копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 липня 2010 р. Справа № 2а-3915/10/1870
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Глазька С.М.,
суддів - Бондаря С.О., Павлічек В.О.,
за участю секретаря судового засідання-Чикалової М.С.,
позивача - ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2,
представника відповідача - Мірошниченко С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної податкової адміністрації України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії ,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Державної податкової адміністрації України та уточнивши позовні вимоги просив визнати дії Державної податкової адміністрації України щодо невиплати позивачу одноразової допомоги за 4 роки як військовослужбовцю при звільненні зі служби на пенсію – неправомірними та зобов'язати Державну податкову адміністрацію України нарахувати і сплатити ОСОБА_1 одноразову допомогу за 4 роки як військовослужбовцю при звільненні зі служби на пенсію в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що на підставі ст. 9 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" йому повинна виплачуватися одноразова грошова допомога в розмірі 50 % місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. Розрахунок і виплата одноразової грошової допомоги здійснювалася позивачу тільки за час служби в податковій міліції, одноразова допомога за 4 роки служби в УМВС України Сумської області не виплачена. При звільненні з ДПА позивачем надавалася довідка начальника ВФРБО УМВС України в Сумській області про те, що позивач був звільнений за власним бажанням, вихідна допомога при звільнення не нараховувалася і не виплачувалася, але вказана довідка адміністрацією ДПА не була взята до уваги.
Від відповідача надійшло заперечення на адміністративний позов (а.с.32), в якому відповідач зазначав, що на час звільнення позивача з УМВС України в Сумській області, а саме 03 січня 2001 року, мала чинність редакція Постанови Кабінету Міністрів України № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей", яка взагалі не передбачала виплату одноразової грошової допомоги при звільненні за власним бажанням. При повторному звільненні ОСОБА_1 зі служби в органах податкової міліції ДПА України, йому була виплачена одноразова грошова допомога за період служби з дня останнього зарахування на службу без урахування періоду попередньої служби, а тому вважає позовні вимоги безпідставними та просить відмовити в задоволенні даного позову.
В судовому засіданні позивач та представник позивача вищевказані позовні вимоги підтримали та поросили позов задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечував з підстав викладених у запереченні.
Заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 30 вересня 1996 року по 31 грудня 2000 року проходив службу в УМВС України в Сумській області, що підтверджується копією трудової книжки (а.с.19). Наказом УМВС України в Сумській області від 03 січня 2001 року № 001 о/с звільнений з органів внутрішніх справ в запас за пп. «ж» п. 64 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України – за власним бажанням.
Як вбачається з копії трудової книжки (а.с.20), ОСОБА_1 був прийнятий на службу в податкову міліцію ДПА України наказом ДПА України № 02-о/д від 15 січня 2001 року. 29 січня 2010 року, наказом № 003–о/д від 22 січня 2010 року (а.с.10), був звільнений з податкової міліції у запас Збройних Сил за пп. «б» п. 64 - через хворобу.
При звільненні з підрозділу МУОД УПМ ДПА в Сумській області ОСОБА_1 була розрахована і виплачена одноразова грошова допомога за час служби в податковій міліції, а грошова допомога за 4 роки служби в УМВС України Сумської області позивачу не виплачена.
Позивач звертався з заявою до Головного управління МВС України в Сумській області з проханням виплатити йому одноразову грошову допомогу при звільненні з органів внутрішніх справ, але листом від 01 березня 2010 року (а.с.14) позивача було повідомлено, що на час його звільнення одноразова грошова допомога при звільненні нараховувалася і виплачувалася відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17 липня 1992 року "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" (у редакції зі змінами внесеними згідно з постановою КМУ від 08 січня 2000 року № 12). На час звільнення позивача, вказана постанова не передбачала підстав для нарахування і виплати грошової допомоги особам звільненим за власним бажанням.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом та звільняються зі служби за віком, станом здоров'я чи у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Згідно з ч. 6 ст. 9 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка набрала чинності з 1 січня 2007 року, особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, у разі повторного їх звільнення зі служби одноразова грошова допомога, передбачена цією статтею, виплачується за період їх календарної служби з дня останнього зарахування на службу без урахування періоду попередньої служби, за винятком тих осіб, які при попередньому звільненні не набули права на отримання такої грошової допомоги.
З аналізу вказаної норми Закону вбачається, що особам, які при попередньому звільненні не набули права на отримання одноразової грошової допомоги, така грошова допомога виплачується у разі повторного їх звільнення зі служби, а тому повинна виплачуватися відповідно до законодавства, чинного на час повторного звільнення.
З довідки від 13 листопада 2008 року № 11/1099 (а.с.13) вбачається, що ОСОБА_1 був звільнений з УМВС України в Сумській області 31 грудня 2000 року за власним бажанням. Вихідна допомога при звільненні не нараховувалась і не виплачувалась.
Відповідно до п. 10 Постанови КМУ "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" від 17 липня 1992 р. №393 (в редакції від 14 лютого 2000 року, що діяла на момент звільнення позивача з ОВС), військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби), особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ при звільненні з військової служби або з органів внутрішніх справ за вислугою строку служби, за віком, за станом здоров'я, у зв'язку із скороченням штатів або з проведенням організаційних заходів у разі неможливості використання на службі (в органах) виплачується грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, звільненим з військової служби або з органів внутрішніх справ через сімейні обставини або інші поважні причини, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, виплачується грошова допомога у розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Отже позивач при звільненні з ОВС в 2000 році не набув права відповідно до вище вказаних норм на отримання одноразової грошової допомоги, а тому має право на врахування строку служби в ОВС при обрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні з податкової міліції ДПА України відповідно ч. 6 ст. 9 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"
Таким чином доводи представника відповідача, з приводу того, що позивачу не повинна виплачуватися одноразова допомога за 4 роки служби в УМВС України Сумської області, оскільки на час звільнення позивача з УМВС України в Сумській області, а саме 03 січня 2001 року, мала чинність редакція Постанови Кабінету Міністрів України № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" яка не передбачала виплату одноразової грошової допомоги при звільненні за власним бажанням, а частина шоста ст. 9 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" набрала чинності з 1 січня 2007 року, суд вважає безпідставними.
З довідки про заробітну плату за 2009 рік ОСОБА_1 (а.с.35), вбачається, що у грудні 2009 року заробітна плата позивача становила 4024 грн. 27 коп., тому 50 відсотків місячного грошового забезпечення за календарний рік служби позивача становить 2012 грн. 14 коп., а за 4 роки - 8048 грн. 56 коп. Отже позивачу має бути виплачена одноразова грошова допомога за 4 роки служби в УМВС України Сумської області у розмірі 8048 грн. 56 коп.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, суд присуджує позивачу понесені ним судові витрати у розмірі 03 грн. 40 коп., що підтверджується квитанцією від 13 квітня 2010 року (а.с.6) з Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної податкової адміністрації України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії –задовольнити в повному обсязі.
Визнати дії Державної податкової адміністрації України щодо невиплати позивачу одноразової допомоги за 4 роки як військовослужбовцю при звільненні зі служби на пенсію - неправомірними.
Зобов'язати Державну податкову адміністрацію України нарахувати і сплатити ОСОБА_1 одноразову допомогу за 4 роки як військовослужбовцю при звільненні зі служби на пенсію в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби в сумі 8048 грн. 56 коп.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 03 грн. 40 коп. в рахунок відшкодування витрат на судовий збір.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складення постанови в повному обсязі та подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Головуючий суддя (підпис) С.М. Глазько
Судді (підпис) С.О. Бондар
(підпис) В.О. Павлічек
< Список > < Дата >
З оригіналом згідно
Суддя С.М. Глазько
Повний текст постанови складений 26 липня 2010 року