сплати суми кредиту, процентів, комісійної винагороди, а також можливих неустойок та інших витрат .Згідно іпотечного договору позивач набуває право звернути стягнення на предмет іпотеки при повному або частковому неповерненні у встановленні кредитним договором строк суми кредиту, процентів, комісій. Предметом іпотечного договору є нерухоме майно іпотекодавця , а саме: житловий будинок з житловою прибудовою та з надвірними побудовами за адресою: м. Донецьк, АДРЕСА_1, який належить іпотекодавцю - відповідачу на праві власності.
Відповідачем не виконуються зобов'язання, щодо погашення суми кредиту та сплати процентів, що підтверджується розрахунком заборгованості, яка станом на 16.10.2008 р. складає 89756, 34 гривень.Просил и постановити рішення , яким звернути стягнення на майно, предмет застави: житловий будинок з житлової прибудовою та з надвірними побудовами, загально площею - 54, 4 кв. м., житловою площею - 30, 9 кв. м., за адресою: м. Донецьк, АДРЕСА_1 ( сорок п'ять ), який належить ОСОБА_1 для погашення заборгованості за кредитом у розмірі 89756, 34 гривень, а також суми судового збору та витрат на інформаційно-технічне забезпечення на користь Акціонерного банка "Факторіал-Банк" та розірвати кредитний договір № 082-В/07 від 04.04.2007року.
У судове засідання представник позивача не з'явився, про день та час розгляду справи був повідомлений належним чином, надав до суду письмову заяву, в якій підтримав заявлені позовні вимоги, просив позовні вимоги задовольнити, справу розглянути у відсутності представника.
Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання не з*явився, належним чином був повідомлен про день та час розгляду справи, надав суду заяву про визнання позовних вимог у повному обсязі, з поясненням про те, що сплату суми кредиту не проводив у зв’язку з важким майновим становищем, не заперечував проти задоволення позову, просив розглянути справу у його відсутності.(а.с.5 зв.сторона).
Дослідивши матеріали справи, суд вважає позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Згідно ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, серед інших є також договори та інші правочини. При цьому відповідно до ст. 509 ЦК України зобов'язаннями є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Згідно ст. ст. 525, 526 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або заміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства.
При цьому згідно ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Відповідно ст.651 ЦК України розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.Договір може бути розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Відповідно до ст. ст. 1048, 1049, 1050, 1052 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника % від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання % встановлюється договором. Позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Якщо позичальник своєчасно не повернув суму позики, він зобов'язаний сплатити грошову суму відповідно до ст.625 ЦК України. У разі невиконання позичальником обов'язків, встановлених договором позики, щодо забезпечення повернення позики, а також у разі втрати забезпечення виконання зобов'язання або погіршення його умов за обставин, за які позикодавець не несе відповідальності, позикодавець має право вимагати від позичальника дострокового повернення позики та сплати %, належних йому відповідно до ст. 1048 ЦК України, якщо інше не встановлено договором.
Стаття 589 ЦК України передбачає, що у разі невиконання зобов'язання, забезпеченого заставою, заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави. За рахунок предмета застави заставодержатель має право задовольнити в повному обсязі свою вимогу, що визначена на момент фактичного задоволення, включаючи сплату процентів, неустойки, відшкодування збитків, завданих порушенням зобов'язання, необхідних витрат на утримання заставленого майна, а також витрат, понесених у зв'язку із пред'явленням вимоги, якщо інше не встановлено договором.
Згідно до ст. 590 звернення стягнення на предмет застави здійснюється за рішенням суду, якщо інше не встановлено договором або законом, заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави в разі, коли зобов'язання не буде виконано у встановлений строк (термін), якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. ст. 2, 3, 5 Закону України «Про іпотеку» законодавство України про іпотеку базується на Конституції України і складається з Цивільного кодексу України, ГК України, Земельного кодексу України.Іпотека виникає на підставі договору, закону або рішення суду.До іпотеки, яка виникає на підставі закону або рішення суду, застосовуються правила щодо іпотеки, яка виникає на підставі договору, якщо інше не встановлено законом.Взаємні права і обов’язки іпотекодавця та іпотекодержателя за іпотечним договором виникають з моменту його нотаріального посвідчення.У разі іпотеки, яка виникає на підставі закону або рішення суду, взаємні права і обов’язки іпотекодавця та іпотекодержателя виникають з дня вчинення відповідного правочину, на підставі якого виникає іпотека, або з дня набрання законної сили рішення суду.Іпотекою може бути забезпечене виконання дійсного зобов’язання або задоволення вимоги, яка може виникнути в майбутньому на підставі договору, що набрав чинності.Нерухоме майно може бути відчужене іпотекодавцем і на нього відповідно до законодавства може бути звернене стягнення.Відповідно до ст.ст.12, 39 Закону України " Про іпотеку" у разі порушення іпотекодавцем обов'язків, встановлених іпотечним договором, іпотекодержатель має право вимагати дострокового виконання основного зобов'язання, а в разі його невиконання — звернути стягнення на предмет іпотеки. У разі задоволення судом позову про звернення стягнення на предмет іпотеки у рішенні суду зазначаються: загальний розмір вимог та всі його складові, що підлягають сплаті іпотекодержателю з вартості предмета іпотеки; опис нерухомого майна, за рахунок якого підлягають задоволенню вимоги іпотекодержателя; заходи щодо забезпечення збереження предмета іпотеки або передачі його в управління на період до його реалізації, якщо такі необхідні; спосіб реалізації предмета іпотеки шляхом проведення прилюдних торгів або застосування процедури продажу, встановленої статтею 38 цього Закону; пріоритет та розмір вимог інших кредиторів, які підлягають задоволенню з вартості предмета іпотеки; початкова ціна предмета іпотеки для його подальшої реалізації.
У відповідності до ст.1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити відсотки.
Судом встановлено, що між сторонами склалися правовідносини, що випливають з договорних зобов’язань із кредитного договору.
Як вбачається із заяви про надання іпотечного кредиту б/н від 21.03.2007 (а. с. 15-17) відповідач ОСОБА_1, за згодою дружини ОСОБА_4 про що свідчить її підпис , звернувся до АБ "Факторіал-Банк" з заявою про надання іпотечного кредиту для придбання нерухомості -житлового будинку, про що був укладений кредитний договір № 082-В/07 від 04.04.2007 року під заставу нерухомого майна (а. с. 7-8), відповідно до п. 1.1 якого позивач надав відповідачу у тимчасове користування на умовах забезпеченості, повернення, строковості, платності та цільового характеру використання, грошові кошти в сумі 19600, 00 доларів США з кінцевим терміном повернення заборгованості 03 квітня 2017 року та сплатою за користування кредитом процентів в розмірі 13% відсотків річних у порядку, визначеному п. 2.4 договору кредиту. Грошові кошти були надані на придбання нерухомості загальною площею 54, 4 кв. м. за адресою АДРЕСА_1. Згідно зазначеного кредитного договору відповідач зобов'язаний щомісячно, проводити часткове погашення кредиту протягом кожного календарного місяця до повного погашення кредиту.
В забезпечення виконання зобов'язань за договором, між позивачем та відповідачем було укладено іпотечний договір № 36 від 04 квітня 2007 року (а. с. 11-13), який посвідчено нотаріально (а. с 14), відповідно до якого заставодавець - відповідач зобов'язався відповідати перед позивачем щодо сплати відповідачем суми кредиту, процентів, комісійної винагороди, а також можливих неустойок та інших витрат. Предметом іпотечного договору є нерухоме майно іпотекодавця -відповідача, а саме: житловий будинок з житловою прибудовою та з надвірними побудовами, загально площею - 54, 4 кв. м., житловою площею - 30, 9 кв. м., за адресою: м. Донецьк, АДРЕСА_1, який належить іпотекодавцю - відповідачу на праві власності на підставі Свідоцтва про право власності на нерухоме майно б/н від 23.01.2007 року, виданого Головним управлінням благоустрою та комунального обслуговування Донецької міської ради (а. с. 18), згідно витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 13336290 від 25.01.2007 року (а. с. 19) право власності на нерухоме майно зареєстровано КГ Бюро технічної інвентаризації м. Донецька 25.01.2007 року за реєстраційним номером № 14658943, номер запису № 29439 в книзі № 122дк-47.
Згідно п. 4.3. договору у разі порушення зобов'язань, визначених п. п. 3.3.1, 3.3.3, 3.3.6, 3.3.7 кредитного договору, протягом 45 днів поспіль, термін надання Кредиту вважається таким, що закінчився. Клієнт - відповідач зобов'язаний погасити кредит та сплатити проценти, комісійну винагороду обслуговування кредитної заборгованості за фактичний час користування кредитом та нараховану пеню.
Умовами кредитного договору передбачена також відповідальність відповідача за невиконання або неналежне виконання своїх зобов'язань. Так, п. 4.2. Договору передбачено, що в разі порушення відповідачем строків повернення кредиту, сплати процентів або комісійної винагороди, відповідач сплачує позивачу пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від несвоєчасно сплаченої суми за кожний день прострочення виконанні зобов'язань.
Згідно п. 4.2 іпотечного договору Іпотекодержатель - позивач набуває право звернути стягнення на предмет іпотеки при повному або частковому неповерненні у встановленні кредитним договором строк суми кредиту, процентів, комісій.
Відповідачем не виконуються зобов'язання, щодо погашення суми кредиту та сплати процентів, що підтверджується розрахунком заборгованості , та не оспорюється самим відповідачем ОСОБА_1, (а. с 6), з якого вбачається, що станом на 16.10.2008 р. заборгованість відповідача перед позивачем складає 89756, 34 гривень, яка складається з: суми основного боргу за кредитом -85209, 48 грн. (17313, 37 дол.) (у т. ч. суми основного боргу за несплаченою частиною кредиту у розмірі 2411, 49 грн. (489, 98 дол.)); суми прострочених та несплачених процентів у розмірі 3415, 49 грн.
(693, 98 дол.); суми поточної та несплаченої щомісячної комісії у розмірі 712, 47 грн.; суми поточних та несплачених процентів у розмірі 238, 20 грн.; суми пені у розмірі 180, 70 грн.
Таким чином, вказана сума заборгованості обгрунтована, підтверджена матеріалами справи та підлягає стягненню з відповідача на користь позивача , згідно вимог ст. 39 Закону України " Про іпотеку", - шляхом звернення стягнення на майно, предмет застави нерухоме майно через реалізацію предмета іпотеки шляхом проведення прилюдних торгів або застосування процедури продажу, встановленої статтею 38 Закону України " Про іпотеку", з початковою ціною предмета іпотеки для його подальшої реалізації у розмірі зазначеному в іпотечному договорі № 36 від 04.04.2007 року за оцінкою предмету іпотеки 141 400 грн.(сто сорок одна тисяча чотириста гривень 00 копійок), з розірванням кредитного договору № 082-В/07 від 04.04.2007 року.
Крім того, у відповідності зі ст. 88 ЦПК України з відповідача на користь позивача належить стягнути фактично сплачені ним судові витрати: судовий збір у розмірі 897грн.56 коп. та 30 грн. за інформаційно-технічне забезпечення (а. с. 1, 2, 3 ).
На підставі викладеного, керуючись
ст.ст.11, 525, 526, 530, 589, 590, 625, 651, 1048, 1049, 1050, 1052, 1054 ЦК України, ст.ст.2, 3, 5, 12, 39 Закону України " Про іпотеку", ст. ст. ст. 5, 6, 8, 10, 60, 88, 208, 212-215, 218 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов Акціонерного банку «Факторіал-Банк» в особі Східного регіонального департаменту у м. Донецьку до ОСОБА_1 «про дострокове розірвання кредитного договору та звернення стягнення на майно» - задовольнити.
Розірвати кредитний договір № 082-В/07 від 04.04.2007 року укладений між Акціонерним банком «Факторіал-Банк» в особі Східного регіонального департаменту у м. Донецьку та ОСОБА_1.
Звернути стягнення на майно предмет застави: житловий будинок з житлової прибудовою та з надвірними побудовами, загально площею - 54, 4 кв. м., житловою площею - 30, 9 кв. м., за адресою: м. Донецьк, АДРЕСА_1 ( сорок п'ять ), який належить ОСОБА_1 для погашення заборгованості ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1, який народився у м.Донецьку та мешкає за адресою АДРЕСА_1., ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , за кредитним договором № 082-В/07 від 04.04.2007 року у розмірі 89756, 34 гривень, а також сплаченої суми судового збору у розмірі 897грн.56коп., витрат на інформаційно-технічне забезпечення у розмірі 30, 00 грн. на користь Акціонерного банка "Факторіал-Банк" через реалізацію предмета іпотеки шляхом проведення прилюдних торгів або застосування процедури продажу, встановленої статтею 38 Закону України " Про іпотеку", з початковою ціною предмета іпотеки для його подальшої реалізації у розмірі зазначеному в іпотечному договорі № 36 від 04.04.2007 року п.1.5. за оцінкою предмету іпотеки 141 400 грн.(сто сорок одна тисяча чотириста гривень 00 копійок).
Заяву про апеляційне оскарження рішення може бути подано протягом 10 днів з дня проголошення рішення, а апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження до Апеляційного суду Донецької області через Пролетарський районний суд м. Донецька.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, рішення набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.