ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
=======================================================================
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" липня 2010 р. Справа № 14/111/09
Господарський суд Миколаївської області в складі судді Філінюка І.Г., при секретарі судового засідання Войтовській Н.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу:
За позовом: ОСОБА_1, 73000, АДРЕСА_1
До 1-го відповідача: Відкритого акціонерного товариства «Братський сирзавод», 55400, Миколаївська область, смт. Братське, вул. Промислова, 17
До 2-го відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Братський сирзавод», 04071, м. Київ, вул. Ярославів вал, 14, кв. 27
Третя особа без самостійних вимог на предмет спору на боці відповідачів: Товариство з обмеженою відповідальністю «Оазис», 01034, м. Київ, вул. Ярославів вал, 14, кв. 27
Третя особа без самостійних вимог на предмет спору на боці відповідачів: Акціонерне товариство «Інвестиційна Компанія «Енерго-Інвест», 01034, м. Київ, вул. Ярославів вал, 14, кв. 27
Третя особа без самостійних вимог на предмет спору на боці відповідачів: ОСОБА_2, 01000, АДРЕСА_2
про: визнання недійсним рішення голови правління та рішення загальних зборів акціонерів.
За участю представників:
Від позивача: ОСОБА_1, ОСОБА_3, дов. №1202, від 16.04.09 р.
Від 1-го відповідача: не з’явився.
Від 2-го відповідача: ОСОБА_4, дов. №8 від 22.01.10 р.
Від третіх осіб представники не з’явились.
Суть спору:
Позивач неодноразово змінював позовні вимоги, остаточно заявою від 13.04.2010р. (т. 4 спр. арк. 4 ) уточнив позовні вимоги та просить суд:
- Визнати недійсними рішення голови правління ВАТ «Братський сирзавод»- Дюженко Володимира Івановича щодо підписання акту оцінки та передачі-приймання вкладів, що передаються у власність ТОВ «Братський сирзавод»від 15.03.2006 року та відчуження чи іншим чином відступлення частки в розмірі 22,46 % ВАТ «Братський сирзавод»на користь ТОВ «Братський сирзавод».
- Визнати недійсним рішення загальних зборів ВАТ «Братський сирзавод»щодо заснування та передання останнім на підставі акта оцінки та передачі-приймання вкладів від 15.03.2006 року вкладів у власність ТОВ «Братський сирзавод».
- Стягнути з відповідачів судові витрати по справі.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує вимогами ст. 41, ч. 1, 3, ст. 46, ч. 7. ст. 49 Закону України „Про господарські товариства", оскільки з боку товариства не дотримано вимог закону щодо передачі майна ВАТ у якості внеску до статутного фонду заснованого товариства з обмеженою відповідальністю.
Відповідач 1 ВАТ «Братський сирзавод»не скористався правом направити в судове засідання свого представника, хоча був належним чином повідомлений про час і місце судового засідання, про свідчать поштові повідомлення (т. 2. спр. арк. 58,87, 146, 147; т. 4. спр. арк. 1, 29, 42).
У відзиві на позов та поясненнях представника в судовому засіданні, відповідач 2 позовні вимоги не визнав, посилаючись на їх недоведеність та безпідставність.
Треті особи без самостійних вимог на боці відповідачів своїх представників в судові засідання не направили, письмових пояснень по суті позову не надали, хоча були належним чином повідомлені про час і місце судового засідання, про що свідчать поштові повідомлення про вручення останнім ухвал суду. ( т. 3 спр. арк. 4, 5,6, 9, 11; т. 4. спр. арк. 4, 13, 26, 46, 28,45, 27, 26, 47)
На підставі ст. 75 ГПУ України, справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
До канцелярій суду надійшло клопотання позивача від 23.06.2010р. про зупинення провадження по справі до розгляду господарським судом м. Києва справи № 6/240 за позовом ТОВ «Оазис»до ТОВ «Братський сирзавод»та ОСОБА_2 про визнання недійсним положень статуту ТОВ «Братський сирзавод».
Зазначене клопотання залишено судом без задоволення, оскільки відповідно до вимог ст. 79 ГПК України, господарський суд зупиняє розгляд справи лише у разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов’язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом. Проте, предмет спору по справі № 6/240 не впливає на розгляд даної справи, оскільки не стосується внутрішніх рішень ВАТ щодо заснування товариства та передачі йому майна.
В судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін, господарський суд,-
Встановив:
ОСОБА_1 на підставі сертифікату акцій серії А №504 від 18.10.2001 року є держателем (власником) цінних паперів - простих іменних акцій емітованих Відкритим акціонерним товариством «Братський сирзавод»(Відповідачем-1), загальною кількістю 38 310 штук, номінальною вартість 0,05 грн. за штуку, що становить 35,00583 % від статутного фонду ВАТ «Братський сирзавод», Миколаївська обл. Братський р-н, смт. Братське, вул. Промислова, 17.
10.08.2004 року рішенням засідання наглядової ради ВАТ «Братський сирзавод»було вирішено, що в цілях збереження майна акціонерів та збереження єдиного виробничого комплексу ВАТ «Братський сирзавод»передача в залог рухомого та нерухомого майна, а також його продажа іншим юридичним та приватним особам здійснюється тільки за рішенням загальних зборів ВАТ «Братський сирзавод». З даним рішенням наглядової ради було ознайомлено голову правління ВАТ «Братський сирзавод»- Дюженко Володимира Івановича, про що свідчить його підпис на протоколі засідання наглядової ради.
За умовами п.п. 3 ч. 3 ст. 88 Статуту ВАТ «Братський сирзавод», об’єднання майна ВАТ у частині або повністю з майном інших фізичних або юридичних осіб включено до компетенції правління ВАТ.
27.10.2004 року розширеним засіданням правління ВАТ «Братський сирзавод»було вирішено, що оформлення всіх питань щодо передачі майна у залог та відчуження майна здійснювати тільки за рішенням загальних зборів ВАТ Братський сирзавод». З даним рішенням розширеного засідання також було ознайомлено голову правління ВАТ «Братський сирзавод»- Дюженко Володимира Івановича, про що свідчить його підпис.
З матеріалів справи вбачається, що 15.03.2006 р. ВАТ «Братський сирзавод», як один із засновників Товариства з обмеженою відповідальністю «Братський сирзавод»(Відповідач-2) на виконання рішень загальних зборів Засновників від 15.03.2006 року (протокол №1) оцінивши поряд з іншими засновниками, передав в статутний капітал ТОВ «Братський сирзавод»рухоме майно на загальну сутугу 180 082,40 грн., а також нерухоме майно (будівлі та споруди) на загальну суму 220 712,00 грн., що знаходиться за адресою: Миколаївська обл. Братський р-н, смт. Братське, вул. Промислова, 17 та належало ВАТ «Братський сирзавод»на праві власності відповідно до рішення виконкому Братської селищної ради №27 від 12.02.2004 року.
18.042006 року було зареєстровано ТОВ «Братський сирзавод», що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії АОО №244992, з часткою ВАТ «Братський сирзавод»в статутному капіталі ТОВ «Братський сирзавод»- 23,18 % в сумі 400794.40 грн.
11 травня 2006 року рішенням загальних зборів учасників ТОВ «Братський сирзавод»(протокол №2) було затверджено нову редакцію статуту, яку зареєстровано 17.05.2006 року, вже з часткою ВАТ «Братський сирзавод»в статутному капіталі ТОВ «Братський сирзавод»- 0,72 % в сумі 12407 грн.
Відповідно до п. 88 статуту ВАТ «Братський сирзавод»із змінами та доповненнями та ч. 3 ст.47 Закону України «Про господарські товариства»правління підзвітне загальним зборам акціонерів і наглядовій раді та організує виконання їх рішень.
Відповідно до п. 88 статуту ВАТ «Братський сирзавод»із змінами та доповненнями, з урахуванням рішення правління від 27.10.2004р. голові правління не надано повноважень вирішувати питання щодо заснування та внесення в якості вкладу рухомого та нерухомого майна.
Права учасників господарських товариств визначені ст. 10 Закону України «Про господарські товариства»вказаного Закону, відповідно до пп. «а», «г»ч. 1 якої до прав учасників товариства віднесені права брати участь: в управлінні справами товариства в порядку, визначеному в установчих документах, за винятком випадків, передбачених цим Законом; одержувати інформацію про діяльність товариства.
Зокрема, при заснуванні та фактичному відчуженню майна ВАТ «Братський сирзавод»шляхом його внесення у якості вкладу до статутного фонду ТОВ «Братський сирзавод»порушено вищенаведені рішення Наглядової ради та розширеного засідання правління ВАТ «Братський сирзавод».
Відповідно до ч. 1 ст. 41 Закону України «Про господарські товариства», у загальних зборах мають право брати здасть усі акціонери, незалежно від кількості та виду акцій, власниками яких вони є.
Відповідно до ч. 1 ст. 43 Закону України «Про господарські товариства», про проведення загальних зборів акціонерів держателі іменних акцій повідомляються персонально передбаченим статутом способом. Крім того, загальне повідомлення друкується в місцевій пресі за місцезнаходженням акціонерного товариства і в одному із офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України чи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку із зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 45 днів до скликання загальних зборів. У разі необхідності може бути зроблено повторне повідомлення в зазначених засобах масової інформації. Зазначені вимоги передбачені ст.ст. 76, 84 статуту ВАТ «Братський сирзавод».
Відповідач 1 не надав суду доказів того, що позивача не було повідомлено персонально у встановлений строк про проведення загальних зборів акціонерів щодо заснування акціонерним товариством та передання останнім вкладів у власність ТОВ «Братський сирзавод».
Крім цього, відповідно до ч.8 ст.41 ЗУ «Про господарські товариства»загальні збори визнаються правомочними, якщо в них беруть участь акціонери, що мають відповідно до статуту товариства більш як 60 відсотків голосів.
Відповідно до п. 4.1 ст.44 Закону України «Про господарські товариства», голосування на загальних зборах акціонерів проводиться за принципом: одна акція - один голос.
Отже, загальні збори є правомочним якщо на них були засновники, які володіють разом 65 394 акціями, що відповідає 60 відсоткам голосів.
У зв'язку з тим, що Позивач не був персонально повідомленим про проведення загальних зборів, не приймав участі в голосуванні, то збори не були правомочними приймати будь-які рішення.
Отже, у зв'язку з тим, що Відповідач-1 в особі виконавчого органу не був уповноважений на прийняття рішень від імені акціонерного товариства щодо заснування акціонерним товариством та передання останнім вкладів у власність ТОВ «Братський сирзавод», а також у зв'язку з тим, що, якщо загальні збори і відбулися, то останні не були правомочними на прийняття рішень щодо заснування акціонерним товариством та передання останнім вкладів у власність ТОВ «Братський сирзавод», то як наслідок і прийняте рішення 15.03.2006 р. загальних зборів засновників ТОВ «Братський сирзавод»прийняте з порушенням вимог ст. 10 Закону України «Про господарські товариства»та ст. 88 статуту ВАТ «Братський сирзавод».
Відповідно до п .4 ч. 1 ст.12 ГПК України господарським судам підвідомчі справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах, в тому числі, між учасниками (засновниками, акціонерами) господарських товариств, що пов'язані із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цього товариства.
Відповідно до п.3 ст. 167 ГК України під корпоративними відносинами маються на увазі відносини, що виникають, змінюються та припиняються щодо корпоративних прав.
Відповідно до п.1 ст. 167 ГК України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Згідно з Узагальненням судової практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням Закону України „Про господарські товариства" у частині регулювання діяльності акціонерних товариств, схваленим постановою Президії Верховного Суду України від 03.03.2004 р. №15, правомочність загальних зборів щодо прийняття рішень визначається перед початком зборів на підставі реєстру, що містить дані реєстрації акціонерів (їх представників), які беруть участь у зборах. Факт участі акціонера у загальних зборах встановлюється за даними реєстрації. Кворум загальних зборів визначається перед початком зборів на підставі реєстру, що містить, дані реєстрації акціонерів (їх представників), які беруть участь у зборах. Відсут ність кворуму на загальних зборах є підставою для визнання недійсними прийнятих на загаль них зборах рішень.
Таким чином, загальні збори акціонерів ВАТ «Братський сирзавод», оформлені протоколом 15.07.2006 р., відбулися за відсутності вста новленого ч. 8 ст. 41 Закону України „Про господарські товариства" кворуму, що обумовлює, з одного боку, їх неправомочність, а з іншого боку - недійсність ухвалених такими зборами рі шень.
Відповідно до рішення Конституційного суду України від 01.12.04 у справі №1-10/2004, поняття „охоронюваний законом інтерес", що вживається в законах України у ло гічно-смисловому зв'язку з поняттям „права", треба розуміти як прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом, як зумовлений загальним змістом об'єктивного і прямо не опосередкований у суб'єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об'єктом судового захисту та інших засобів правової охорони з метою задово лення індивідуальних і колективних потреб, які не суперечать Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загальноправовим, засадам. Акціонер може захищати свої права та охоронювані законом інтереси шляхом звер нення до суду у випадку їх порушення, оспорювання чи невизнання самим акціонерним това риством, учасником якого він є, органами чи іншими акціонерами цього товариства. Порядок судового захисту порушених будь-ким, у тому числі й третіми особами, прав та охоронюваних законом інтересів акціонерного товариства, які не можуть вважатися тотожними простій суку пності індивідуальних охоронюваних законом інтересів його акціонерів, визначається законом.
Згідно до ч. 5 ст. 98 ЦК України, рішення загальних зборів мо же бути оскаржене учасником товариства до суду.
За таких обставин позовні вимоги в цієї частині підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог про визнання недійсним рішення голови правління ВАТ «Братський сирзавод»- Дюженко Володимира Івановича щодо підписання акту оцінки та передачі-приймання вкладів, що передаються у власність ТОВ «Братський сирзавод»від 15.03.2006 року та відчуження чи іншим чином відступлення частки в розмірі 22,46 % ВАТ «Братський сирзавод»на користь ТОВ «Братський сирзавод»суд зазначає наступне:
Згідно ст. 58 Закону України «Про господарські товариства», вищим органом управління товариством є загальні збори учасників.
Відповідно до загального змісту ч. 1 ст. 92 ЦК України тільки рішення, прийняті учасниками господарського товариства на загальних зборах, можуть бути підставою для набуття взаємних цивільних прав та обов'язків для господарського товариства та його учасників. Здійснення корпоративного управління господарським товариством через участь у загальних зборах його учасників та прийняття загальними зборами обов'язкових рішень охоплюється загальним поняттям «корпоративні відносини».
Згідно п.6 ч. 2 рішення Правління ВАТ «Братський сирзавод»від 27.10.04р. оформленого протоколом від 27.10.20004р. оформлення всіх питань заставою та по відчуженню майна товариства вирішувати виключно загальними зборами учасників товариства.
Таким чином рішення, щодо відчуження майна товариства можуть прийматися лише на підставі відповідного рішення загальних зборів учасників товариства.
Відповідно до ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Позивач звернувся до суду з вимогами про визнання недійсним рішення голови правління ВАТ «Братський сирзавод»- Дюженко Володимира Івановича щодо підписання акту оцінки та передачі-приймання вкладів, що передаються у власність ТОВ «Братський сирзавод»від 15.03.2006 р., проте рішення голови правління не є рішенням товариства в розумінні корпоративних відносин, отже не є спором щодо корпоративних прав чи обов’язків учасників товариства. Зокрема, зазначена позиція викладена в Постанові Одеського апеляційного господарського суду від 08.06.2010р. по справі № 9/218/09.
Виходячи з вищевикладеного судова колегія вважає, що вибраний позивачем спосіб захисту цивільних прав та інтересів ні законом, ні установчим договором акціонерного товариства не передбачені, тому позовні вимоги судом не задовольняються з оглядом на вимоги ст. 16 ЦК України.
На підставі ст. 49 ГПК України, судові витрати слід покласти на відповідача 1 пропорційно задоволеним позовним вимогам.
Керуючись ст. ст. 12,44,49,82,84,85 ГПК України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити частково.
2. В частині позовних вимог про визнання недійсними рішення голови правління ВАТ «Братський сирзавод»- Дюженко Володимира Івановича щодо підписання акту оцінки та передачі-приймання вкладів, що передаються у власність ТОВ «Братський сирзавод»від 15.03.2006 року та відчуження чи іншим чином відступлення частки в розмірі 22,46 % ВАТ «Братський сирзавод»на користь ТОВ «Братський сирзавод» в задоволені - відмовити.
3. В частині позовних вимог про визнання недійсним рішення загальних зборів ВАТ «Братський сирзавод»щодо заснування та передання останнім на підставі акта оцінки та передачі-приймання вкладів від 15.03.2006 року вкладів у власність ТОВ «Братський сирзавод»- позов задовольнити.
Визнати недійсним з моменту прийняття рішення загальних зборів ВАТ «Братський сирзавод»від 15.03.2007р. про заснування та передачі ВАТ «Братський сирзавод»на підставі акта оцінки та передачі-приймання вкладів від 15.03.2006 року у статутний фонд ТОВ «Братський сирзавод» майна ВАТ «Братський сирзавод».
4. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Братський сирзавод»(55400, Миколаївська область, смт. Братське, вул. Промислова, 17, код ЄДРПОУ 00446581) на користь ОСОБА_1, (73000, АДРЕСА_1) –42,50 грн. держмита, 59 грн. витрат на інформаційне-технічне забезпечення судового процесу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.
У разі подання апеляційної скарги, або внесення апеляційного подання рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційною інстанцією.
Суддя