У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
2010 року липня місяця 27 дня колегія суддів Судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим у складі:
Головуючого, судді Берещанської І.І.
Суддів Новікова Р.В., Кузнєцової О.О.
При секретарі Фінайкіній І.О.,
Розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сімферополі цивільну справу за позовом ОСОБА_5 до ОСОБА_6 про стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, за апеляційною скаргою ОСОБА_6 на заочне рішення Красногвардійського районного суду АР Крим від 6 жовтня 2009 р.,
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_5 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_6 про стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів. Свої вимоги мотивує тим, що рішенням Красногвардійського районного суду АР Крим від 19.10.2006 р. з відповідача на користь позивачки стягнуто аліменти на утримання дочки ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі 1\4 частини всіх видів заробітку щомісячно, але не менше 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 28.08.2006 р. і до досягнення дитиною повноліття. 27.11.2006 р. у ДВС Дарницьконго району м. Києва відкрито виконавче провадження з примусового виконання рішення суду. Постановою Дарницького районного суду м. Києва від 17.08.2007 р. відповідач був оголошений у розшук. Постановою ВДВС Дарницького РУЮ у м. Києві від 03.12.2007 р. зазначене виконавче провадження було закінчено. На теперішній час виконавчий лист знаходиться в провадження ВДВС Красногвардійського РУЮ в АР Крим. За весь час проведення виконавчого провадження відповідач не виконував рішення суду, хоча мешкав та працював у м. Києві. Просить стягнути з відповідача пеню за період з 28.08.2006 р. по 01.12.2007 р. у розмірі 6249 грн. 31 коп.
Заочним рішенням Красногвардійського районного суду АР Крим від 6 жовтня 2009 р. позов задоволено частково. Стягнуто зі ОСОБА_6 на користь ОСОБА_5 неустойку (пеню) за прострочення сплати аліментів за період з 28 серпня 2006 р. по 01 грудня 2007 р. у сумі 5287 грн., а також понесені у справі судові витрати в сумі 82 грн. 87 коп., а всього 5369 грн. 87 коп. В іншій частині позову відмовлено.
В апеляційній скарзі апелянтом ОСОБА_6 ставиться питання про зміну рішення суду і зменшення розміру стягнутої неустойки (пені) до 708 грн. 76 коп. та пропорційно зменшити судові витрати у справі з тих підстав, що висновки суду не відповідають дійсним обставинам справи і вимогам закону.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Ухвалюючи рішення про часткове задоволення позову суд першої інстанції виходив з того, що платник аліментів несе відповідальність за прострочення сплати аліментів, виникнення заборгованості, а факт її погашення не звільняє боржника від цивільної відповідальності.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, оскільки вони відповідають дійсним обставинам, вимогам закону.
Судом встановлено, що рішенням Красногвардійського районного суду АР Крим від 19.10.2006 року з відповідача на користь позивачки стягнуто аліменти на утримання дочки ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, у розмірі 1\4 частини всіх видів заробітку (доходу) щомісячно, але не менше ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з моменту подачі позовної заяви, тобто з 28 .08.2006 року і до досягнення дитиною повноліття.
Постановою державного виконавця ДВС у Дарницькому районі м. Києва від 27.11.2006 року було відкрито виконавче провадження з виконання вищезазначеного рішення суду. Постановою Дарницького районного суду м. Києва від 30.12.2007 року за поданням ДВС боржника ОСОБА_6 було оголошено у розшук, виконавче провадження з примусового стягнення аліментів зупинене. 30.11.2007 року виконавче провадження поновлено і виконавчі документи направлені до ВДВС Красногвардійського РУЮ в АР Крим. За цей час виникла заборгованість по сплаті аліментів, яка була погашена тільки на 01.01.2009 року.
Відповідно до положень ст. 195 Сімейного кодексу України заборгованість за аліментами, присудженими у частці від заробітку (доходу), визначається виходячи з фактичного заробітку (доходу), який платник аліментів одержував за час, протягом якого не проводилося їх стягнення. Розмір заборгованості за аліментами обчислюється державним виконавцем, а у разі спору – судом. Суд першої інстанції обчислив заборгованість за аліментами виходячи із прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Згідно з ч. 1 ст. 196 Сімейного кодексу України при виникненні заборгованості з вини особи, яка зобов’язана сплачувати аліменти за рішенням суду, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення.
Встановивши факт заборгованості за аліментами, вину платника в її виникненні, період часу, за який виникла заборгованість, час її погашення та період часу, за який було прострочено сплату аліментів, суд першої інстанції в межах позовних вимог правильно обчислив пеню у розмірі 5287 грн.
Доводи апеляційної скарги апелянта, які зводяться до того, що сума пені обчислена невірно і повинна бути знижена до 708 грн.76 коп., не містять правових підстав для скасування рішення суду і зміни рішення відповідно до ст. 309 ЦПК України.
На підставі вказаного і керуючись статтями 303, 312 Цивільного процесуального кодексу України, колегія суддів Судової палати у цивільних справах,
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_6 відхилити, рішення Красно гвардійського районного суду АР Крим від 6 жовтня 2009 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двох місяців.
Судді: