№ 2-1142/09
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
м. Донецьк 03.04.2009 року
Пролетарський районний суд м. Донецька в складі: головуючої судді Зайцевої С.А.
при секретарі Солодовник О.В.
за участю представника позивача Яроцької А.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Донецьку цивільну справу за позовом Акціонерного банку «Факторіал-Банк» в особі Східного Регіонального департаменту у м. Донецьку до ОСОБА_2 «про стягнення заборгованості за кредитом та дострокове розірвання кредитного договору», -
ВСТАНОВИВ:
26.01.2009 року позивач звернувся до суду з цим позовом до відповідача ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за кредитом та дострокове розірвання кредитного договору, вказавши, що у вересні 2007 року відповідач ОСОБА_2 звернувся до АБ "Факторіал-Банк" з заявою про надання кредиту в розмірі 15000, 00 гривень на споживчі потреби, про що був укладений кредитний договір № 891-1707 від 21.09.2007 року, відповідно до п. 1.1 якого позивач надав відповідачу у тимчасове користування на умовах забезпеченості, повернення, строковості, платності та цільового характеру використання, грошові кошти в сумі 15000, 00 гривень з кінцевим терміном повернення заборгованості 20 вересня 2009 року та сплатою за користування кредитом процентів в розмірі 21 % відсотків річних у порядку, визначеному п. 2.3 договору кредиту. Згідно п. 3.3.4 зазначеного договору відповідач зобов'язаний щомісячно, починаючи з жовтня 2007 року, проводити часткове погашення кредиту протягом кожного календарного місяця до повного погашення кредиту згідно графіка погашення кредиту.
Відповідачем не виконуються зобов'язання, щодо погашення суми кредиту та сплати процентів, що підтверджується розрахунком заборгованості.
Згідно п. 4.З. кредитного договору у разі порушення зобов'язань, визначених п. п. 3.3.1, 3.3.2, 3.3.4 кредитного договору, протягом 45 днів поспіль, термін надання кредиту вважається таким, що закінчився. Клієнт - відповідач зобов'язаний погасити кредит та сплатити проценти, комісійну винагороду обслуговування кредитної заборгованості за фактичний час користування кредитом та нараховану пеню.
Умовами кредитного договору передбачена також відповідальність відповідача за невиконання або неналежне виконання своїх зобов'язань. Так, п. 4.2. кредитного договору передбачено, що в разі порушення відповідачем строків повернення кредиту, сплати процентів або комісійної винагороди, відповідач сплачує позивачу пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від несвоєчасно сплаченої суми за кожний день прострочення виконання зобов'язань.
Відповідач ухиляється від спілкування зі спеціалістами банку, не відповідає на телефонні дзвінки та навмисно не отримує листи банку про погашення заборгованості, а тому позивач змушений не чекати закінчення строку дії кредитного договору, розпочати позовну роботу.
Станом на 12.12.2008 року заборгованість відповідача перед позивачем складає 20403, 17 гривень.
Позивач просив стягнути з відповідача ОСОБА_2 суму заборгованості по невиконаним зобов'язанням у розмірі 20403, 17 гривень, а також суму судового збору у розмірі 204, 03 гривень та витрати на інформаційно-технічне забезпечення у розмірі 30, 00 гривень на користь Акціонерного банка "Факторіал-Банк", а також розірвати кредитний договір № 891-Г/07 від 21.09.2007 року.
У судовому засіданні представник позивача , що діє за довіреністю Яроцька А.А.повністю підтримала заявлені позовні вимоги та просила їх задовольнити, ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з'явився, належним чином був повідомлен про день та час розгляду справи, про причини неявки суду не повідомив, суд визнає неявку відповідача неповажною та вважає можливим розгляд справи у його відсутності з ухваленням по справі у відповідності з вимогами ст.224 ЦПК України заочного рішення на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Згідно ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, серед інших є також договори та інші правочини. При цьому відповідно до ст. 509 ЦК України зобов'язаннями є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Згідно ст. ст. 525, 526 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або заміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства.
При цьому згідно ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ст. ст. 1048, 1049, 1050, 1052 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника % від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання % встановлюється договором. Позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Якщо позичальник своєчасно не повернув суму позики, він зобов'язаний сплатити грошову суму відповідно до ст.625 ЦК України. У разі невиконання позичальником обов'язків, встановлених договором позики, щодо забезпечення повернення позики, а також у разі втрати забезпечення виконання зобов'язання або погіршення його умов за обставин, за які позикодавець не несе відповідальності, позикодавець має право вимагати від позичальника дострокового повернення позики та сплати %, належних йому відповідно до ст. 1048 ЦК України, якщо інше не встановлено договором.
У відповідності до вимог параграфу 2 Глави 71 ст.1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити відсотки. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 глави 71 ЦК України, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
Судом встановлено, що між сторонами склалися відносини, що випливають із кредитного договору.
Як вбачається із заяви на отримання кредиту від 20.09.2007 (а. с. 10) та заяви-анкети на отримання кредиту (а. с. 8) відповідач ОСОБА_2 звернувся до АБ "Факторіал-Банк" з заявою про надання кредиту в розмірі 15000, 00 гривень на споживчі потреби, про що був укладений кредитний договір № 891-Г/07 від 21.09.2007 року (а. с. 6), відповідно до п. 1.1 якого позивач надав відповідачу у тимчасове користування на умовах забезпеченості, повернення, строковості, платності та цільового характеру використання, грошові кошти в сумі 15000, 00 гривень з кінцевим терміном повернення заборгованості 20 вересня 2009 року та сплатою за користування кредитом процентів в розмірі 21 % відсотків річних у порядку, визначеному п. 2.3 договору кредиту. Згідно п. 3.3.4 зазначеного договору відповідач зобов'язаний щомісячно, починаючи з жовтня 2007 року, проводити часткове погашення кредиту протягом кожного календарного місяця до повного погашення кредиту згідно графіка погашення кредиту (а. с. 7).
Згідно п. 4.З. кредитного договору у разі порушення зобов'язань, визначених п. п. 3.3.1, 3.3.2, 3.3.4 кредитного договору, протягом 45 днів поспіль, термін надання кредиту вважається таким, що закінчився. Клієнт - відповідач зобов'язаний погасити кредит та сплатити проценти, комісійну винагороду обслуговування кредитної заборгованості за фактичний час користування кредитом та нараховану пеню.
Умовами кредитного договору передбачена також відповідальність відповідача за невиконання або неналежне виконання своїх зобов'язань. Так, п. 4.2. кредитного договору передбачено, що в разі порушення відповідачем строків повернення кредиту, сплати процентів або комісійної винагороди, відповідач сплачує позивачу пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від несвоєчасно сплаченої суми за кожний день прострочення виконання зобов'язань.
Відповідачем не виконуються зобов'язання, щодо погашення суми кредиту та сплати процентів, що підтверджується розрахунком заборгованості (а. с. 5), з якого вбачається, що станом на 12.12.2008 року заборгованість відповідача ОСОБА_2 перед позивачем складає 20403, 17 гривень, яка складається з: суми основного боргу за кредитом - 15000, 00 гривень (в т. ч. суми основного боргу за несплаченою частиною кредиту у розмірі 7866, 68 гривень; суми прострочених та несплачених процентів у розмірі 3907, 06 гривень; суми пені у розмірі 1496, 11 гривень.
З повідомлення № 31-2-2/24 від 14.01.2008 року (а. с. 12), вбачається, що позивач намагався повідомити відповідача ОСОБА_2 про заборгованість за кредитом та процентам, яка утворилась внаслідок невиконання відповідачем своїх зобов'язань за кредитним договором.
Таким чином, заборгованість за кредитним договором № 891-Г/07 від 21.09.2007 року у розмірі 20403, 17 гривень підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
Крім того, у відповідності зі ст. 88 ЦПК України з відповідача на користь позивача належить стягнути сплачені ним судові витрати: судовий збір у розмірі 204, 03 гривень та 30 гривень за інформаційно-технічне забезпечення (а. с. 1, 2).
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 5, 6, 8, 10, 60, 88, 208, 212-215, 218, 224-226 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов Акціонерного банку «Факторіал-Банк» в особі Східного Регіонального департаменту у м. Донецьку до ОСОБА_2 «про стягнення заборгованості за кредитом та дострокове розірвання кредитного договору» - задовольнити.
Розірвати кредитний договір № 891-1707 від 21.09.2007 року укладений між Акціонерним банком «Факторіал-Банк» в особі Східного регіонального департаменту у м. Донецьку та ОСОБА_2.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який народився у м. Моспіне Пролетарського району Донецької області та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1, на користь Акціонерного банку «Факторіал-Банк», 61057, м. Харків, вул. Римарська, 32 на pax. 29095990923004 у АБ «Факторіал-Банк» м. Харків, МФО 351715, ЕДРПОУ 14350784, заборгованість за кредитним договором № 891-Г/07 від 21.09.2007 року у розмірі 20403, 17 гривень, а також стягнути сплачені судові витрати: судовий збір у розмірі 204, 03 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у розмірі 30, 00 грн., а всього 20637, 20 гривень.
Заяву про перегляд цього заочного рішення може бути подано відповідачем протягом 10 днів з дня отримання його копії до Пролетарського районного суду м. Донецька.
Заяву про апеляційне оскарження рішення може бути подано протягом 10 днів з дня проголошення рішення, а апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження до Апеляційного суду Донецької області через Пролетарський районний суд м. Донецька.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, рішення набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
- Номер: 6/666/22/16
- Опис: стягнення заборгованості за кредитним договором
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-1142/09
- Суд: Дніпровський районний суд м. Херсона
- Суддя: Зайцева С.А.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 29.12.2015
- Дата етапу: 09.02.2016
- Номер: 6/265/162/16
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-1142/09
- Суд: Орджонікідзевський районний суд м. Маріуполя
- Суддя: Зайцева С.А.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 08.04.2016
- Дата етапу: 11.04.2016
- Номер: 6/265/468/16
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-1142/09
- Суд: Орджонікідзевський районний суд м. Маріуполя
- Суддя: Зайцева С.А.
- Результати справи:
- Етап діла: Виконання рішення
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 20.12.2016
- Дата етапу: 06.01.2017
- Номер: 2-в/219/54/2018
- Опис:
- Тип справи: на заяву про відновлення втраченого судового провадження
- Номер справи: 2-1142/09
- Суд: Артемівський міськрайонний суд Донецької області
- Суддя: Зайцева С.А.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 05.09.2018
- Дата етапу: 25.09.2018
- Номер: 6/211/186/18
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-1142/09
- Суд: Довгинцівський районний суд м. Кривого Рогу
- Суддя: Зайцева С.А.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 28.11.2018
- Дата етапу: 17.12.2018
- Номер: 6/211/151/20
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-1142/09
- Суд: Довгинцівський районний суд м. Кривого Рогу
- Суддя: Зайцева С.А.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 12.10.2020
- Дата етапу: 12.10.2020