Судове рішення #10307892

ВИЩИЙ  ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  УКРАЇНИ  

 ПОСТАНОВА          

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ          


 14 липня 2010 р.                                                                                    № 12/71-18/104  



 Вищий  господарський суд  України у складі колегії  суддів:


головуючого      Кравчука Г.А.,

суддів :Мачульського Г.М.,

Шаргала В.І.

за участю представників сторін:

позивачане з’явився

відповідачане з’явився

3-тьої особине з’явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні

касаційну  скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Легенда-Ф"

на  постанову  Львівського апеляційного господарського суду від 08.04.2010 року

у справі№12/71-18/104 господарського суду  Івано-Франківської області

за позовомІвано-Франківської міської ради

доВиконкому Івано-Франківської міської ради

Приватного підприємця ОСОБА_4

3-тя особаТовариство з обмеженою відповідальністю "Легенда-Ф"

провизнання недійсним договору оренди землі


В С Т А Н О В И В:

Івано-Франківська міська рада звернулась до господарського суду  Івано-Франківської області  з позовом до Виконкому Івано-Франківської міської ради та Приватного підприємця (надалі ПП) ОСОБА_4 про визнання недійсним укладеного між відповідачами договору оренди землі від 23.12.2002 року.

Позовні вимоги мотивовані посиланням на норми ст. ст. 203, 215 чинного Цивільного кодексу України, ст. 124 Земельного кодексу України, ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування" та   тим, що спірний договір укладений вже після того, як рішення міськради  про надання в оренду підприємцю земельної ділянки втратило чинність. Крім того, посилаючись на спірний договір, підприємець перешкоджає користуванню земельною ділянкою ТОВ "Легенда-Ф", з яким укладений договір оренди від 21.05.2004 року.

Доповідач: Шаргало В.І.

В процесі розгляду справи до участі у справі залучено Товариство з обмеженою відповідальністю (надалі ТОВ) "Легенда-Ф" як третю особу, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору.

Рішенням господарського суду  Івано-Франківської області від 13.01.2010 року (судді: Гриняк Б.П., Кобецька С.М., Калашник В.О.), позов задоволений, спірний договір визнаний недійсним.

Судове рішення мотивоване посиланням на норми ст.ст. 1, 11, 203, 215, 236 Цивільного кодексу України, та тим, що спірний правочин є нікчемним, тому його на вимогу позивача слід визнати недійсним.

За апеляційною скаргою ПП ОСОБА_4 судове рішення переглянуте в апеляційному порядку і постановою Львівського апеляційного господарського суду від 08.04.2010 року (судді: Кравчук Н.М., Гнатюк Г.М., Мирутенко О.Л.) скасоване, в позові відмовлено.

Постанова мотивована тим, що  визнання недійсним договору оренди можливе лише на майбутнє,  термін  дії спірного договору  закінчився у 2005 році, тому у міськради були відсутні підстави звертатися до суду з позовом про визнання цього договору недійсним у 2008 році.

Не погоджуючись з прийнятою у справі постановою, ТОВ "Легенда-Ф" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, зокрема, ст. ст. 123, 124 Земельного кодексу України, просить її скасувати, а рішення суду першої інстанції залишити в силі.

У запереченнях на касаційну скаргу Приватний підприємець ОСОБА_4 вважає оскаржену постанову законною та обґрунтованою, а касаційну скаргу –безпідставною.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи, доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування господарським судом норм матеріального та процесуального права,  судова колегія Вищого господарського суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає  задоволенню з наступних підстав.

Господарськими судами попередніх інстанцій встановлено, що  пунктом 2.3 рішення Івано-Франківської міської ради від 22.10.2002 року №414 "Про передачу земельних ділянок в оренду для підприємницької діяльності" вирішено продовжити  термін оренди земельної ділянки ПП ОСОБА_4 по вул. Січових Стрільців, 94 площею 0,0025 га для розміщення та обслуговування торгового кіоску терміном на 2 роки. Пунктом 3 цього рішення зобов'язано юридичних осіб укласти з міськвиконкомом  договір оренди землі до 01.12.2002 року. У разі недотримання вказаної умови пункти 1, 2 рішення втрачають свою силу (п.5 рішення).

Договір оренди вищезазначеної земельної ділянки між Виконкомом Івано-Франківської міської ради та ПП ОСОБА_4 укладений 23.12.2002 року, його державну реєстрацію здійснено 26.01.2003 року.  Пунктом 5 Договору встановлений термін дії договору  - 2 роки.

У травні 2004 року  між Виконкомом Івано-Франківської міської ради та ТОВ "Легенда-Ф" укладений договір оренди земельної ділянки площею 0,1397 га на розі вул. Незалежності –Андрія Мельника. Цільове призначення земельної ділянки –будівництво багатоквартирного житлового будинку. Термін дії договору –три роки (тобто закінчився у травні 2007 року).

Зі змісту Прикінцевих та перехідних положень чинного Цивільного кодексу України вбачається, що  при вирішенні спорів про визнання договорів недійсними, які були укладені до набрання чинності цим Кодексом слід застосовувати норми чинного на той час законодавства (зокрема, положення Цивільного кодексу Української РСР в редакції 1963 року).

Відповідно до ч. 1 ст. 48 Цивільного кодексу Української РСР в редакції 1963 року недійсною є угода , яка  не відповідає вимогам закону.

За правилами ч.2 ст. 59 цього Кодексу якщо з самого змісту угоди випливає, що вона може бути припинена лише на майбутнє, дія угоди визнається недійсною і припиняється на майбутнє.

Аналогічні положення містить ч.2 ст. 236 чинного Цивільного кодексу України.

Відповідно до ст. 18 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.

Відповідно до ст. 19 цього Закону строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін.

За правилами ст. 31 Закону договір оренди землі припиняється в разі закінчення строку, на який його було укладено.

Частиною 1 ст. 34 Закону встановлено, що  у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором.

Виходячи з  дати державної реєстрації спірного договору, апеляційний господарський суд встановив, що договір припинив свою дію 20.01.2005 року, а міськрада звернулась з  даним позовом до господарського суду  у жовтні 2008 року.

З огляду на норми наведеного законодавства та встановлені обставини справи,  судова колегія касаційної інстанції погоджується з висновком суду апеляційної інстанції про відсутність підстав для задоволення позову.

З  урахуванням викладеного,   колегія   суддів   вважає, що під   час розгляду справи апеляційним  господарським судом фактичні обставини справи встановлено на основі повного і об'єктивного дослідження матеріалів справи, висновки суду відповідають цим обставинам і їм надана правильна юридична оцінка з правильним застосуванням норм матеріального і процесуального права, а відтак, у касаційної інстанції відсутні підстави для скасування прийнятої у справі постанови.

Згідно зі  статтями 125, 129 Конституції України та рішенням Конституційного Суду України  №8-рп/2010 від 11 березня 2010 року постанова Вищого господарського суду України касаційному оскарженню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -

ПОСТАНОВИВ:

     Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Легенда-Ф" залишити без задоволення.

 

Постанову Львівського апеляційного господарського суду від 08.04.2010 року у справі №12/71-18/104 залишити без змін.

Постанова касаційному оскарженню не підлягає.



Головуючий  суддя
Кравчук Г.А.

СуддяМачульський Г.М.

Суддя
Шаргало В.І.



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація