Судове рішення #10313090

       

КІРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. МАКІЇВКИ

ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ


Справа № 2-1988/10


                                             РІШЕННЯ

                                        ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ

23 липня 2010 року                                                                                                                      м. Макіївка

Кіровський районний суд міста Макіївки Донецької області у складі:

                                      головуючої судді                       Смєлік С.Г.

                                                                       при секретарі                              Черкашиній О.Є.                          при секретарі                             Черкашиній О.Є

                                                                                  за участю позивача             ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні місцевого суду в місті Макіївці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про  визнання угоди дійсною, визнання факту права власності на нерухоме майно

      ВСТАНОВИВ:

У липні 2010 року  ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до ОСОБА_2  про визнання угоди дійсною, визнання права власності на нерухоме майном мотивуючи тим, що укладена між ОСОБА_3 та ОСОБА_2  угода  про міну  об»єктів нерухомості нотаріально не посвідчена, що на даний час після смерті ОСОБА_3 є перешкодою  в отриманні свідоцтва про  право на спадщину.

          У судовому засіданні  позивачка ОСОБА_1 підтримала позовні  вимоги  на обгрунтування  яких послалася  на обставини, зазначені у позовній заяві та пояснила, що у жовтні 1998 року ОСОБА_3, з яким вона проживала однією сім»єю та ОСОБА_2 домовилися  про укладення  договору міни. Згідно умов  договору ОСОБА_4 передає  у власність ОСОБА_2 квартиру, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, а ОСОБА_2 передає у власність ОСОБА_3 належний йому на праві власності  будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3. Цей договір міни був укладений у вигляді біржової угоди. Біржова угода була  зареєстрована у КП « Бюро технічної інвентаризації м.Макіївки».З 1998 року ОСОБА_3 проживав у будинку, користувався ним,як власник будинку уклав відповідні угоди   з підприємствами електро-,водо- та газопостачання, сплачував комунальні послуги. 10 березня 2009 року ОСОБА_3 помер. Після його смерті відкрилася спадщина у вигляді  АДРЕСА_3, на який вона не може отримати право на спадщину через те, що  біржовий контракт не був посвідчений у нотаріальній конторі. Просила визнати  біржовий контракт дійсним  та  факт права власності за ОСОБА_3 на АДРЕСА_3.

Відповідач  ОСОБА_2  повідомлений належним чином про  час і місце  розгляду  справи, не використав свого права  участі в судовому засіданні.  21 липня 2010 року при  попередньому розгляді справи у листі до суду він підтвердив  обставини міни жилих приміщень з ОСОБА_3 і не заперечував проти задоволення заявленого позову.

Вислухавши позивачку, перевіривши матеріали справи у межах позовних вимог ( Ст.11 ЦПК України ) суд встановив наступне.

  Згідно біржового контракту № 53-н від 24 жовтня 1998 року, укладеного Макіївським філіалом Донецької товарної біржі за адресою: м. Макіївка, бульвар Горбачова, 25а укладений договір  міни  житлових приміщень – будинку і квартири між ОСОБА_3 та  ОСОБА_2

    З контракту вбачається, що Сторона 1: ОСОБА_3 – передає у власність Стороні 2  двокімнатну квартиру № 162 загальною площею 49,1 кв.м. у АДРЕСА_2, інвентаризаційна вартість якої складає 8260 грн., а  Сторона 2 – ОСОБА_2, який є власником будинку у якості розрахунку передає у власність  Стороні 1 житловий будинок з надвірними забудовами, що розташовані  на земельній ділянці 806 кв.м. за адресою: АДРЕСА_3 вартістю 6365 грн.

Власність сторін на  вищезазначені  об»єкти нерухомості підтверджені  правовстановлюючими документами.

Зазначена угода була зареєстрована в КП „БТІ м. Макіївки” 30 жовтня 1998 року  за реєстровим номером 16685 у реєстровій книзі № 88.

Зазначені правовідносини виникли за часи дії  цивільного кодексу УРСР 1963 року, але продовжують існувати дотепер.

Згідно п.4 Прикінцевих та перехідних Положень Цивільний кодекс України застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності. Щодо цивільних відносин, які виникли до набрання чинності Цивільним кодексом України, положення цього кодексу застосовуються до тих прав і обов”язків,  що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності.

Відповідно до вимог ст. 227 ЦК України ( в редакції 1963 року ), що діяв на момент укладення угоди, і роз”яснень постанови Пленуму Верховного суду України від 28 квітня 1978 року  № 3 з наступними змінами    «Про судову практику  в справах про визнання угод недійсними», ( п.4) договір, зокрема,  міни  житлового будинку має бути нотаріально посвідченим.

В судовому засіданні встановлено, що угода  між сторонами про міну  квартири АДРЕСА_1 та АДРЕСА_3  нотаріально посвідчена не була.

З пояснень  позивача і наданих документів вбачається,  що ОСОБА_3 вселився  в будинок, був там зареєстрований як власник, проживав у ньому, обслуговув його, платив за надані комунальні  послуги з електро-,  водо-,  газопостачання.

  Незважаючи на те, що у розділі 6 ст.15 Закону України ”Про товарну біржу” від 10 грудня 1991 року № 1956-Х11 зазначено, що зареєстровані на біржі угоди не підлягають нотаріальному посвідченню, стосовно продажу деяких речей закон встановлює особливі правила.  Законодавчими актами України встановлений спеціальний порядок придбання права власності громадянами на окремі види майна, зокрема, на  житловий будинок.

    Статтею 220 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі недодержання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору такий договір є нікчемним. Якщо сторони домовилися  щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими  доказами,і відбулося повне або часткове виконання договору, Але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним. У цьому разу наступне нотаріальне посвідчення договору не вимагається.

    К убачається зі свідоцтва про смерть НОМЕР_1, виданого міським відділом реєстрації актів цивільного стану Макіївського міського управління юстиції,  ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року,  про що  у книзі реєстрації смертей складено  відповідний актовий запис № 511.

Після смерті ОСОБА_3 відкрилася  спадщина  у вигляді АДРЕСА_3 по вулиці Ломоносова у м. Макіївка спадкоємцем якої є ОСОБА_1, яка проживала із спадкодавцем однією сім»єю,  що встановлено рішенням Кіровського районного суду м. Макіївки  від 18 вересня 2009 року ( справа № 2-о-37/09)

Відповідно до положень п.4 ст.25 Цивільного Кодексу України цивільна правоздатність особи припиняється у разі смерті. З цих підстав позивачем заявлені  вимоги про встановлення факту права власності.

Юридичні факти – це обставини,  з якими норми права пов»язують виникнення, зміну або припинення правовідносин.

З вищевикладеного вбачається,  що ОСОБА_3 за життя фактично володів АДРЕСА_3 у м.Макіївка, тому позовні вимоги  позивачки  про встановлення факту права власності  ОСОБА_3 на  вищевказане домоволодіння підлягають задоволенню.

    Приймаючи до уваги давність укладеної  сторонами угоди, яку ні одна  із сторін не оспорювала в порядку, установленому законом, наявність істотних умов договору, підтвердженого біржовою угодою, суд приходить до висновку, що  заявлені позовні вимоги  знайшли в судовому засіданні своє  підтвердження, тому підлягають задоволенню.

         На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 11, 60, 212-215 Цивільного процесуального        кодексу України, статтями  220  Цивільного кодексу України, суд

         ВИРІШИВ:

      Позов  ОСОБА_1 задовольнити  повністю.

      Біржову угоду № 53-н  від 24 жовтня 1998 року, укладену Макіївським філіалом Донецької товарної біржі за адресою: м. Макіївка, бульвар Горбачова, 25а   - визнати дійсною.

    Визнати факт права  власності за ОСОБА_3  на АДРЕСА_3 по вулиці  Ломоносова у м. Макіївка.

  Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано апеляційному суду Донецької області через Кіровський районний суд міста Макіївки протягом десяти днів з дня проголошення рішення.

  Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного суду Донецької області через Кіровський районний суд м. Макіївки протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або протягом десяти днів з дня проголошення рішення без попереднього подання заяви на апеляційне оскарження.

Суддя:                            

  • Номер: 6/712/73/17
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-1988/10
  • Суд: Соснівський районний суд м. Черкаси
  • Суддя: Смєлік Світлана Григорівна
  • Результати справи: подання (заяву, клопотання) задоволено
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 09.03.2017
  • Дата етапу: 31.05.2017
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація