Справа - №22ц-1593/10 Головуючий у І інстанції – Вілюк М.П.
Категорія – 58 Доповідач – Русинчук М.М.
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
________________________________________________________________________________
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Луцьк
12 липня 2010 року колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Волинської області в складі:
головуючого – судді Русинчука М.М.,
суддів – Веремчук Л.М., Мудренко Л.І.,
при секретарі – Губарик К.А.,
розглянувши у відкритому судовому засідання цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Горохівському районі про визнання бездіяльності неправомірною, зобов’язання нарахувати і виплачувати пенсію як потерпілому від Чорнобильської катастрофи у передбаченому Законом розмірі за апеляційною скаргою відповідача на постанову Горохівського районного суду від 18 березня 2010 року,
в с т а н о в и л а:
Постановою Горохівського районного суду від 18 березня 2010 року позов задоволено частково.
Визнано протиправною відмову управління Пенсійного фонду України в Горохівському районі щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії відповідно до вимог ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов’язано названого суб’єкта владних повноважень провести перерахунок та виплату ОСОБА_1пенсії в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком, починаючи з 22 жовтня 2009 року, на підставі положень ст. ст. 50, 54 вказаного Закону.
В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати зазначене судове рішення і ухвалити нове про відмову в позові, посилаючись на порушення судом при вирішенні розглядуваного спору норм матеріального і процесуального права.
Апеляційна скарга підлягає відхиленню з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з травня 2008 року є інвалідом 2 групи внаслідок захворювання, пов’язаного із наслідками аварії на ЧАЕС і є має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, 1 категорії (а. с. 9, 10, 11), одержує пенсію по інвалідності на підставі статті 54 та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі – Закон).
Статтею 49 Закону пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюється у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до частини четвертої статті 54 Закону (в редакції до 1 січня 2008 року), яка визначає підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по 2 групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.
Згідно зі статтею 50 цього ж Закону особам, віднесеним до категорії 1 (зокрема, інвалідам 3 групи), призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком. Виплата додаткової пенсії відповідно до статті 53 зазначеного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Отже, вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсій є мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком згідно зі статтею 28 Закону України від 9 липня 2003 року N 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Відповідно до частини третьої статті 67 Закону у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Проте відповідач визначив розмір зазначених пенсій позивачеві у меншому ніж встановлено Законом розмірі згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» та постановою Кабінету Міністрів України від 16 липня 2008 року № 654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян».
Підпунктом 12 пункту 28 розділу ІІ Закону України від 28.12 2007 року «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів» внесено зміни у вказані статті Закону, що визначали зазначені виплати у меншому порівняно з попередньою редакцією розмірі.
Конституційний Суд України своїм рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 у справі № 1-28/2008 визнав неконституційними ці зміни, у зв’язку з чим слід вважати, що відтоді була відновлена попередня редакція ст. ст. 50, 54 Закону.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції прийшов до правильного висновку про те, що при перерахунку державної та додаткової пенсій, передбачених статтями 50, 54 Закону, застосуванню при їх обчисленні підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Положення частини третьої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не може бути перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) до обрахування інших пенсій чи доплат, пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною першою цієї статті, мінімального розміру пенсії за віком.
Отже, виходячи з принципу пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсії позивачеві застосуванню підлягають ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не постанова Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», на підставі якої здійснювалось нарахування пенсії позивачу, оскільки остання істотно звужує обсяг встановлених законом прав.
Тому, суд дійшов правильного висновку, що дії Управління пенсійного фонду України в Горохівському районі Волинської області з приводу відмови у перерахунку призначеної ОСОБА_2 розміру пенсії, визначеному ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», слід визнати неправомірними та зобов'язати Управління пенсійного фонду України у Горохівському районі Волинської області зробити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію згідно ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Керуючись ст. ст. 303, 307, 308, 314, 315 ЦПК України, колегія суддів
у х в а л и л а :
Апеляційну скаргу відповідача управління Пенсійного фонду України в Горохівському районі відхилити.
Постанову Горохівського районного суду від 18 березня 2010 року в даній справі залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання законної сили.
Судді: