Судове рішення #10253056

Справа №2-4979/2010 р.

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ    УКРАЇНИ

«13» липня 2010 року     Придніпровський   районний суд м. Черкаси

в складі:

головуючого: судді   Смоляра А.О.
при секретарі :     Олексієнко Я.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Другої Черкаської Нотаріальної контори, Новоселицької сільської ради Чигиринського району про визнання права власності на спадкове майно, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Другої Черкаської нотаріальної контори та Новоселицької сільської ради, в якому просив визнати за ним право власності на спадкове майно, що залишилось після смерті його батька, а саме: будинок, загальною площею 56 м2,  з надвірними спорудами, що знаходиться в АДРЕСА_1, земельну ділянку площею 1,60 га, розташовану в межах Новоселицької сільської ради, яка належала померлому на праві власності згідно державного акту серії ЯБ № 165445, земельну ділянку площею 0.7654 га розташовану в АДРЕСА_1, яка належала померлому на праві власності згідно державного акту серії ЯБ № 176244, майновий пай в розмірі 5468 гривень або 0.19%, який знаходиться в пайовому фонді Колективного Сільськогосподарського Підприємства СТОВ «Тясмин» Чигиринського району Черкаської області, та належав померлому на праві власності згідно свідоцтва про право власності на майновий пай серії ЧЕ-XVІІІ  № 294694.

Свої позовні вимоги мотивував тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько  – ОСОБА_3 Ггригоровч про що свідчить копія свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 23.08.20008 року. У зв’язку з погіршенням здоров’я, останнім часом батько проживав разом з ним. Після смерті відкрилась спадщина, яка складається з перерахованого майна. Він є єдиним спадкоємцем першої   черги   за законом на зазначене майно. Оскільки в м. Чигирин немає нотаріальної контори, він звернувся до нотаріуса в м. Черкаси, з питанням оформлення спадщини, але йому було відмовлено, в зв’язку з тим, що він пропустив встановлений законом шести місячний строк для подачі заяви про прийняття спадщини, хоча він вважав, що в разі, якщо спадкодавець на момент смерті проживав з спадкоємцем, то спадок приймається автоматично, відповідно до вимог ч.3 ст.1268 ЦК України. Тому на даний момент він не може отримати свідоцтво про право на спадщину, та вимушений звернутись до суду для оформлення та отримання свідоцтва про право на спадщину. Після відкриття спадщини, він фактично прийняв її, продовжуючи господарювати у вказаному будинку, але не оформив прийняття спадщини нотаріально.

Представник відповідача Другої Черкаської нотаріальної контори в судове засідання не з’явився, про причини неявки суду не повідомив.

Представник відповідача, Новоселицької сільської ради, в судове засідання не з’явився, надіслав на адресу суду лист в якому проти задоволення позовних вимог не заперечував та просив справу розглядати без його участі.

В судовому засіданні позивач свої вимоги підтримав та просив задовольнити позов в повному обсязі з викладених в ньому підстав.

Заслухавши сторони по справі, дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав:

В судовому засіданні достовірно встановлено, що на момент смерті ОСОБА_3 у зв’язку з погіршенням здоров’я проживав разом з сином, в його власності перебувало наступне майно: будинок, загальною площею 56 м2. з надвірними спорудами, що знаходяться в АДРЕСА_1, даний факт підтверджується довідкою №330 від 29.06.2010 року, виданою Новоселицькою сільською радою Чигиринського району; земельна ділянка площею 1,60 га, розташована в межах Новоселицької сільської ради, яка належала померлому відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ № 165445; земельна ділянка площею 0.7654 га розташована в АДРЕСА_1, яка належала померлому відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ № 176244; майновий пай в розмірі 5 468 гривень або 0.19%, який знаходиться в пайовому фонді Колективного Сільськогосподарського Підприємства СТОВ «Тясмин» Чигиринського району Черкаської області, який належав померлому на праві власності згідно свідоцтва про право власності на майновий пай серії ЧЕ-XVІІІ  № 294694

Статтею 1261 ЦК України встановлено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця.

Судом достовірно встановлено, підтверджується матеріалами справи, та не заперечується сторонами по справі, що позивач ОСОБА_1 відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_2, є сином ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 23.08.20008 року.

Таким чином після смерті ОСОБА_3, за законом, спадкоємцем залишився його син ОСОБА_1, який є єдиним спадкоємцем І черги, та має право на перераховане спадкове майно, як єдиний спадкоємець, який фактично проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Так, відповідно до вимог ч.3 ст.1268 ЦК України, він вважається таким, що прийняв спадщину, оскільки не заявляв про відмову від неї, а навпаки подав заяву про прийняття спадщини, але у зв’язку з тим, що позивач пропустив термін подачі такої заяви, йому відмовляють у реєстрації права власності на спадкове майно.

Ч. 5 ст. 1268 ЦК України передбачено, що незалежно від часу прийняття спадщини, вона належить спадкоємцеві з часу відкриття. Отже, фактично з моменту смерті ОСОБА_3, позивач став власником всього майна, що належало спадкодавцю на момент смерті, але це його право не визнається, що виражається у відмові його реєстрації.

Відповідно до вимог ст. 392 ЦК України власник майна може пред’явити позов про визнання його права власності, якщо це право не визнається іншою особою.

За таких обставин за позивачем слід визнати право власності на зазначене спадкове майно, що належало ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1.

На підставі викладеного та керуючись ст.392, ст.1261, ч.3, 5 ст.1268 ЦК України, ст.ст. 383, 392 ЦК України, ст.ст. 8,10, 11, 60, 212, 213, 215, 223  ЦПК України  , суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 – задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на спадкове майно, що залишилось після смерті ОСОБА_3, а саме:

-    будинок, загальною площею 56 м2. з надвірними спорудами, що знаходяться в АДРЕСА_1;

-    земельну ділянку, площею 1,60 га, розташована в межах Новоселицької сільської ради, яка належала ОСОБА_3, відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ № 165445;

-    земельну ділянку, площею 0.7654 га розташована в АДРЕСА_1, яка належала ОСОБА_3, відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ № 176244;

-    майновий пай в розмірі 5 468 гривень або 0.19%, який знаходиться в пайовому фонді Колективного Сільськогосподарського Підприємства СТОВ «Тясмин» Чигиринського району Черкаської області, та належав ОСОБА_3 на праві власності згідно свідоцтва про право власності на майновий пай серії ЧЕ-XVІІІ  № 294694.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Черкаської області через Придніпровський районний суд м. Черкаси шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.

Головуючий :

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація