Справа №2- 282/07 p.
РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 березня 2007 року Ковельський міськрайонний суд Волинської обл.
в складі: головуючого - судді Логвинюк І. М,
за участю: секретаря Бакай Л.О.,
позивачів ОСОБА_1., ОСОБА_2.,
розглянувши у відкритому попередньому судовому засіданні в залі суду в м. Ковелі Волинської цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2до Доротищенської сільської ради Ковельського р-ну про визнання права власності на частки у спадковому нерухомому майні, -
встановив:
Позивачі ОСОБА_1., ОСОБА_2. звернулись до суду з позовом до Доротищенської сільради Ковельського р-ну про визнання права власності на частки у спадковому нерухомому майні, саме: на 1/2 частини житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, розташованого по вул. АДРЕСА_1Ковельського р-ну, що належав на праві приватної власності батькам позивача ОСОБА_1- ОСОБА_3та ОСОБА_4, мотивуючи тим, що ними як подружжям спільно було побудовано даний житловий будинок з господарськими спорудами. У 1973 р. помер батько позивача ОСОБА_1та дідусь позивача ОСОБА_2. - ОСОБА_3., а ІНФОРМАЦІЯ_4р. - померла і мати позивача ОСОБА_1та бабуся позивача ОСОБА_2. - ОСОБА_4. ОСОБА_4. заповіла у рівних частках належне їй нерухоме майно обом позивачам. Позивачі у встановлені законом строки прийняли дану спадщину шляхом фактичного вступу в управління та володіння спадковим майном. Відповідач спадщину не прийняв у встановленому законом порядку. Інших спадкоємців немає. Оскільки будь - які правовстановлюючі документи на спадкове майно на ім»я спадкодавця ОСОБА_4. відсутні, утруднене оформлення права власності на частки у даному спадковому майні на ім»я позивачів.
Позивачі, кожен окремо, у попередньому судовому засіданні свої позовні вимоги підтримали, обгрунтувавши їх вищенаведеними доводами, просять їх позовні вимоги задовольнити.
Представник відповідача у попереднє судове засідання не з»явився. Відповідач подав суду заяву про визнання позовних вимог позивачів та розгляд справи у відсутності його представника.
Суд, заслухавши пояснення позивачів, дослідивши письмові докази, зібрані у справі, приходить до висновку, що позовні вимоги позивачів підставні та підлягають до повного задоволення.
Згідно ст.549 ЦК України (в ред. 1963 p. ), визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.
Відповідно до змісту ст.ст. 1223 ЦК України, позивачі мають право на спадкування спірного майна після смерті ОСОБА_4. - за заповітом.
Як зазначено у ст. ст. 1220,1268 ЦК України, часом відкриття спадщини є день смерті особи та спадкоємець за законом має право прийняти або не прийняти спадщину.
Відповідно до ст. 328,331 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема, з правочинів.
Згідно із ст. 392 ЦК України, власник майна може пред»явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
Як слідує з пояснень позивачів та стверджується копією дублікату заповіту, укладеного ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_4р. та посвідченого секретарем Доротищенської сільської ради Ковельського р-ну, що ОСОБА_4. на випадок своєї смерті заповіла все своє майно, у тому числі, спірний житловий будинок, в рівних долях кожному із позивачів, із зазначенням порядку користування ним.
Як слідує з пояснень позивачів та стверджується копією інвентаризаційної справи № НОМЕР_1на будинок № АДРЕСА_1Ковельського р-ну, виготовленої ІНФОРМАЦІЯ_1р. КП « Волинське облбюро техінвентаризації», у власності ОСОБА_1та ОСОБА_4. значився цілий житловий будинок, розташований за даною адресою.
Із копії свідоцтва про смерть серії 1-ЕГ № НОМЕР_2, виданого Доротищенською сільрадою Ковельського р-ну Волинської обл.ІНФОРМАЦІЯ_2p., слідує, що ОСОБА_4дійсно померла ІНФОРМАЦІЯ_3р. у с АДРЕСА_2Ковельського р-ну.
Згідно з копією довідки НОМЕР_3, виданою Доротищенською сільрадою Ковельського р-ну у 2006 році, позивачі у встановлені законом строки прийняли спадщину після смерті ОСОБА_4.
На думку суду, в судовому засіданні достовірно встановлено, що позивачами, як спадкоємцями за заповітом, прийнято у встановленому законом порядку спадщину після смерті ОСОБА_4у вигляді спірного майна. Відповідач не заперечує проти задоволення позову позивачів.
Оскільки при подачі позовної заяви позивачами сплачено лише по 51 грн. судового збору, а вартість спірного спадкового майна визначена в сумі 35 574 грн.80 коп., то, на думку суду, слід стягнути з кожного з позивачів недоплачену суму судового збору в розмірі ( 355 грн.74 коп : 2 = 177 грн. 87 коп. ; 177 грн. 87 коп. х 2 -102 грн. = 253 грн. 74 коп. ; 253 грн. 74 коп.: 2 = 126 грн.87 коп.) 126 грн. 87 коп.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 10,11,130,174, 213-218,88 ЦПК України, ст.549 ЦК України (в ред. 1963 p.), ст.ст. 328, 331, 392, 1220, 1223,1268 ЦК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1право власності в порядку успадкування на 1/2 частину житлового будинку та господарських будівель та споруд, розташованих по вул. АДРЕСА_1Ковельського району, згідно із заповітом його матері - ОСОБА_4від ІНФОРМАЦІЯ_4p., яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3р. у с АДРЕСА_2Ковельського р-ну.
Визнати за ОСОБА_2право власності в порядку успадкування на 1/2 частину житлового будинку та господарських будівель та споруд, розташованих по вул. АДРЕСА_1Ковельського району, згідно із заповітом його бабусі - ОСОБА_4від ІНФОРМАЦІЯ_4p., яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3р. у с АДРЕСА_2Ковельського р-ну.
Стягнути з ОСОБА_1 та ОСОБА_2на доход держави по 126 (сто двадцять шість) грн. 87 коп. судового збору, з кожного.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Волинської області через Ковельський міськрайсуд у слідуючому порядку: заяву про апеляційне оскарження рішення може бути подано протягом 10 днів з дня проголошення рішення суду, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.