Судове рішення #10267142

                                                    справа № 2ц – 2246/10

Р І Ш Е Н Н Я

І М' Я М     У К Р А Ї Н И

30 червня 2010 року Антрацитівський міськрайонний суд Луганської області у складі :

                          головуючого - судді                                    Філіпенко Л.П.                                

                          при секретарі                                               Щербак А.М.                    

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом

ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Антрацит Луганської області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.

В С Т А Н О В И В:

    ОСОБА_1 звернувся до суду з  позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Антрацит ( далі УПФУ) про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, в якому посилається на те, що він є  інвалідом 2 групи від захворювання, яке пов’язане з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується висновком МСЕК та відповідними посвідченнями. У зв'язку із цим він має право на державну пенсію по інвалідності внаслідок аварії на ЧАЕС та на додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю на умовах спеціального Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28 лютого 1991 року (далі —  Закон № 796 – ХІІ).

    Розмір призначеної відповідачем пенсії не влаштовував позивача, оскільки цей розмір не відповідав вимогам закону, і 12 травня 2010 року позивач звернувся до УПФУ з письмовою вимогою провести перерахунок йому пенсії як інваліду 2 групи, інвалідність якого пов'язана з наслідками аварії на ЧАЕС, до розміру восьми мінімальних пенсій за віком, та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, до розміру 75% мінімальної пенсії за віком , тобто приведення розміру призначеної пенсії до відповідності зі ст.ст. 49, 50, 54, 67 Закону № 796-ХІІ. На своє звернення отримав рішення УПФУ № 110 від 19 травня 2010 року, яким йому було відмовлено у задоволенні його вимог на підставі того, що розмір пенсії йому призначено вище мінімального розміру пенсії, передбаченого ст. 54 Закону № 796 – ХІІ, розмір  додаткової пенсії складає 141,20грн, загальний розмір пенсії з урахуванням всіх підвищень, надбавок, та цільової допомоги з 01.04.2010р складає 2588,67грн.

    Із цим рішенням позивач не погоджується, оскільки основна пенсія, яку він повинен отримувати, згідно Закону № 796-ХІІ, не може бути нижчою ніж вісім мінімальних пенсій, що  наразі повинно складати 5648 грн (ст. 52 Закону України "Про Державний бюджет на 2010 рік"), а додаткова пенсія в розмірі 75% прожиткового мінімуму повинна бути в розмірі  529,5 грн.

    Ст. 70 Закону № 796-ХІІ визначено що г ромадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право захищати у відповідних державних, судових органах свої законні інтереси. За розв'язанням виниклого спору позивач вирішив звернутися із позовною заявою в суд, вважає дії відповідача по незадоволенню його вимог щодо перерахунку пенсії  протиправними з наступних підстав.

    Правовий статус статус громадян, що постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС визначає Закон України № 796-ХІІ  "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст. 13 цього Закону встановлено, що держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов'язується відшкодувати її за пошкодження здоров'я громадянами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Згідно ст. 49 Закону № 796-ХІІ пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді:

    а) державної пенсії;

    б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

    Статтею 54 Закону № 796–ХІІ визначено, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по 2 групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком;

    Відповідно до ст. 50 Закону № 796 – ХІІ  особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах:

    - інвалідам 2 групи - 75 процентів мінімальної пенсії за віком;

      Статтею 71 Закону № 796-ХІІ  встановлено особливості внесення змін до цього Закону, згідно яких дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону. На виконання положень ст. 54 Закону України № 796 – ХІІ Кабінетом Міністрів України 30 травня 1997р прийнято Постанову № 523, яка діє і наразі, в якій передбачено порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.

    Отже, розмір пенсійних виплат визначено нормами Закону № 796 – ХІІ, порядок здійснення виплат визначено Кабінетом Міністрів України.

      Законом "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" с татті 50 та 54 Закону № 796-ХІІ було змінено. Цими змінами було суттєво знижено розміри соціальних гарантій для осіб, які мають відповідний статус згідно норм вищезгаданого спеціального закону.

    Відповідно до статей 147, 152 Конституції України єдиним органом конституційної юрисдикції в Україні є Конституційний Суд України, а закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

    Рішенням Конституційного Суду № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року положення  пункту 28 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", яким було змінено норми спеціального Закону № 796 – ХІІ,  визнано неконституційними, та втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, про що в ньому окремо зазначено.

    Вищевказане Рішення Конституційного Суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними; рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені, і це також зазначено в резолютивній частині цього Рішення.

    Отже, на цей час є діючими норми статей 50 та 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”(в редакції Закону від 09.07.2007р.) якими визначені розміри пенсії для інвалідів, інвалідність яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю.

    Прийнята Урядом України Постанова № 654 від 16 липня 2008 року, яка є підзаконним  актом, діє всупереч ст.ст. 22 та 92 Конституції України, та встановлює значно менші соціальні гарантії для позивача, ніж встановлені ст.ст. 50, 54 Закону України № 796-ХІІ, який має вищий правовий статус ніж нормативні акти Кабінету Міністрів.

    За смислом статей 50, 54, 67 Закону України № 796-ХІІ випливає, що під час визначення розміру пенсії та розміру  додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за основу їх розрахунку береться розмір мінімальної пенсії за віком, розмір якої співвідноситься із розміром мінімального прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими частиною першою статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", іншого нормативно-правового акту, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.

      Таким чином, розміри основної пенсії по інвалідності та додаткової пенсії, які призначено відповідно до статей 50 та 54 Закону України № 796-ХІІ встановлено в розмірі, кратному розміру мінімальної пенсії за віком, яку встановлено у визначеному відповідними законами розмірі мінімального прожиткового мінімуму для особи, яка втратила працездатність.

      Статтею 52 Закону “Про Державний бюджет України на 2010 рік” установлено в 2010 році прожитковий мінімум на одну особу  для  тих,  хто  відноситься  до  основних  соціальних і демографічних груп населення: для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 695 гривень, з 1 квітня - 706 гривень. Розміри державних соціальних гарантій на 2010 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.

      Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

      За конституційними нормами Закон № 796 – ХІІ, яким встановлюється, що в усіх випадках розмір пенсії для інвалідів 2 групи, інвалідність яких пов'язана з аварією на ЧАЕС, не може бути нижчою 8 мінімальних пенсій за віком, а додаткова пенсія має бути в розмірі 75% мінімальної пенсії, має вищу юридичну силу відносно Постанов Кабінету Міністрів України.

    Згідно до ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому заявник звернувся за перерахунком, якщо заяву подано ним до 15 числа включно. Позивач звернувся із заявою 12 травня 2010р.

    Відтак, з 01 травня 2010 року, на підставі особистої заяви позивача, відповідач  повинен  був перерахувати та сплачувати йому пенсію по інвалідності як інваліду 2 групи у новому розмірі, який повинен складати не менш ніж: 706 грн х 8 мін.пенсій = 5648 гривень, та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого на цей час в розмірі 706 грн, тобто 529,5 гривень, плюс доплати та підвищення, що належні позивачу за іншими законами.

    За приписами ст. 8 ЦПК України суд вирішує справи відповідно до Конституції України, законів України; у разі невідповідності правового акту закону України  суд застосовує акт законодавства, який має вищу юридичну силу.

    Ст. 16 Цивільного кодексу України визначено, що суд захищає цивільні права, зокрема шляхом визнання дій незаконними, визнання права, та у іншій спосіб, встановлений законами України. Ст. 217 ЦПК України встановлено, що суд, який ухвалив рішення, може визначити порядок його виконання.

    Оскільки за чинним законодавством обов’язок щодо проведення нарахування та виплати пенсійних виплат покладено на Пенсійний фонд України, який функціонує як центральний орган виконавчої влади, а функції його територіальних органів виконують відповідно управління Пенсійного фонду України в районах, містах, то саме на відповідача треба покласти зобов'язання щодо проведення перерахунку та виплати позивачу пенсії у розмірах, визначених Законом № 796 – ХІІ.

.

                У судове засіданні позивач не з’явився, просить розглянути справу за його відсутністю, позовни вимоги підтримують у повному обсязі (а.с. 14).

              Представник відповідача в судове засідання не з'явився надав заперечення проти позову де просив розглянути справу за його відсутності. У запереченнях посилається на те, що дійсно нарахування та підвищення пенсії позивачу проведені відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530; №654 від 16.07.2008 року, та ст.ст.50,54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» Згідно з вищевказаними постановами КМУ ПФУ м. Антрацит внесено необхідні корективи до комп’ютерної програми, створеної для призначення та перерахунку пенсій з 22.05.2008 року, 01.07.2008 року, з 01.10.2008 року, проведено масові перерахунки пенсій. Крім того, відповідно до ч.3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком застосовується  виключно для  визначення  розмірів пенсій,  призначених згідно з цим  Законом. Відповідач вважає, пенсія позивачеві призначена відповідно до законодавства, тому просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.(а.с.15)

         Дослідивши матеріали справи, суд знаходить, що позов підлягає повному   задоволенню з наступних підстав.

         У судовому засіданні встановлено, що позивач належить до першої категорії як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1 (а.с. 8).Позивачеві виплачується пенсія як особі, якій встановлена 2 група інвалідності за захворюванням, пов'язаним з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.7). Відповідно до довідки Луганської обласної МСЕК № 0016126 від 26 квітня  2005 року позивачеві встановлена повторно 2 група інвалідності безстроково (а. с.9).

         Дійсно позивач 12 травня 2010 року звертався до УПФУ із заявою, в якій просив провести перерахунок його пенсії як ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інваліда 2 групи, виходячи з 8 мінімальних пенсій за віком, додаткової пенсії виходячи із 75% мінімальної пенсії за віком  (а.с.10).    У рішенні УПФУ  № 110 від 19 травня 2010 року зазначено, що для перерахунку пенсії у позивача немає законних підстав, розмір пенсії визначено згідно чинного законодавства (а.с.11).  

   

        Суд вважає таку відмову у перерахунку розміру пенсії неправомірною.

        Згідно зі ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розмір пенсії для інвалідів 2 групи, призначеної у відповідності з цим Законом повинен бути не нижчим 8 мінімальних пенсій за віком, а згідно зі ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» таким інвалідам 2 групи виплачується додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.

         Згідно зі ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Статтею 52 Закону “Про Державний бюджет України на 2010 рік” установлено в 2010 році прожитковий мінімум на одну особу  для  тих,  хто  відноситься  до  основних  соціальних і демографічних груп населення: для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 695 гривень, з 1 квітня - 706 гривень.

Відповідно до ст. ст. 147. 152 Конституції України єдиним органом конституційної юрисдикції в Україні є Конституційний суд України, рішення якого набирають чинності з дня його ухвалення. Відповідно до ст.71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.

            Прийняті Кабінетом Міністрів України Постанови № 530 від 28 травня 2008 року та № 654 від 16 липня 2008 року, які є підзаконними актами, та які встановлюють значно менші соціальні гарантії для позивача, не можуть бути застосовані до цих правовідносин, оскільки вони діють всупереч норм статті 54 Закону України № 796-ХІІ щодо зобов'язань Кабінету Міністрів України визначити порядок виплат, а не розмір цих виплат, та всупереч імперативних норм статей 50 та 54  цього же Закону щодо визначення розмірів пенсійних виплат, які мають вищий правовий статус ніж нормативні акти Кабінету Міністрів; та всупереч статей 22 та 92 Конституції України.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.  

Згідно ч. 3 ст. 67 Закону України № 796-ХІІ у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду,  заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

    Згідно до ч.1 ст.88 ЦПК України «стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати», тобто і в цей частині позовні вимоги підлягають задоволенню, але за рахунок держави.

            А тому суд вважає  за необхідне п озовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити повністю.

    Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 3, 19, 22, 40, 55, 92, 147, 152 Конституції України,  ст. 52 Закону України "Про державний бюджет на 2010 рік",  ст.ст. 1,13, 49, 50, 54, 67, 70, 71 Закону України № 796 – ХІІ "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи", ст. 2 Закону України „Про прожитковий мінімум”, ст. 17 Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії”, ст. ст. 1, 5, 28, 45 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування",  ст. 65, 74 Закону України “Про Конституційний Суд України”, Рішенням Конституційного Суду України за № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, на підставі ст. 3, 8, 15, 38, 40, 42 ч. 4, 44, 82, 118, 119  Цивільного процесуального кодексу України суд

   

                                     Р Е Ш И В:

    П озовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити повністю.

    Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Антрациті Луганської області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату з 01 травня 2010 року основної пенсії по інвалідності 2 групи до розміру не нижче 8 мінімальних пенсій за віком, та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, з урахуванням положень частини 3 статті 67 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, з усіма надбавками, належними за чинним законодавством. Перерахунок здійснювати виходячи з мінімальної пенсії за віком, встановленої у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом на відповідний період.

    Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок держави понесені їм судові витрати по оплати за ІТЗ 37 грн.

      Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду  Луганської області через Антрацитівський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження,  і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.

Суддя

рішення надруковане у дорадчій кімнаті

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація