Судове рішення #10267154

справа № 2 –  1468/10            

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М     У К Р А Ї Н И

28 травня 2010 року Антрацитівський міськрайонний суд Луганської області в складі

    головуючого судді                            Філіпенко Л. П.

    при секретарі                                         Щербак А. М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом

ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Антрацит про визнання незаконними дій співробітників цього управління, зобов’язання  УПФУ в м. Антрацит Луганської області призначити пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від віку ОСОБА_1 з дати звернення, та стягнення не нарахованих пенсійних виплат.

В С Т А Н О В И В

    ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в м.Антрацит  Луганської області (далі УПФУ) з позовом, у якому просить визнати незаконними дії цього управління про відмову йому в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах незалежно від віку, зобов`язати відповідача призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від віку з дати звернення, та виплатити суму не нарахованих пенсійних виплат з дати звернення.

     В обґрунтуванні позовних вимог позивачем зазначено, що він з 01 жовтня 1984 року почав працювати на  гірничих роботах з повним робочим днем, пов`язаних з видобутком вугілля, та відпрацював більше ніж 20 років безперервно на вищезазначених роботах. Але коли він  звернувся до УПФУ з проханням призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від віку відповідно до ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», йому надійшло рішення УПФУ  № 289 від 05 жовтня 2009 року, згідно  якого йому відмовлено про призначення такої пенсії у зв’язку з тим, що позивачем не відпрацьовано необхідного пільгового стажу на підземних роботах за списком № 1 – 25 років. Період роботи ОСОБА_1 з 13 січня 2003 року до 05 листопада 2007 року, в якості прохідника підземного у ЗАТ ! Интербудтоннель» відповідач ні бере до уваги, так як, на його думку,  Списком робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 202 від 31 березня 1994 року не передбачені підземні роботи на будівництві метрополітенів, підземних каналів та інших підземних споруд. Одночасно позивача  було повідомлено, що всі надані їм оригінали довідок та копії документів знаходяться в справі № 210 про відмову в призначенні пенсії, копію рішення йому було надіслано поштою.

    З цим висновком ОСОБА_1  не згоден категорично на наступних підставах:

    Відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», а саме: Стаття 14. «Особливості пенсійного забезпечення працівників, зайнятих на підземних і відкритих гірничих роботах та в металургії»

     працівники, безпосередньо  зайняті  повний  робочий  день  на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи  особовий  склад гірничорятувальних  частин)  по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин,  на  будівництві  шахт  і  рудників  та  в металургії,  -  за  списком  робіт  і  професій,    затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію  незалежно  від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25  років,  

    працівники провідних професій на  цих  роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники  на  відбійних  молотках,  машиністи гірничих  виймальних машин,  сталевари,  горнові,   агломератники, вальцювальники  гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу  (вогневим  засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів    металургійного виробництва   (відділень   нагрівальних колодязів  та  стриперних  відділень),  - за умови, якщо вони були зайняті  на  цих  роботах  не  менше  20  років.

     Такий же порядок пенсійного забезпечення    поширюється    і   на   працівників, безпосередньо  зайнятих  повний  робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку  вугілля,  сланцю,  руди  та  інших корисних копалин, що реструктуризуються  або  знаходяться  в  стадії ліквідації, але не більше  2  років.

    Про те що ОСОБА_1  працював саме прохідником є відповідний запис у трудовій книжці (оригіналі) на сторінці 14 та 15, з 13 січня 2003 року він прийняти прохідником, з повним робочим днем під землею, а 05 листопада 2007 року  звільнений за п. 1 ст. 36  КЗпПУ на підприємстві ЗАО «Інтербудтонель»

    Такий самий запис ОСОБА_1 було зроблено коли він працював на шахті Космонавтів     ДП «Ровенькиантрацит» з 13 грудня 2000 року по 08 січня 2003року, та зараз я працюю на ш-ті Комсомольська ДП «Антрацит» - записи однакові!!!! Бо це одна й та сама професія і одні й ті самі умови праці

    Відповідно до п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМУ від 12.08.1993року № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

    Згідно ст.. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення»  «основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка».

    Довідки, що уточнюють особливі умови праці необхідні для призначення пенсії на пільгових умовах мною надані, та ПФУ сам мав змогу зробити відповідні запити до підприємства.

    Посилання на те, що постанова КМУ від 31 березня 1994 р. N 202                               «Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних      і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років» не вказує професію ОСОБА_1, на думку позивача,    зовсім безпідставно, вона і не повинна тут міститися, бо тут закріплено перелік професій які дають право на пенсію після 25 років праці, а моя професія безпосередньо вказана як провідна у ст.. 14 ЗУ 2Про пенсійне забезпечення» па дає право на пенсію після 20 років праці незалежно відвіку.

     Від відповідача надійшло заперечення проти позову, в якому він посилається на те, згідно ч.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р. № 1058-ІУ, який набрав чинності з 01.01.2004р., пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочим місць, на посадах, що дають право на призначення пенсій за віком на пільгових умовах, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним вище, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".

    Зазначеним Законом передбачені особливості пенсійного забезпечення працівників, зайнятих на підземних і відкритих гірничих роботах. Так, за нормами ст.14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" правом на пенсію незалежно від віку користуються працівники, які безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах - за списком робіт і професій, затверджених КМУ, якщо вони були зайняті на цих роботах не менш 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники - якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років.

    Постановою Верховної Ради України від 06.12.1991 № 1931-ХП "Про порядок введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення" Кабінету Міністрів України доручено прийняти нормативні акти щодо застосування вказаного закону з питань, віднесених ним до компетенції КМу (п.4).

    Відповідно до статті 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 202 від 31.03.1994 "Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років".

    Зазначеною постановою визначено список робіт та професій на підземних та відкритих гірничих роботах, пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин та на будівництві шахт, рудників та в металургії. Підземні роботи на будівництві метрополітенів, підземних каналів та інших підземних споруд зазначеною постановою не передбачені.

    Посилання позивача на те, що його професія "прохідник" безпосередньо зазначена у статті 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" як провідна і не повинна зазначатись у постанові КМУ від 31.03.1994 № 202 невірне, оскільки текстом цієї статі визначено право на пенсію незалежно від віку працівників, зайнятих на підземних та відкритих гірничих роботах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії при зайнятості на цих роботах не менше 25 років. Крім того, визначено право на пенсію незалежно від віку, за умови зайнятості на цих роботах не менше 20 років, працівників провідних професій саме на цих роботах.

    Робота позивача в якості прохідника у ВАТ "Інтербудтонель" надає йому право на пенсію на пільгових умовах після досягнення 50 років за умовами статті 13   Закону України, яка передбачає зайнятість повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним КМУ, і за результатами атестації робочих місць.

    Звертаю увагу суду на те, що довідкою № 6 від 14.01.2009 ВАТ "Інтербудтонель" визначено право ОСОБА_1 на отримання пільгової пенсії саме за Списком № 1, затвердженим постановою КМУ № 36 від 16.01.2003, та зазначено про проведення атестації робочого місця прохідника в підземних умовах з повним робочим днем.

    У зв'язку з викладеним вище, за підрахунком спеціального стажу позивача необхідний 25-річний стаж для призначення пенсії незалежно від віку в нього відсутній. На цій підставі, рішенням № 289 від 05.11.2009 управління Пенсійного фонду України в м. Антрацит відмовлено позивачу в призначенні пенсії за віком згідно ст.14 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

    Таким чином, вважає підтвердженою правильність винесеного рішення про відмову в призначенні пенсії за ст. 14 Закону "Про пенсійне забезпечення" на підставі відсутності необхідного стажу роботи та просит відмовити позивачу в задоволенні вимог.  (а.с. 19).

    Згідно ст. 6 “Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод”, ратифікованої Законом України  475/97-ВР  від 17.07.97, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.

    У судове засідання представник сторони не з’явилися, просять розглядати справу без їх участі,  позивач позов підтримує, просить його задовольнити, відповідач просить відмовити у його задоволенні (а.с.20,21)

    Суд, дослідивши письмові докази та оцінивши усі докази по справі в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що базується на   засадах   відносності  та  припустимості  доказів,  доходить висновку  вважати  позов обґрунтованим  та  таким, що  підлягає частково задоволенню, оскільки в судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 з 13 січня 2003 року до 05 листопада 2007 року, в якості прохідника підземного у ЗАТ «Интербудтоннель» на підземних роботах з повним робочим днем (а.с.14), але рішенням УПФУ  № 289 від 05 жовтня 2009 року йому відмовлено про призначення такої пенсії у зв’язку з тим, що позивачем не відпрацьовано необхідного пільгового стажу на підземних роботах за списком № 1 – 25 років (а.с.16). Період роботи ОСОБА_1 з 13 січня 2003 року до 05 листопада 2007 року, в якості прохідника підземного у ЗАТ  Интербудтоннель» відповідач ні бере до уваги зарахування цього періоду роботи до пільгового стажу роботи, на думку відповідача,  є неможливим.

    Дане питання було предметом ряду нормативних документів, у тому числі й тих, на які посилаються сторони. Але  суд вважає, що період ОСОБА_1 з 13 січня 2003 року до 05 листопада 2007 року, в якості прохідника підземного у ЗАТ  Интербудтоннель»  підлягає зарахуванню до пільгового стажу роботи  для призначення пенсії на пільгових умовах у відповідності ст.14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», оскільки відповідачу додані доказі як про проведення атестації робочого місця прохідника в підземних умовах з повним робочим днем, так і про характер його роботи (а.с.14-15)

    Керуючись ст.ст. 3, 8, 15, 82, 118, 119  ЦПК України, ст.ст. 14,62 Закону України «Про пенсійне забезпечення»

Р Е Ш И В:

    Позовнi вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

   

              Визнати незаконним рішення управління Пенсійного фонду України в м.Антрацит  № 289 від 05 жовтня 2009 року про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах незалежно від віку.

              Зобов`язати управління Пенсійного фонду України в м.Антрацит призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від віку з дати звернення.

    Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду  Луганської області через Антрацитівський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження,  і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.

Суддя

рішення надрукована в дорадчій кімнаті

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація