Судове рішення #10343490

                                РІШЕННЯ

                              ІМЕНЕМ      УКРАЇНИ    

                                    Справа №2-100/2010 рік

                                    № 2 - 824/2009 рік      

    22 червня   2010 року  Малинський районний суд Житомирської області  в складі

        головуючої судді             Збицької К.Д.

        з участю секретаря                           Гузікової І.І.,

        представника відповідача         Терехова О.Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Малині  цивільну   справу  за позовом ОСОБА_2 до Публічного акціонерного товариства комерційний банк «ПриватБанк»   про належне виконання умов іпотечного договору, -  

                               встановив :

позивач  звернулася до суду з позовом про визнання неправомірними дії ЗАТ «Комерційного банку Приватбанк» по підвищенню з 01 лютого 2009 року в односторонньому порядку процентної ставки за кредитним договором № ZRRWGI0000006717 від 1 квітня 2008 року про надання іпотечного кредиту в розмірі 100600 гривень  з 15%, визначених договором, до 30%, та просить зобов’язати відповідача виконувати договір на умовах виплати процентної ставки в розмірі, визначеному договором.

    У судовому засіданні позов підтримала  з підстав, зазначених у позовній заяві. Пояснила, що у січні 2009 року отримала лист за підписом голови правління банку відповідно до якого процентна ставка за користування кредитними коштами збільшується до 30 % річних. Згоди на це вона не давала. Вона являється інвалідом 2-ї групи, має невелику заробітну плату.  Крім того відповідно до статті 1056 -1 ЦК України  зміна процентної ставки в односторонньому порядку не допускається . Також відповідачем порушений Закон України  « Про захист прав споживачів ».  

   

    Представник відповідача  позов не визнав, посилаючись на відповідність дій відповідача як умовам договору, так і положенням Законів України «Про банки та банківську діяльність», «Про захист прав споживачів» та інші нормативні акти.  

       

     З’ясувавши обставини справи та перевіривши їх наданими позивачем доказами у межах заявлених вимог, заслухавши сторони,  суд визнає, що позов підлягає задоволенню.

    Згідно зі ст. 627 ЦК України, відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

  Судом встановлено, що між сторонами виникли договірні зобов’язання на підставі  договору про іпотечний кредит № ZRRWGI0000006717 від 1 квітня 2008року, згідно якого позивач отримала грошові кошти в сумі 100600 гривень на придбання у власність окремої квартири з метою постійного проживання, зі сплатою 15,00% річних, що становить 1340грн.20коп. щомісячно, строком до 01 квітня 2028 року (а.с.9-12).

      Відповідно до п.8.9 даного Договору сторони домовились, що за умовами договору може бути встановлений новий розмір відсоткової ставки за користування кредитом ( зміна в сторону збільшення ) у разі настання будь – якої  із наступних обставин: порушення позичальником кредитної дисципліни, погіршення фінансового стану позичальника, здійснення поточних коливань відсоткових ставок за вкладами та/або кредитами або зміни у грошово – кредитній політиці НБУ.

                            2.

    Кредитор не пізніш ніж за  14 днів до дня зміни розміру відсоткової ставки повідомляє позичальника про встановлення нової відсоткової ставки із зазначенням її розміру та дати початку дії такої ставки. Такий новий розмір ставки починає застосовуватись з дати , що буде вказана у повідомленні без укладення відповідної угоди про внесення змін до договору .  

  У забезпечення виконання  договору іпотечного кредиту між сторонами укладений іпотечний договір (а.с.3-5).

     

        08 січня 2009 року відповідач направив рекомендованим листом позивачці  лист від 25.12.2008 року за підписом голови правління   «ПриватБанку»  Дубілєта О.В., яким   повідомив позивача про збільшення розміру відсоткової ставки за договором про іпотечний кредит № ZRRWGI0000006717 від 1 квітня 2008року до 30% на рік,   починаючи з 01.02.2008 року   ( а.с.17-17зв.).  

         Даний лист позивач отримала після 09 січня 2009 року.

        Статтею 55 Закону України "Про банки і банківську діяльність" встановлено, що відносини банку з клієнтом регулюються законодавством України, нормативно-правовими актами Національного банку України та угодами (договором) між клієнтом та банком.

        Відповідно до ч. 1 ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

      Відповідно до п. 4 ст. 11 Закону України "Про захист прав споживачів" у договорі про надання споживчого кредиту може зазначатися, що відсоткова ставка за кредитом може змінюватися залежно від зміни облікової ставки Національного банку України або в інших випадках. Про зміну відсоткової ставки за споживчим кредитом споживач повідомляється кредитодавцем протягом семи календарних днів з дати її зміни. Без такого повідомлення будь яка зміна відсоткової ставки є недійсною.

          12.12.2008р. був прийнятий Закон України № 661-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заборони банкам змінювати умови договору банківського вкладу та кредитного договору в односторонньому порядку», який набрав чинності та діяв з 10.01.2009р.

            Вказаним Законом внесені зміни до Цивільного Кодексу України, який доповнено статтею 1056-1. Частина друга цієї статті передбачає, що встановлений договором розмір процентів не може бути збільшений банком в односторонньому порядку, а частина третя,   що умова договору щодо права банку змінювати розмір процентів в односторонньому порядку є нікчемною.

        Також вказаним Законом стаття 55 Закону України „Про банки і банківську діяльність" була доповнена частиною четвертою, згідно якої банкам забороняється в односторонньому порядку змінювати умови укладених з клієнтами договорів, зокрема, збільшувати розмір процентної ставки за кредитними договорами.

           Відповідно до вимог ст. 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором, або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не укладали б договір або укладали б його на інших умовах. Якщо сторони

                            3.

    не досягли згоди щодо приведення договору у відповідності з обставинами, які істотно змінилися, договір може бути змінений за рішенням суду.

        Як вбачається з листів-повідомлень відповідача, процентна ставка по договорам     підвищується відповідачем з 01.02.2009 року ( в листі помилково зазначено з 01.02.2008     року),  тобто після набрання чинності ст.1056-1 ЦК України, та оскільки позивач не     надавав свою згоду на зміну відсоткової ставки, повинна залишатися без зміни до повного     виконання всіх умов обома сторонами Договору.

          Таким чином суд визнає доведеними позовні вимоги в частині визнання неправомірними дій відповідача  по збільшенню в односторонньому порядку процентної ставки за договором про іпотечний кредит та іпотечним договором і задовольняє їх.  

 

            З відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати в розмірі 37     грн. та на користь держави судовий збір в розмірі  8,50 грн.  

              Керуючись ст.ст. 3,11,60,88,213,214, 215,224  Цивільно-процесуального кодексу             України, на підставі ст.ст. 627, 651,652,1056-1 ЦК України, Закону України               «Про захист прав споживачів» , -

вирішив :

          позов задовольнити .  

    Визнати неправомірними  дії Публічного акціонерного товариства комерційний банк  «ПриватБанк» по підвищенню з 1 лютого 2009 року в односторонньому порядку процентної ставки з 15,00% річних до 30,00% річних за договором про іпотечний кредит № ZRRWGI0000006717 від 1 квітня 2008року, та іпотечним договором  № ZRRWGI0000006717 від 1 квітня 2008року, укладеними між  ОСОБА_2 та Публічним акціонерним  товариством комерційний банк «Приватбанк».  

         

        Стягнути з Публічного акціонерного товариства комерційний банк «ПриватБанк» на     користь ОСОБА_2  судові витрати в розмірі 37 грн.

        Стягнути з Публічного акціонерного товариства комерційний банк « ПриватБанк » на користь держави судовий збір в розмірі 8,50 грн.

    Рішення суду першої інстанції може бути оскаржене сторонами  в апеляційному порядку повністю або частково до   апеляційного суду Житомирської області через Малинський районний суд.

    Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення.   Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

    Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано, у разі її подання – після розгляду справи апеляційним судом, якщо воно не буде скасоване.

         

    Головуюча

         

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація