СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Постанова
Іменем України
05 вересня 2007 року | Справа № 2-5/4996.1-2007 |
Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Гоголя Ю.М.,
суддів Борисової Ю.В.,
Горошко Н.П.,
за участю представників сторін:
представник позивача, Тарасова Ксенія Андріївна, довіреність № 465 від 02.08.07, Фонд державного майна України;
представник відповідача, Антіпіна Наталя Олегівна , довіреність № 01-06/2/2 від 01.06.07, Закрите акціонерне товариство "Туристичний центр "Аян-Дере";
розглянувши апеляційну скаргу Фонду державного майна України на рішення господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Гаврилюк М.П.) від 04.06.2007 року у справі №2-5/4996.1-2007
за позовом Фонду державного майна України (вул. Кутузова, 18/9,Київ 133,01133)
до Закритого акціонерного товариства "Туристичний центр "Аян-Дере" (вул. Олександрівська, 2,Алушта, Автономна Республіка Крим,98500)
про визнання недійсним рішення загальних зборів акціонерів.
ВСТАНОВИВ:
Позивач - Фонд державного майна України, звернувся до господарського суду Автономної Республіки Крим з позовною заявою до відповідача - Закритого акціонерного товариства “Туристичний центр Аян-Дере”, про визнання незаконними загальних зборів акціонерів Закритого акціонерного товариства “Туристичний центр Аян-Дере” проведених 23.12.2005 року, та визнання недійсними всіх рішень, які були прийняті на цих зборах.
Рішенням господарського суду Автономної Республіки від 06.06.2006 року у справі № 2-8/8592-2006 відмовлено у задоволенні позову Фонду державного майна України до Закритого акціонерного товариства “Туристичний центр Аян-Дере” про визнання недійсним рішення загальних зборів акціонерів в повному обсязі.
Постановою Вищого господарського суду України від 19 жовтня 2006 року рішення господарського суду Автономної Республіки від 06.06.2006 року у справі № 2-8/8592-2006 залишено без змін, касаційна скарга Фонду державного майна України залишена без задоволення.
Постановою Верховного суду України від 27 лютого 2007 року касаційна скарга Фонду державного майна України задоволена, Постанова Вищого господарського суду України від 19 жовтня 2006 року та рішення господарського суду Автономної Республіки від 06.06.2006 року скасовано, справа передана на новий розгляд до суду першої інстанції.
Свої вимоги позивач мотивував тим, що загальні збори акціонерів були проведені з порушенням приписів Закону України “Про господарські товариства”, а саме, позивач посилався на те, що він не був належним чином повідомлений про проведення загальних зборів акціонерного товариства та на те, що йому були вчинені перешкоди з допуску на територію, де проводились загальні збори, а саме, охорона Закритого акціонерного товариства “Демерджи”, на території якого проводились збори акціонерів, не була попереджена про проведення загальних зборів акціонерів Закритого акціонерного товариства “Аян-Дере”, а розпоряджень про доступ на територію сторонніх осіб від керівництва не отримували. Тобто, не було забезпечено належних умов для реєстрації та участі у загальних зборах Фонду державного майна України, якій володіє 25 % плюс одна акція статутного фонду, що призвело до зменшення обсягу корпоративних прав держави.
Крім того, позивач посилався на встановлені прокуратурою Автономної Республіки Крим факти порушення положень Закону України “Про господарські товариства”, зокрема в частині неналежного повідомлення акціонерів про проведення загальних зборів закритого акціонерного товариства “Туристичний центр “Аян-Дере”.
Відповідач позов не визнав, при цьому пояснив, що при проведенні загальних зборів акціонерів Закритого акціонерного товариства “Туристичний центр “Аян-Дере” 23.12.2005 року будь-яких порушень положень Закону України “Про господарські товариства” допущено не було, законність проведення зборів контролювалась з боку представників Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку Автономної Республіки Крим, про що контрольною групою комісії був складений протокол, в якому відсутні відомості про порушення процедури реєстрації акціонерів Закритого акціонерного товариства “Туристичний центр “Аян-Дере”.
Крім того, відповідач вказує на те, що всі акціонери товариства були належним чином повідомлені про проведення загальних зборів шляхом персонального сповіщення їх листами із зазначенням адреси, часу та дати його проведення, а також про проведення загальних зборів були опубліковані оголошення в газетах “Економіка плюс” та “Оголошення Криму”.
Рішенням господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Гаврилюк М.П.) від 04.06.2007 року у справі № 2-5/4996.1-2007 відмовлено у задоволенні позову Фонду державного майна України до Закритого акціонерного товариства "Туристичний центр "Аян-Дере" про визнання недійсним рішення загальних зборів акціонерів.
Не погодившись з рішенням суду, Фонд державного майна України звернувся до Севастопольського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати, позов задовольнити, мотивуючи скаргу тим, що рішення прийняте при неповному з’ясуванні та недоведеності обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Розпорядженням першого заступника голови Севастопольського апеляційного господарського суду Видашенко Т.С. від 05.09.2007 року, у зв’язку з відпусткою, у складі колегії було замінено суддю Щепанську О.А. на суддю Борисову Ю.В.
При повторному розгляді справи в порядку статті 101 Господарського процесуального кодексу України судова колегія встановила наступне.
23.12.2005 року в місті Алушта, по вулиці Перекопська, 4, в приміщенні пансіонату “Демерджи” відбулися загальні збори акціонерів Закритого акціонерного товариства “Туристичний центр “Аян-Дере”.
Відповідно до реєстру власників іменних цінних паперів, акціонерами даного товариства є Компанія „DOMAAX LIMITED LIABILITY COMPANY”, частка якої у статутному фонді становить 74,99% та Фонд державного майна України, частка якого складає 25,001% від статутного фонду товариства.
Підпунктом 8.1.2 пункту 8.1 статуту Закритого акціонерного товариства “Туристичний центр “Аян-Дере” встановлено, що повідомлення про проведення загальних зборів акціонерів, не пізніше ніж за 45 днів до дати їх проведення, публікується Правлінням товариства в офіційному виданні Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України чи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку та в місцевій пресі за місцезнаходженням товариства. Також, власникам іменних акцій у той же строк надсилається повідомлення рекомендованим листом або вручається за особистим підписом. Повідомлення про проведення загальних зборів акціонерів повинно містити перелік питань, включених до порядку денного, час та місце проведення зборів. У разі потреби може бути здійснене повторне повідомлення.
Як було встановлено з протоколу № 4 від 23.12.2005 року, на загальних зборах акціонерів товариства була присутня лише Компанія LIMITED LIABILITY COMPANY”, що підтверджується протоколом, складеним представниками (контрольною групою) Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку Автономної Республіки Крим.
Представник Фонду державного майна України участі у зборах не приймав.
Відповідно до приписів статті 116 Цивільного Кодексу України та статті 10 Закону України “Про господарські товариства” учасники товариства мають право брати участь в управлінні справами товариства в порядку, визначеному установчими документами.
Статтею 159 Цивільного Кодексу України та статтею 41 названого Закону встановлено, що вищим органом акціонерного товариства є загальні збори товариства. У загальних зборах мають право брати участь всі акціонери, незалежно від кількості та класу акцій, власниками яких вони є.
Акціонери (їх представники), які беруть участь у загальних зборах, реєструються із зазначенням кількості голосів, яку має кожний учасник. Реєстрація акціонерів (їх представників), які прибули для участі у загальних зборах, здійснюється згідно з реєстром акціонерів у день проведення загальних зборів виконавчим органом акціонерного товариства або реєстратором на підставі укладеного з ним договору. Цей реєстр підписується головою та секретарем зборів.
Відтак, участь в управлінні справами товариства є правом, а не обов'язком акціонера господарського товариства. Відсутність акціонерів на зборах можлива з причин небажання чи відсутності через неповідомлення цього акціонера про час і місце скликання зборів. Лише за наявності другої обставини збори можуть визнаватися недійсними.
Але, як було встановлено, про що свідчать матеріали справи, позивач був належним чином, з додержанням вимог чинного законодавства України, повідомлений про проведення загальних зборів акціонерів.
Зокрема, матеріалами справи підтверджено, що позивач був повідомлений про проведення загальних зборів акціонерів рекомендованим листом від 01.11.2005 року вих. 26/1 з повідомленням про вручення поштового відправлення за № 38764, та одержаного позивачем 14.11.2005 року, в якому повідомлялось про час і місце проведення зборів та зазначались питання порядку денного.
Також Закритим акціонерним товариством “Туристичний центр “Аян-Дере” в газеті “Оголошення Криму” від 01.11.2005 року № 43 та офіційному відданні Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку Придніпровської, Донецької та Кримської фондових бірж, видання за № 83 (293) від 04.11.2005 року було опубліковано оголошення про проведення загальних зборів акціонерів товариства із зазначенням дати, часу та місця, а саме: 23.12.2005 року в місці Алушта, вул. Перекопська, 4, пансіонат “Демерджи”, початок реєстрації з 8:00 до 8:45, початок зборів о 9:00. Також, в оголошенні розміщено інформацію про порядок денний загальних зборів, контактний телефон і адресу, за якими можливо ознайомитись з матеріалами щодо загальних зборів та отримати додаткову інформацію.
Тобто позивач мав можливість безпосередньо у в.о. Голови правління Закритого акціонерного товариства “Туристичний центр “Аян-Дере” або за телефоном дізнатися про порядок денний та отримати іншу інформацію, пов'язану зі зборами.
Крім того, згідно до рекомендованого листа від 10.11.2005 року № 29/1 (на додаток листа відповідача від 01.11.2005 року № 26/1) Фонду державного майна України була надана можливість реалізувати своє переважне право на придбання акцій Закритого акціонерного товариства “Туристичний центр “Аян-Дере”, що випускаються додатково, а також сповістити про прийняте рішення щодо реалізації такого права. Як доказ про отримання позивачем листа від 10.11.2005 року відповідачем був наданий реєстр рекомендованих листів з печаткою поштового відділення.
Від Фонду державного майна України будь-якої відповіді про намір скористатися чи відмовитися від передбаченого законодавством переважного права придбання акцій додаткової емісії Закритому акціонерному товариству “Туристичний центр “Аян-Дере” не було одержано.
Відповідно до приписів статті 43 Закону України “Про господарські товариства” про проведення загальних зборів акціонерів держателі акцій повідомляються персонально передбаченим статутом способом. Крім того, загальне повідомлення друкується в місцевій пресі за місцезнаходженням акціонерного товариства в одному із офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України чи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку із зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Якщо до порядку денного включено питання про зміну статутного фонду акціонерного товариства, то одночасно з порядком денним друкується інформація, передбачена статтею 40 цього Закону. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 45 днів до скликання загальних зборів. У разі необхідності може бути зроблено повторне повідомлення в зазначених засобах масової інформації. Загальні зборі акціонерів проводяться на території України, як правило, за місцезнаходженням акціонерного товариства. Тобто, місце проведення зборів визначає орган, який скликає загальні збори.
Приписами статті 5 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” передбачено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів в межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством. Порядок призначення Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку представників для контролю за реєстрацією акціонерів для участі у загальних зборах акціонерних товариств та порядок проведення такого контролю встановлюється рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про затвердження Положення “Про проведення контролю за реєстрацією акціонерів для участі у загальних зборах акціонерних товариств” від 23.12.1998 року № 199.
Відповідно до приписів пункту 3.10 названого Положення, під час проведення контролю, представниками Комісії перевіряється відповідність реєстру акціонерів (зведеного облікового реєстру цінних паперів), наданого для реєстрації акціонерів, встановленим вимогам законодавства щодо ведення реєстру власників іменних цінних паперів. За результатами контролю представники Комісії складають протокол у двох примірниках, в якому вказуються: висновки представників Комісії щодо відповідності реєстрації вимогам чинного законодавства; перелік порушень, виявлених під час контролю за реєстрацією, з посиланням на конкретні статті та пункти нормативно-правових актів; результати реєстрації акціонерів; перелік документів, які додаються до протоколу.
Приписами пункту 4.6 даного Положення передбачається відповідальність представників комісії за зміст протоколу та висновків щодо відповідності порядку реєстрації акціонерів вимогам чинного законодавства.
З матеріалів справи вбачається, що порядок проведення загальних зборів акціонерів Закритого акціонерного товариства “Туристичний центр “Аян-Дере” контролювався з боку представників Управління державної комісії з цінних паперів та фондового ринку Автономної Республіки Крим. За результатами проведеної перевірки був складений протокол про проведення контролю за реєстрацією акціонерів для участі у загальних зборах товариства, в якому зазначено про відсутність яких-небудь порушень чинного законодавства з цінних паперів під час реєстрації акціонерів та проведення зборів.
Судом першої інстанції за наявними в матеріалах справи доказами не було встановлено обставин, які б свідчили про наявність порушень з боку відповідача порядку скликання загальних зборів акціонерів Закритого акціонерного товариства “Туристичний центр “Аян-Дере”.
Посилання позивача на лист прокуратури про вчинення перешкод у доступі на територію Закритого акціонерного товариства “Лікувально-оздоровчий центр “Демерджи” представникові Фонду державного майна України для участі у загальних зборах не є обгрунтованим, так як обставини, які б свідчили про вчинення вказаних вище перешкод, не були підтверджені будь-якими письмовими доказами.
Отже судова колегія, так як і суд першої інстанції, вважає, що Фонд державного майна України був повідомлений належним чином про проведення загальних зборів товариства та знав про коло питань, які винесені на розгляд зборів, оскільки видав довіреність від 22.12.2005 року № 592 представникові Турбабі І.Л. на право прийняття участі у загальних зборах акціонерів Закритого акціонерного товариства “Туристичний центр “Аян-Дере” та видав окреме доручення № 117, відповідно до якого представник Фонду був уповноважений певним чином голосувати по кожному конкретному питанню порядку денного на загальних зборах акціонерів, які відбулися 23.12.2005 року за адресою: місто Алушта, вул. Перекопська, 4.
Як наслідок, позивач мав можливість завчасно замовити пропуск або подати клопотання про забезпечення вільного доступу до залу засідань зборів акціонерів та завчасно з'явитися для реєстрації.
Відповідно до статті 42 Закону України “Про господарські товариства” та пункту 4 статті 159 Цивільного Кодексу України, рішення загальних зборів акціонерів приймаються більшістю у 3/4 голосів акціонерів, які беруть участь у зборах, з таких питань:
а) зміна статуту товариства;
б) прийняття рішення про припинення діяльності товариства;
в) створення та припинення діяльності дочірніх підприємств, філій та представництв товариства. З решти питань рішення приймаються простою більшістю голосів акціонерів, які беруть участь у зборах.
Таким чином, з аналізу вищевказаних норм, судова колегія вважає, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що всі прийняті на загальних зборах рішення відповідають вимогам законодавства України та прийняті згідно процедурі, встановленої законом.
Щодо відсутності у повідомленні про скликання загальних зборів акціонерів Закритого акціонерного товариства “Туристичний центр “Аян-Дере” інформації стосовно дати початку і закінчення підписки на акції, що додатково випускаються і порядку відшкодування власникам акцій збитків, пов'язаних із змінами статутного фонду, судова колегія також вважає, що дані обставини не можуть стати підставою для визнання недійсним рішення загальних зборів акціонерів, у зв'язку з наступним:
Статтею 29 Закону України “Про господарські товариства” передбачено, що при створенні акціонерного товариства акції можуть бути розповсюдженні шляхом відкритої підписки на них (у відкритих акціонерних товариствах) або розподілу всіх акцій між засновниками (у закритих акціонерних товариствах).
Виходячи зі змісту вказаної норми надання інформації стосовно дати початку і закінчення підписки на акції стосується відкритих акціонерних товариств, та вимоги, які містяться у даній нормі відносно підписки, не може застосовуватися до акціонерного товариства закритого типу.
Виникнення збитків пов'язаних зі змінами статутного фонду може мати місце у разі зменшення його розміру, а в оголошенні про проведення загальних зборів Закритого акціонерного товариства “Туристичний центр “Аян-Дере”, опублікованому у офіційному друкуванні, була надана інформація про збільшення розміру статутного фонду акціонерного товариства.
Таким чином, судова колегія, так як і суд першої інстанції вважає, що не надання інформації щодо порядку відшкодування власникам акцій збитків, пов'язаних із змінами статутного фонду не порушує прав Фонду, як акціонера Закритого акціонерного товариства “Туристичний центр “Аян-Дере” та не може бути підставою для визнання недійсними рішень, прийнятих на загальних зборах акціонерів 23.12.2005 року.
З аналізу вказаних норм законодавства, колегія суддів також погоджується з висновком суду першої інстанції, що відсутність у повідомленні про скликання загальних зборів акціонерів Закритого акціонерного товариства “Туристичний центр “Аян-Дере” інформації стосовно дати початку і закінчення підписки на акції, що додатково випускаються, порядку відшкодування власникам акцій збитків, пов'язаних із змінами статутного фонду, проекту змін до статуту акціонерного товариства, не може бути підставою для визнання незаконними загальних зборів акціонерів Закритого акціонерного товариства “Туристичний центр Аян-Дере”, проведених 23.12.2005 року, та визнання недійсними всіх рішень, які були прийняті на цих зборах, так як вказана вище інформація істотно не повинна була вплинути на право позивача щодо реалізації його прав як акціонера Закритого акціонерного товариства “Туристичний центр Аян-Дере”.
Більш того, матеріалами справи були доведені обставини належного повідомлення позивача про день, час та місце проведення загальних зборів акціонерів Закритого акціонерного товариства “Туристичний центр Аян-Дере” та про питання збільшення статутного капіталу, яке було включене до порядку денного.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, колегія суддів, так як і суд першої інстанції, дійшла висновку, що позовні вимоги не є обгрунтованими, не підтверджуються матеріалами справи, тобто в задоволенні позовних вимог належить відмовити, а рішення господарського суду прийнято при правильному застосуванні норм матеріального та процесуального права, у зв’язку з чим підстав для його скасування не існує.
Керуючись статтями 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 04.06.2007 року у справі № 2-5/4996.1-2007 залишити без змін.
Апеляційну скаргу Фонду державного майна України залишити без задоволення.
Головуючий суддя Ю.М. Гоголь
Судді Ю.В. Борисова
Н.П. Горошко