Судове рішення #10285614

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

30 липня 2010 року

    Торезький міський суд Донецької області в складі:

головуючого – судді                                                  Савкова С.О.,

при секретарі                                                            Івашкевич Т.С.,

з участю прокурора                                                   Мазепи А.В.,     розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Торезі скаргу ОСОБА_1 на постанову помічника прокурора міста Тореза від 17 липня 2009 року про відмову в порушенні кримінальної справи,

В С Т А Н О В И В:

До Торезького міського суду Донецької області надійшла скарга ОСОБА_1 на постанову прокурора міста Тореза від 20 липня 2009 року про відмову в порушенні кримінальної справи у відношенні оперуповноваженого Торезького МВ ГУМВС України в Донецькій області ОСОБА_2, в якій останній просить суд скасувати зазначену постанову, а матеріали направити для додаткової перевірки.

    В судовому засіданні ОСОБА_1 підтвердив свої вимоги щодо скасування постанови прокурора про відмову в порушенні кримінальної справи у відношенні оперуповноваженого Торезького МВ ГУМВС України в Донецькій області ОСОБА_2 При цьому, після вивчення матеріалів про відмову в порушенні кримінальної справи №153, зазначив наступне. В зв’язку з тим, що на момент подачі до суду скарги отримав поштою лише повідомлення прокурора від 20.07.2009 року за вихідним №152/78-09 про відмову в порушенні кримінальної справи, тому і в скарзі зазначив, що просить скасувати постанову прокурора про відмову в порушенні кримінальної справи саме від 20.07.2009 року. Насправді ж, як з’ясувалось, рішення про відмову в порушенні кримінальної справи у відношенні ОСОБА_2, прийнято помічником прокурора 17 липня 2009 року. Тому в судовому засіданні просив скасувати саме постанову про відмову в порушенні кримінальної справи помічника прокурора міста Тореза від 17.07.2009 року, вважаючи її незаконною та необґрунтованою з приводу невиконання вимог статті 99 КПК України тому, що під час перевірки його заяви прокурору міста Тореза від 8.07.2009 року його самого опитано не було.  

    Прокурор висловився про необхідність відмовити заявникові в задоволенні скарги на постанову про відмову в порушенні кримінальної справи в зв’язку з тим, що перевірку проведено повно та об’єктивно, а прийняте рішення про відмову в порушенні кримінальної справи відповідає вимогам чинного законодавства.

    Вислухавши думки учасників судового процесу, вивчивши матеріали про відмову в порушенні кримінальної справи, суд доходить наступного висновку.

    Пояснення ОСОБА_1 в судовому засідання щодо невідповідності в скарзі дати прийнятого рішення та посадової особи, яка прийняла таке процесуальне рішення по його заяві від 8.07.2009 року, заслуговують на увагу, тому суд вважає можливим та необхідним продовжити розгляд скарги саме на постанову помічника прокурора міста Тореза від 17.07.2009 року про відмову в порушенні кримінальної справи.  

    Відповідно до ст.2361 КПК України, скарга на постанову органу дізнання, слідчого, прокурора про відмову в порушенні кримінальної справи подається особою, інтересів якої вона стосується до міського суду за місцем розташуванням органу або роботи посадової особи, яка винесла постанову, протягом семи днів з дня отримання копії постанови чи повідомлення прокурора про відмову в скасуванні постанови.

    Відповідно до листа, яким ОСОБА_1 повідомлено про відмову в порушенні кримінальної справи за його заявою прокурору міста Тореза від 8.07.2009 року, особі, яка подала скаргу про це стало відомо не раніше 20.07.2009 року. А вже 24.07.2009 року ОСОБА_1 звернувся до суду зі скаргою на постанову про відмову в порушенні кримінальної справи. За таких обставин вочевидь, що строк оскарження ОСОБА_1 пропущено не було, а тому скарга підлягає розгляду.

Відповідно до ч.3 ст.2362 КПК України, при розгляді скарги на постанову про відмову в порушенні кримінальної справи, суддя перевіряє лише дотримання вимог ст.99 цього Кодексу при відмові в порушення кримінальної справи.

Згідно з ч.1 ст.99 КПК України, лише при відсутності підстав до порушення кримінальної справи прокурор, слідчий, орган дізнання або суддя своєю постановою відмовляють у порушенні кримінальної справи, про що повідомляють заінтересованих осіб і підприємства, установи, організації.

    Підстави до порушення кримінальної справи, відповідно до ч.4 ст.97 КПК України, встановлюються шляхом відібрання пояснень від окремих громадян чи посадових осіб або витребування необхідних документів. При цьому вочевидь, що по-перше, витребувані документи мають бути належним чином завірені відповідними посадовими особами установ, підприємств, організацій, щоб не викликати сумніву в правдивості відомостей, які вони містять, а по-друге, відібрані пояснення від окремих громадян чи посадових осіб належним чином оформлені, бодай містити дати їх складання.

    Вивченням матеріалів про відмову в порушенні кримінальної справи №153 встановлено, що особа, яка звернулась із заявою про вчинення злочину, тобто ОСОБА_1, з невідомих причин будь-ким з працівників прокуратури міста Тореза взагалі не був опитаний, чим порушено вимоги ч.4 ст.97 КПК України.

    Письмові пояснення ОСОБА_3 (а.с.12), ОСОБА_4 (а.с.14), ОСОБА_5 (а.с.16) не містять дати їх відібрання. Долучені до матеріалів про відмову в порушенні кримінальної справи матеріали службового розслідування, проведеного в Торезькому МВ ГУМВС України в Донецькій області (не включені до опису та не пронумеровані), взагалі ніким не завірені, що викликає сумнів в їх достовірності.

За таких обставин вбачається, що помічником прокурора міста Тореза при перевірці заяви ОСОБА_1 не дотримано вимоги ч.4 ст.97 та ст.99 КПК України, що тягне за собою скасування постанови про відмову в порушенні кримінальної справи та повернення матеріалів для додаткової перевірки, під час якої необхідно відібрати письмове пояснення від особи, яка звернулась до прокуратури міста Тореза із заявою про вчинення злочину, в якому відобразити всі доводи на необхідність порушення кримінальної справи, належним чином завірити матеріали службового розслідування, після чого прийняти законне та обґрунтоване рішення, яке викласти в достатньо вмотивованій постанові відповідно до вимог ст.130 КПК України.

На підставі викладеного, керуючись ст.2362 КПК України,

П О С Т А Н О В И В:

    Постанову помічника прокурора міста Тореза від 17 липня 2009 року про відмову в порушенні кримінальної справи скасувати, а матеріали повернути до прокуратури міста Тореза для додаткової перевірки.    

    На постанову протягом семи діб з дня її винесення може бути подана апеляція до Апеляційного суду Донецької області через Торезький міський суд.

    Суддя                                                          С.О.Савков

   

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація