Судове рішення #10277560

                                     

У Х В А Л А

28 липня 2010 р.                                                                                 Справа №  2а-6275/10/0670

Суддя Житомирського окружного адміністративного суду    Мацький Є.М. , розглянувши матеріали адміністративного позову  Новоград - Волинської об'єднаної державної податкової інспекції   < в особі > до   міськрайонного добровільного незалежного громадянського об'єднання спілка "Чорнобиль" про  припинення юридичної особи, -

в с т а н о в и в :

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому позивач посилається, що  Новоград-Волинська міськрайонна добровільне незалежне громадянське об'єднання спілка "Чорнобиль" в порушення норм Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб – підприємців» більше року не подає до органів державної податкової служби податкову звітність, у зв’язку з чим просить припинити юридичну особу відповідача.

         Розглянувши зазначений адміністративний позов, підстав для відкриття провадження по адміністративній справі суд не вбачає.

         Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

         Згідно з пунктом 7 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України суб’єкт владних повноважень – орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб’єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

         Виходячи із положень статей 1 та 4 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», державні податкові інспекції належать до системи органів державної податкової служби та є органами державної влади. Відповідно до п. 17 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» начальникам державних податкових інспекцій та їх заступникам надано право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб’єкта підприємницької діяльності.    

         При цьому з прикінцевих положень розділу VII цього ж Закону випливає, що закони, нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, тобто до 1 липня 2004 року, діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

         Як убачається з матеріалів адміністративного позову, звертаючись до суду з позовом про припинення юридичної особи –  міськрайонного добровільного незалежного громадянського об'єднання спілка "Чорнобиль", ДПІ фактичною підставою для звернення з таким позовом зазначила неподання вказаною організацією податкової звітності до органу державної податкової служби та відповідно  як на правову підставу своїх вимог послалась на ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» та на ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування», а саме на таку з передбачених цією правовою нормою підставу постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов’язано з банкрутством юридичної особи, як неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону. Проте ч. 2 статті 3 Господарського кодексу України встановлює, що підприємництво є господарська діяльність, що здійснюється з метою отримання прибутку. Також ч. 2 ст. 3 ГК України встановлює, що господарська діяльність може здійснюватися без мети отримання прибутку, та діяльність є некомерційною господарською діяльністю, тобто суб’єкти, що здійснюють таку діяльність не є суб’єктами підприємницької діяльності.

         Разом з тим, як вбачається з наявної в матеріалах позову довідки відповідач є громадською організацією.

         Згідно зі ст. 3 Закону України «Про об’єднання громадян», громадською організацією є об’єднання громадян для задоволення та захисту своїх законних соціальних, економічних, творчих, вікових, національно-культурних, спортивних та інших спільних інтересів. Об’єднання громадян, незалежно від назви (рух, конгрес, асоціація, фонд, спілка тощо) відповідно до цього Закону визнається політичною партією або громадською організацією.

         Відповідно до ст. 1 даного Закону основною метою громадської організації не повинно бути одержання прибутку.

         Згідно зі ст. 19 Закону України «Про об’єднання громадян», припинення діяльності об’єднання громадян може бути проведено шляхом його реорганізації або ліквідації (саморозпуску, примусового розпуску). Ліквідація об’єднання громадян здійснюється на підставі статуту або рішення суду.

         Згідно зі ст. 32 Закону України «Про об’єднання громадян», за поданням легалізуючого органу або прокурора рішенням суду об’єднання громадян примусово розпускається (ліквідується) у випадках: вчинення дій, передбачених статтею 4 цього Закону; систематичного або грубого порушення вимог статті 22 цього Закону; продовження протиправної діяльності після накладення стягнень, передбачених цим Законом.

         Відповідно до ст. 4 Закону, не підлягають легалізації, а діяльність легалізованих об'єднань громадян забороняється у судовому порядку, коли їх метою є: зміна шляхом насильства конституційного ладу і в будь-якій протизаконній формі територіальної цілісності держави; підрив безпеки держави у формі ведення діяльності на користь іноземних держав; пропаганда війни, насильства чи жорстокості, фашизму та неофашизму; розпалювання національної та релігійної ворожнечі; створення незаконних воєнізованих формувань; обмеження загальновизнаних прав людини.

      Отже, з викладеного вбачається, що припинення діяльності громадських організацій регулюється приписами спеціального законодавства України, яким у даному випадку є Закон України «Про об’єднання громадян». Наведене свідчить про відсутність у чинному законодавстві матеріально-правової підстави для звернення податкової інспекції до суду з вимогою про припинення громадської організації, яка не є в установленому законом порядку суб’єктом підприємницької діяльності, а відтак у позивача відсутнє право вимоги про припинення такої юридичної особи, зокрема відповідача.

         Таким чином, з урахуванням наведеного, суд доходить до висновку, що чинним  законодавством України не передбачено повноваження податкового органу на звернення до суду з позовом про припинення юридичної особи - громадської організації на підставі положень Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».

Керуючись п.1 ч.1  ст. 109 КАС України, суддя, -        

                                                  

у х в а л и в :

Відмовити у відкритті провадження у справі  < Список >   Новоград - Волинської об'єднаної державної податкової інспекції   < в особі >  до   міськрайонного добровільного незалежного громадянського об'єднання спілка "Чорнобиль" про  припинення юридичної особи.

Копію ухвали невідкладно надіслати  позивачу   разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.

Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження ухвали суду першої інстанції  протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.


Суддя                                                                                          Є.М. Мацький



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація