Судове рішення #10328002

Справа № 22ц-7775/2009

Головуючий в 1-й інстанції Дармін М.О.

Категорія-48

Доповідач Звягінцева О.М.

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 вересня 2009 року Апеляційний суд Донецької області в складі:

головуючого -Стельмах Н.С.

суддів - Звягінцевої О.М., Молчанова С.І.

при секретарі - Суліма Є.Ю. розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Донецьку цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа на стороні позивачки - ОСОБА_3, про стягнення аліментів на дитину на період навчання за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Єнакіївського міського суду Донецької області від 3 серпня 2009 року і

ВСТАНОВИВ:

в апеляційній скарзі позивачка ОСОБА_1 оспорює обгрунтованість судового рішення, яким частково задоволено позов, і ставить питання про його зміну та стягнення з відповідача аліментів на її користь на повнолітню дитину ОСОБА_3 у розмірі 1/4 частки усіх видів доходу до досягнення нею 23 років за невідповідністю висновків суду обставинам справи.

Посилається на те, що судом враховано наявність у відповідача непрацездатної матері, яка отримує пенсію у розмірі 666 грн. 50 коп., однак не враховано те, що вона отримує пенсію у розмірі 560 грн. щомісяця, і на її повному утриманні знаходиться дочка.

Вважає, що аліменти на дитину повинні бути стягнуті з моменту досягнення нею повноліття, тобто з 17.06.2009р., оскільки всі необхідні документи були здані до суду ще до досягнення дочкою такого віку.

Крім того, вважає, що суд в своєму рішенні необгрунтовано послався на вимоги ст. 184 СК України, тоді як ця норма матеріального закону на спірні правовідносини не поширюється.

В засіданні апеляційного суду позивачка ОСОБА_1 та третя особа на стороні позивачки ОСОБА_3 підтримали доводи скарги, просили про її задоволення, зміну судового рішення, задоволення позову у повному обсязі, а відповідач ОСОБА_2 заперечував проти доводів скарги, просив її відхилити, рішення суду залишити без зміни.

Судом першої інстанції при розгляді цієї справи встановлено наступні обставини.

5.06.2009р. ОСОБА_1 звернулась до суду з вказаним позовом до відповідача, зазначала, що з 1978р. перебувала з ним у зареєстрованому шлюбі, від якого мають дочку ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, на яку згідно з постановою судді Єнакіївського міського суду у 2001р. були стягнуті аліменти у розмірі 1/4 частки усіх видів доходу відповідача до досягнення дитиною повноліття.

17.06.2009р. дочці виповниться 18 років, вона продовжує навчання у Горлівському медичному коледжі ( з 1.09.2008р. до 1.07.2011р.).

Вона є пенсіонеркою, розмір її пенсії складає 704 грн. 18 коп., проживає з чотирма їхніми дітьми, інших доходів не має, несе витрати на щоденні поїздки, лікування дочки з приводу кардіологічного захворювання.

Відповідач отримує пенсію у розмірі більше 3500 грн. та щомісячні страхові виплати у зв'язку з ушкодженням здоров'я на виробництві в сумі 866 грн. 62 коп.

У добровільному порядку він відмовляється надавати матеріальну допомогу дитині.

Просила стягнути з відповідача на її користь аліменти на повнолітню дочку ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 народження, у розмірі 1/3 частки усіх видів його доходу щомісячно до продовження навчання та досягнення 23 років.

Рішенням Єнакіївського міського суду Донецької області від 3 серпня 2009 року позов задоволено частково, стягнуто з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_3, на користь ОСОБА_1 на ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 народження, аліменти у розмірі 1/10 частки усіх його доходів на період її навчання до досягнення нею двадцяти трьох років, 51 грн. -судового збору на користь держави.

Апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, рішення суду - зміні з наступних підстав.

Відповідно до вимог ст. 213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обгрунтованим, ухваленим на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Згідно із роз'ясненням Пленуму Верховного Суду України, що міститься в п. 1 постанови "Про судове рішення" № 11 від 29 грудня 1976 року, рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги цивільного процесуального законодавства і всебічно перевіривши обставини, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, а за їх відсутності - на підставі закону, що регулює подібні відносини, або виходячи із загальних засад і змісту законодавства України.

Обгрунтованим вважається рішення, в якому повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні.

Відповідно  до  вимог ст.   199  СК України якщо повнолітні  дочка,  син продовжують навчання і у зв'язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов'язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу. Право на утримання припиняється у разі припинення навчання.

Право на звернення до суду з позовом про стягнення аліментів має той з батьків, з ким проживає дочка, син, а також самі дочка, син, які продовжують навчання.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров'я та матеріальне становище дитини; стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; інші обставини, що мають істотне значення.

Відповідно до вимог ст. 200 СК України суд визначає розмір аліментів на повнолітніх дочку, сина у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) платника аліментів з урахуванням обставин, зазначених у статті 182 цього Кодексу.

При визначенні розміру аліментів з одного з батьків суд бере до уваги можливість надання утримання другим з батьків, своїми дружиною, чоловіком та повнолітніми дочкою, сином.

При розгляді цієї справи судом встановлено, що батьком повнолітньої ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, є відповідач ОСОБА_2 (а.с. 2).

ОСОБА_3 є студенткою Горлівського медичного училища денного мед сестринського відділення «на бюджеті» з 1.09.2008р. до 1.07.2011р. (а.с. 7, 28).

Згідно з медичною довідкою, довідками ЛКК ОСОБА_3 страждає на кардіологічне захворювання (а.с. 4, 9, 15).

Дитина проживає разом зі своєю матір'ю ОСОБА_1, яка отримує пенсію за віком як багатодітна матір і матір інваліда з дитинства у розмірі -704, 18 грн. (а.с. 11).

Відповідач ОСОБА_2 отримує пенсію за віком у розмірі 3565, 30 грн. (а.с, 13) та щомісячні страхові виплати за станом на 1.05, 2009р. у розмірі 866, 62 грн. (а.с. 6), є інвалідом 3 групи у зв'язку з професійним захворюванням (а.с. 29).

У нього є непрацездатна матір ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_5 ( а.с. 33).

Таким чином, суду було надано достатньо переконливих доказів того, що повнолітня донька сторін ОСОБА_5 потребує матеріальної допомоги.

Апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції, стягуючи з відповідача аліменти на повнолітню доньку, дійшов обгрунтованого висновку щодо наявності у нього можливості надавати їй матеріальну допомогу.

Проте висновок суду в частині визначення розміру аліментів не відповідає обставинам справи.

Судом не у повній мірі враховано стан здоров'я та матеріальне становище дитини, стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів.

За таких обставин апеляційний суд доходить висновку щодо наявності підстав для збільшення розміру стягнутих на повнолітню дитину аліментів.

Як видно з матеріалів справи, позивачкою ОСОБА_6 5.06.2009р. був пред'явлений вказаний позов до відповідача, третьою особою на її стороні було залучено доньку сторін ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, яка на час звернення з позовом до суду ще не досягла повноліття ( а.с. 2).

За законом ( ч. 3 ст. 199 СК України) як той з батьків, з ким проживає дочка, так і сама повнолітня дочка, яка продовжує навчання, мають право звернення до суду з позовом про стягнення аліментів.

Встановлено, що повнолітня дочка сторін приймала участь в судовому засіданні, була залучена до участі у справі, однак суд першої інстанції помилково стягнув аліменти на дитину на користь її матері.

Апеляційним судом встановлено, що донька сторін 17 червня 2009 року досягла повноліття, саме в цей день було припинено стягнення з відповідача аліментів на неї як неповнолітню дитину і закрито виконавче провадження.

Однак, оскільки за станом на 18.06.2009р. повнолітня ОСОБА_7 є студенткою, продовжує навчання у медичному коледжі і у зв'язку з цим потребує матеріальної допомоги, то аліменти на неї з відповідача підлягають стягненню з 18 червня 2009 року.

При визначенні розміру аліментів апеляційний суд бере до уваги стан здоров'я та матеріальне становище повнолітньої дитини, стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів, наявність у нього непрацездатної матері, відсутність можливості надання утримання її матір'ю ОСОБА_8, яка є багатодітною матір'ю і матір'ю інваліда з дитинства.

Тому апеляційний суд доходить висновку, що відповідач має можливість у виконання свого зобов'язання з утримання своєї повнолітньої доньки сплачувати їй аліменти у розмірі 1/6 частки від його доходу щомісячно.

Таким чином, невідповідність висновків суду обставинам справи в частині визначення розміру аліментів відповідно до вимог п.3 ч. 1 ст. 309 ЦПК України є підставою для зміни рішення суду.

Керуючись ст.ст. 307, 309, ч. 2 ст. 314, ст. 316 ЦПК України апеляційний суд, -

ВИРІШИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково, рішення Єнакіївського міського суду Донецької області від 3 серпня 2009 року змінити.

Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_6, на користь ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, аліменти у розмірі 1/6 частки від його доходу щомісячно на період її навчання, але не довше, ніж до досягнення нею двадцяти трьох років, починаючи з 18 червня 2009 року.

Це ж рішення в іншій частині залишити без зміни.

Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення, може бути оскаржено в касаційному порядку протягом двох місяців з дня набрання ним законної сили.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація