Справа № 2а-2217/10
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 червня 2010 року м. Черкаси Соснівський районний суд м. Черкаси у складі:
головуючого судді Романенко В.А.
при секретарі Макаренко І.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси про визнання неправомірною відмову в перерахунку пенсії та зобов’язання здійснити перерахунок, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач у лютому 2010 року звернувся до суду з позовом, в якому зазначив, що він є інвалідом ІІІ групи внаслідок захворювань, пов’язаних з роботами в зоні відчуження ЧАЕС, пенсія по інвалідності виплачується йому Управлінням Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси. Статтями 50 та 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст. 13 ЗУ «Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту» встановлено, що він має право на щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, розмір його пенсії не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком та інвалідам війни пенсія підвищується у розмірі 30% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Але відповідач не бажає проводити відповідне нарахування цих пенсій та відмовив йому в цьому. Тому просить суд визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси неправомірними, зобов’язати відповідача здійснити перерахунок пенсії по інвалідності і виплачувати її з 05 лютого 2010 року.
В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги уточнив і просив суд визнати неправомірними з боку Управління Пенсійного фонду в Соснівському районі м. Черкаси відмову в перерахунку пенсії по інвалідності відповідно до ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси, здійснити перерахунок пенсії по інвалідності і сплатити її ОСОБА_1 з 12 лютого 2009 року по 12 лютого 2010 року в розмірі шести мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсій за шкоду заподіяну здоров’ю в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком в тих розмірах які діяли на той час.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, просив відмовити позивачу в позові.
Суд, заслухавши сторони, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до наступного.
Судом встановлено, що позивач внаслідок захворювання, пов’язаного з виконанням робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції у 1986 року, визнаний інвалідом ІІІ групи та належить до першої категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
При цьому позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси, де перебуває на обліку як пенсіонер, із заявою про нарахування державної та додаткової пенсії у розмірах, встановлених статтями 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», але в проведенні перерахунку пенсії йому було відмовлено.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров’я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Нормами ст. 49 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено пенсії особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами другої групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Згідно зі ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів третьої групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком.
Зі статей 50 та 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» вбачається, що при визначенні розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком.
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
Безпідставним є посилання відповідача в листі від 05.02.2010 року на ч. 5 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою передбачено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначається Кабінетом Міністрів України. Оскільки надання законодавцем такого права Кабінету Міністрів України не означає, що останній, встановлюючи такий порядок може допустити звуження змісту та обсягу прав позивача встановлених цим же законом. Тобто, Кабінет Міністрів України повинен був встановити зазначений порядок, не порушуючи положень цього закону в тому числі й інших законів, якими встановлений розмір мінімальної пенсії за віком.
Згідно з положенням ч. 4 ст. 8 ЦПК України, у разі невідповідності правового акту закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою, суд застосовує акт законодавства, який має вищу юридичну силу.
Отже за Конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсії позивачеві застосуванню підлягають ч. 1 ст. 50 та ч. 4 ст. 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а не постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03.01.2002 року та №654 від 16.07.2008 року, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав.
Безпідставними є також посилання відповідача на Закон України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року, яким були внесені зміни до ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», по-скільки рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення п. 28 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо внесення змін до ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визнані неконституційними.
Відповідно до ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
За таких обставин суд вважає, що вимоги позивача щодо зобов’язання відповідача здійснити перерахунок пенсії, відповідно до ст. ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є законними, обґрунтованими та мають бути задоволені з 15.02.2009 року.
Керуючись ст. 8, 9, 11, 17, 94, 100, 128, 159-163 КАС України, ст. 19, 46, 152 Конституції України, Рішенням Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22.05.08 року, Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. ст. 28, 45 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративній позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси про визнання неправомірною відмову в перерахунку пенсії та зобов’язання здійснити перерахунок - задовольнити частково.
Визнати незаконною відмову відповідача у перерахунку позивачу пенсії у відповідності вимог ст. ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Соснівському районі м. Черкаси здійснити перерахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1 відповідно до ст. ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 15 лютого 2010 року, з урахуванням сплачених сум та провести відповідні виплати.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Черкаської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції, або в порядку ч. 5 ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: