Справа № 2-877/2010 р.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 липня 2010 року Костопільський районний суд Рівненської області
в складі:
головуючої-судді Грипіч Л.А.
при секретарі Деркач І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Костопіль цивільну справу за позовом органу опіки і піклування Костопільської районної державної адміністрації в інтересах малолітнього ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав, -
В С Т А Н О В И В :
Орган опіки і піклування Костопільської районної державної адміністрації звернулися в суд з позовною заявою в інтересах малолітнього ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав.
В обґрунтування заявлених вимог покликається на те, що ОСОБА_3 неналежним чином виконує батьківські обов’язки, не піклується фізичним розвитком дитини. Разом з співмешканцем створили умови, які загрожують життю та здоров’ю малолітньої дитини. Службою у справах дітей Костопільської райдержадміністрації ОСОБА_2 07.05.2010р був тимчасово влаштований у дитяче відділення Костопільської ЦРЛ. Від пропозиції медпрацівників доглядати дитину у відділенні відповідач – відмовилася.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_4, позов підтримала в повному обсязі, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.
Відповідачка, в судовому засіданні позов не визнала, просила не позбавляти її батьківських прав.
В судовому засіданні було заслухано помічника прокурора Костопільського району, представника районного центру соціальних служб для сім’ї дітей та молоді, які підтримали позов про позбавлення батьківських прав ОСОБА_3
Суд, заслухавши представника позивача, відповідача, прокурора та інших учасників судового засідання та дослідивши письмові докази по справі, вважає заявлені вимоги обгрунтованими.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Встановлено, що відповідачка ОСОБА_3 є матір’ю неповнолітного ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, відомості про батька дитини записано у відповідності до ч.1 ст.135 СК України.
Сім’я відповідачки перебуває на обліку у службі у справах дітей Костопільської РДА, як неблагополучна. ОСОБА_3 ухиляється від виконання своїх обов’язків по вихованню свого малолітнього сина ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, не забезпечила належні умови для його життя, не піклується про здоров’я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Мати дитини не працює, не має постійного доходу та місця проживання. З травня 2010 року малолітній ОСОБА_2 перебуває у Рівненському будинку дитини.
Зібрані матеріали справи (висновок органу опіки та піклування про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 стосовно малолітньої дитини №02-1321/07 від 13.05.2010р., розпорядження голови Костопільської РДА №150 від 05.05.2010р про негайне відібрання малолітньої дитини ОСОБА_2, розпорядження голови Костопільської РДА №160 від 13.05.2010р про влаштування малолітньої дитини у Рівненський міський будинок дитини, довідка про отримання допомоги ОСОБА_3, пояснення ОСОБА_3 від 19.03.2010р, доповідна лікаря дитячої поліклініки ОСОБА_6, інформація Костопільського райцентру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді про умови проживання та проведену роботу з сім’єю ОСОБА_3 від 28.04.2010р, інформація про результати проведення рейду ?улиці”, акт обстеження матеріально-побутових умов та умов виховання в сім’ї ОСОБА_3 від 25.02.2010р, акт обстеження матеріально-побутових умов та умов виховання в сім’ї ОСОБА_3 від 07.04.2010р, повідомлення з Костопільської ЦРЛ №649/01/08, лист-повідомлення з Рівненського міського будинку дитини №465 від 16.06.2010р) вказують на те, що відповідач не створила відповідні умови для повноцінного проживання, відпочинку, та виховання свого малолітнього сина.
Відповідно до ч.ч.2, 3 ст. 150 Сімейного кодексу України, батьки зобов’язані піклуватися про здоров’я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов’язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Відповідно до ст. 180 СК України, батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
За таких обставин, що склалися в сім’ї відповідачки, суд приходить до висновку, що мати не піклується про здоров’я, фізичний і духовний розвиток дитини, зокрема: не забезпечує необхідного харчування, медичного догляду, лікування, що негативно впливає на фізичний розвиток дитини як складову виховання. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, суд розцінює як нехтування своїми обов’язками зі сторони матері, а ситуацію в сім’ї визнає небезпечною для здоров’я і морального виховання неповнолітньої дитини.
Згідно ст.164 Сімейного кодексу батьки, які ухиляються від виконання своїх обов’язків по вихованню дітей можуть бути позбавленні батьківських прав.
Тому суд вважає, що ухиляння відповідачки від виконання своїх обов’язків по вихованню дитини є підставою для позбавлення її батьківських прав.
Одночасно з позбавленням батьківських прав та у відповідності до ч.2 ст.166 СК України, суд вирішує питання про стягнення аліментів на дитину. При визначенні розміру аліментів суд врахував матеріальне становище платника аліментів і встановив розмір аліментів в сумі 100грн. в місяць.
У відповідності до ч.1,3 ст.82, ст.88 ЦПК України суд, враховуючи майновий стан відповідача, звільняє її від оплати судових витрат, пов’язаних з розглядом справи.
На підставі наведеного та керуючись ст.150, ст.164 п.2, ст.166 Сімейного кодексу України, ст.ст.10, 60, 82, 88, 212, 224-228 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В :
Позбавити батьківських прав, ОСОБА_3 1990 року народження відносно її малолітньої дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Стягнути з ОСОБА_3 1990 року народження уродженки с.Новородчиці, Остріжського району, аліменти на утримання ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 в сумі 100(сто)грн. щомісячно, починаючи з 14.05.2010 року і до досягнення ним повноліття.
Звільнити відповідача від сплати судових витратпо справі.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Рівненської області через Костопільський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений ст.294 ЦПК України, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
СУДДЯ: