Справа № 2-392
2010 р.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 червня 2010 року м. Городенка
Городенківський районний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого судді Ничик Г.І.,
секретаря Петруняк Н.А.,
з участю відповідача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому попередньому судовому засіданні в залі суду в місті Городенка справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про визнання права власності на незавершене будівництво гаража
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернулась в суд з позовом до ОСОБА_1, в якому просить визнати за нею право власності на незавершене будівництво гаража, що знаходиться по АДРЕСА_1, в порядку спадкування за законом після смерті чоловіка ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 р. Позовні вимоги мотивувала тим, що відповідно до Рішення Городенківської міської ради за № 272 від 27 червня 1995 року ОСОБА_3 надано дозвіл на побудову господарських будівель - гаражу по АДРЕСА_1, де в 1996 р. розпочато будівництво гаража, але на момент смерті чоловіка будівництво не було завершене. Спадкоємцями за законом після смерті ОСОБА_3 є позивачка та їх син – відповідач ОСОБА_1, які проживали разом з спадкодавцем. З метою переоформлення документів на незавершене будівництво позивачка зверталась в нотаріальну контору та в інвентарбюро, однак, отримала відмову. Коломийським МБТІ зроблено оцінку незавершеного будівництва гаражу, яка складає 6624 грн.
В судове засідання позивачка не з’явилась, до суду подала заяву, в якій просить справу слухати без її участі, позовні вимоги підтримує.
Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги визнав, не заперечує щодо оформлення права власності на нежитлове приміщення – гараж за його матір’ю ОСОБА_2, як спадкоємцем за законом після смерті батька. Суду пояснив, що на час смерті батька тільки він та його мати проживали разом з батьком. Крім нього, в батьків є ще один син, який одружений, проживає в діда. Одночасно пояснив, що на час смерті батька були вимурувані стіни гаража та облаштований дах з шиферу.
Суд, вислухавши відповідача, дослідивши матеріали справи, прийшов до наступного.
В судовому засіданні встановлено, що Рішенням виконавчого комітету Городенківської міської ради № 272 від 27 червня 1995 року ОСОБА_3, чоловікові позивачки, було дозволено побудувати гараж площею 16,5 кв м на земельній ділянці в АДРЕСА_1. На будівництво господарських будівель - гаражу районним архітектором був виданий Будівельний паспорт. До 2006 р. були зведені стіни гаражу та встановлений дах з шиферу. Довідкою Коломийського МБТІ № 160251 від 24.03.2010 р. стверджено, що готовність незавершеного будівництва об’єкта нерухомого майна – гаража, що знаходиться в АДРЕСА_1, складає 52%, його вартість - 6624 грн. Свідоцтвом про НОМЕР_1 стверджено, що ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 р. Відповідно до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив, і батьки. Про те, що позивачка є дружиною спадкодавця ОСОБА_3 свідчить свідоцтво про укладення шлюбу НОМЕР_2, видане 20 вересня 1980 р. Згідно свідоцтва про народження ОСОБА_1, який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 р., його батьками є ОСОБА_3 і ОСОБА_2.
За ст. 1268Цивільного кодексу України прийняття спадщини - це: постійне проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини. В судовому засіданні встановлено, що на час смерті спадкодавця ОСОБА_3 з ним проживали спадкоємці першої черги - дружина ОСОБА_2 та син – ОСОБА_1.
Відповідно до п. 8 Постанови Пленуму Верховного Суду від 30.05.2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» - якщо будівництво здійснювалося згідно із законом, то у разі смерті забудовника до завершення будівництва його права та обов’язки як забудовника входять до складу спадщини. Статтею 331 ЦУ Ккраїни визначено, що право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом. Право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). До завершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва (створення майна).
Спадкодавець ОСОБА_3 здійснював будівництво гаражу згідно з законом, про що свідчить Рішення виконкому Городенківської міської ради № 272 від 27 червня 1995 року, будівництво не завершене, його готовність складає 52%. Враховуючи те, що відповідач ОСОБА_1 не заперечує щодо визнання за позивачкою права власності на незавершене будівництво гаражу після смерті його батька, про що ствердив в судовому засіданні, тому приймаючи до уваги викладене вище, суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити частково: визнати позивачку, як спадкоємця за законом після смерті ОСОБА_3, власником будівельних матеріалів, що використані в процесі будівництва нежитлового приміщення - гаражу, що знаходиться в АДРЕСА_1 Івано-Франківської області.
На підставі ст.ст. 316,317,325,328,331 1216,1217, 1258, 1261,1268 ЦК України, керуючись ст. ст. 209, 214-215, 218 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати ОСОБА_2, 1961 року народження, власником будівельних матеріалів, що використані в процесі будівництва гаражу, що знаходиться по АДРЕСА_1.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Івано-Франківської області через Городенківський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня після проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.
Суддя Ничик Г.І.