Судове рішення #10252187

    

Справа № 2а-657/09/1570

ПОСТАНОВА  

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 липня 2010 року                                                                                                 м. Одеса          

Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді                            - Хлюстіна Ю.М.   

при секретарі судового засідання   - Череватому М.Ю.

                            за участю сторін:

           від позивача представник                                                     - Корепанова О.О.(по довіреності)

від відповідача представник                                                 - Костенко А.А. (по довіреності)  


розглянувши у відкритому  судовому засіданні в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом відкритого акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго»до Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області про визнання нечинним рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області № 841 від 24.12.2007 року, -

                                                        ВСТАНОВИВ:

До суду з позовом звернулося відкрите акціонерне товариство «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго»до Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області про визнання нечинним рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області № 841 від 24.12.2007 року, мотивуючи це тим, що  вказані планові перевірки  відокремлених структурних підрозділів ВАТ «ЕК «Одесаобленерго»проведені з порушенням порядку проведення перевірок, встановленого Законом України «Про державну податкову службу в Україні». Встановленні порушення, викладені в актах перевірок, є необґрунтованими, оскільки підрозділи ВАТ «ЕК «Одесаобленерго»застосовували тарифи на електроенергію, встановленні чинним законодавством України.

У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги та просила позов задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позові.

Представник відповідача  у судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив в задоволенні позову відмовити, обґрунтовуючи це тим, у відповідності з повноваженнями, наданими Кабінету Міністрів України постановою від 25.12.1996 р. № 1548 «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад  щодо регульованих цін (тарифів)», Національна комісія регулювання електроенергетики України (НКРЄ) своїми постановами № 928 від 22.08.2002 р. та № 910 від 17.10.2006 р. затвердила Правила користування електричною енергією. Згідно п. 6.33 цих Правил величина плати за перетікання реактивної електроенергії на межі розділу електромереж визначається електропередавальною організацією відповідно до Методики обчислення  плати за перетікання реактивної електроенергії між електропередавальною організацією та її споживачами, затвердженої Наказом Міністерства палива та енергетики України 17.01.2002 р. за № 19. Пунктом 3.1 Методики чітко встановлено одиницю відліку –5000 кВт.г і більше. Тобто визначено, що розрахунки за перетоки реактивної електроенергії здійснюються зі всіма споживачами (окрім населення) за умови досягнення і перевищення ними величини 5000 кВт.г сумарного середньомісячного споживання активної електроенергії на одному майданчику. Виходячи з того, що НКРЕ є орган, уповноважений урядом на регулювання тарифів на електроенергію, а отже, це і є державне регулювання цін.   

Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, а також дослідивши обставини та факти, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, перевіривши їх доказами, суд вважає, що в адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.

Судом по справі встановлені наступні факти та обставини.

Судом встановлено, що за результатами проведеної планової перевірки правильності застосування структурними підрозділами ВАТ «Одесобленерго»- Овідіопольським РЕМ тарифів на електричну енергію, за період з 01.01.2006 р. по 01.11.2007 р. був складений акт № 001170 від 11.12.2007 року (аркуші справи 12-14).

На підставі акту прийнято рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін  24.12.2007 року (аркуш справи 11).

Як вбачається з акту перевірки Державна інспекція з контролю за цінами в Одеській області встановила, що Овідіополький РЕМ ВАТ «Одесаобленерго»необґрунтовано стягував плату за реактивну електроенергію з підприємства, яке не мало сумарного середньомісячного споживання активної електроенергії 5000 кВт/год., чим порушив вимоги п. 3.1 розділу 3 наказу Міністерства палива та енергетики України від 17.01.2002 року № 19 «Про затвердження Методики обчислення плати за перетікання реактивної електричної енергії».

Також Держінспекція в акті зазначила факт необґрунтованого стягнення з СМПП «Олімп» плати за реактивну електроенергії у 2007 році в  552,08 грн. без ПДВ.

Згідно ст.11 Закону України «Про електроенергетику»органом державного регулювання діяльності в електроенергетиці є Національна комісія регулювання електроенергетики України, на яку відповідно до ст.12 цього Закону покладено завдання забезпечення проведення цінової та тарифної політики в електроенергетиці. Видані НКРЕ України нормативні документи та роз’яснення є обов’язковими для енергопостачальних компаній.

Відповідно до ст.13 Закону України «Про ціни та ціноутворення»державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін та тарифів.

Згідно зі ст.9 цього Закону державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи встановлюються державними органами України, при цьому, відповідно до ст.4 Закону перелік продукції, товарів і послуг, на які затверджуються державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи визначає постанова Кабінету Міністрів України від 25.12.1996 року № 1548 «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)».

Відповідно до п.6.33 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ України від 31.07.1996 року № 28, величина плати за перетікання реактивної електроенергії не межі розділу електромереж визначається електропередавальною організацією відповідно до Методики обчислення плати за перетікання реактивної електроенергії між електропередавальною організацією та її споживачами, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 17.01.2002 року № 19, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01.02.2002 року за електропередавальною організацією та споживачем, електроустановки якого приєднані до електричних мереж електропередавальної організації.

З викладеного вбачається, що державне регулювання ціни (тарифу) за перетікання реактивної електричної енергії  Кабінетом Міністрів України не передбачено.

Відповідно до вищевказаної Методики, плата за перетікання реактивної енергії  визначається за допомогою узагальнювальних характеристик схеми та режиму основної та розподільчої електричної мережі, коефіцієнта стимулювання капітальних вкладень у засоби компенсації реактивних потужностей в електричних мережах належних споживачам та коефіцієнта врахування збитків енергосистеми, що виникають у години нічних провалів добових графіків електричних навантажень в умовах генерації реактивної електроенергії з електричних мереж споживачів.

Тобто, плата за перетікання реактивної енергії є розрахунковою величиною.

Відповідно до положень ст.14 Закону України «Про ціни і ціноутворення»підставою для застосування фінансових санкцій є порушення суб’єктом господарювання державної дисципліни цін.

Методикою обчислення плати за перетікання реактивної електроенергії, оплата перетікання реактивної електроенергії визначена як адресний економічний стимул, який має спонукати споживача до проведення технічних заходів для зменшення реактивних перетікань, встановлення відповідного компенсуючого обладнання.

Ціною є грошове відображення вартості товару (послуги) на певні види товарів чи послуг.

З викладеного можна зробити висновок, що плата за перетікання реактивної електроенергії не є платою за товар або послуги, щодо яких встановлено державне регулювання ціни.

Крім того, ВАТ «ЕК «Одесаобленерго»не могло самостійно вносити зміни до умов договору про постачання електричної енергії щодо розміру оплати за споживання електричної енергії, яка є суттєвою умовою цього договору, оскільки згідно ст.651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

СМПП «Олімп»не зверталося до ВАТ «ЕК «Одесаобленерго»стосовно внесення відповідних змін до договору про постачання електричної енергії.

Таким чином, висновки Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області  про отримання Овідіопольським РЕМ необґрунтованої виручки у розмірі 552,08 грн. є невірними.

Крім того, оскільки законодавством не передбачено здійснення державного контролю при обчисленні електропередавальною організацією плати за перетікання реактивної електричної енергії, яка не є платою за товар або послуги, щодо яких встановлено державне регулювання ціни, висновки про необґрунтоване отримання виручки у розмірі 552,08 грн.   є невірними.

Крім того, в акті перевірки також зазначено, що в порушення постанови НКРЕ від 10.03.1999 року № 309 «Про порядок застосування тарифів на електроенергію, що відпускається населенню і населеним пунктам»у редакції постанови НКРЕ від 10.07.2002 року № 758 із змінами від 20.07.2006 року № 926, Овідіопольський РЕМ при розрахунках за електричну енергію з населенням, яке проживає у сільській місцевості, стягував плату у розмірі 20,3 замість 18,75 коп. за 1 кВт/год без ПДВ.

Так, в акті перевірки, як приклад зазначено, що згідно особового рахунку № НОМЕР_1 споживач ОСОБА_3, яка мешкає за адресою АДРЕСА_1, за період 01.11.2006 року по 01.11.2007 року за споживання 4429 кВт/год. Сплатила 899,09 грн. без ПДВ. Слід було сплатити суму у розмірі 830,44 грн. Різниця склала 68,65 грн. Аналогічно і за іншими особистими рахунками.

Загальна сума необґрунтовано отриманої виручки по даному порушенню за період з 1.11.2006 року по 1.11.2007 року за розрахунками відповідача склала 17692,0 грн.  

 Суд вважає, що державна інспекція з контролю за цінами в Одеській області  належним чином не дослідила питання  щодо потреб використання електричної енергії споживачами Овідіопольського РЕМ, в залежності від якої застосовується той чи інший тариф, згідно з постановою НКРЕ України від 10.03.1999 р. № 309 «Порядок застосування тарифів на електроенергію, що відпускається населенню і населеним пунктам».  

   Зокрема, між ВАТ «Одесаобленерго»в особі Овідіопольського та ОСОБА_3 був укладений договір від 22.08.2006 року № 81300069 (аркуші справи 38-41), умовами якого передбачений тариф для населення встановлений п. 1.2 Порядку застосування тарифів на електроенергію, що відпускається населенню і населеним пунктам, а саме: для населення, яке споживає електричну енергію для різних побутових потреб у житлових будинках, квартирах, гуртожитках; для потреб особистих підсобних господарств, присадибних і садових ділянок, дач; освітлення гаражів та боксів для особистих автомобілів, човнів.

При цьому, згідно зі ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Окрім цього, при укладанні з фізичними особами договору на користування електричною енергією, структурні підрозділи ВАТ «Одесаобленерго», в тому числі і Овідіопольський РЕМ, витребують у фізичної особи паспорт, в якому зазначається місце проживання споживача.

Так, згідно з наданими паспортними даними до Овідіпольського РЕМ ОСОБА_3, остання мешкає та прописана в АДРЕСА_2 що  підтверджується наданим споживачем паспортом, а також довідкою виданою Дальницькою сільською радою Овідіопольського району Одеської області про те, що ОСОБА_3 являється власником вищезазначеного житлового будинку , але в ньому не зареєстрована та не проживає (аркуш справи 48).

Крім того, згідно з особовим рахунком та балансом споживача ОСОБА_3 № НОМЕР_1 (аркуші справи 43-44) при проведенні обходів контролером Овідіопольського РЕМ за адресою: АДРЕСА_1 абонент ОСОБА_3 була відсутня, отже, ці дані підтверджують той факт, що будинок по вищевказаній адресі використовується з метою відпочинку, а не для постійного помешкання. Аналогічно і в інших випадках.

Таким чином, з викладеного вище вбачається, що ВАТ «Одесаобленерго»не порушувало Порядок застосування тарифів на електроенергію, що відпускається населенню і населеним пунктам, затвердженого постановою НКРЕ України від 10.03.1999 р. № 309.

Отже, Держінспекція не врахувала умов договорів, укладених зі споживачами, що стало підставою для встановлення у акті перевірки від 11.12.2007 р. № 001170 та в оскаржуваному рішенні від 24.12.2007 р. № 841 фактів, які не відповідають обставинам справи.

Крім того, судом встановлено, що виходячи з додатків до акту перевірки, у розрахунку, складеного відповідачем (аркуші справи 15-24), величини зазначені в додатках до акту не співпадають з даними ВАТ «Одесаобленерго», а саме  з особовими рахунками споживачів, у зв’язку з чим представник позивача та представник відповідача зазначили у судовому засіданні, що неможливо провести розрахунок додатково отримано виручки.

Згідно Положенню про Державну інспекцію по контролю за цінами, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 року № 819, Державна інспекція з контролю за цінами здійснює контрольно-наглядові функції з питань додержання вимог щодо формування, встановлення та застосування цін і тарифів.

Відповідно до ч.3 ст.13 Закону України «Про ціни і ціноутворення»державні органи, що здійснюють контроль за цінами, та їх посадові особи мають права, виконують обов’язки і несуть відповідальність, передбачені Законом України «Про державну податкову службу в Україні», крім повноважень, передбачених пунктами 6-9 статті 11 вказаного Закону.

Пунктом 1 ч.1 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»передбачено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки, а також планові та позапланові виїзні перевірки суб’єктів господарювання.

Згідно ч.1,4 ст.11-1 Закону плановою виїзною перевіркою вважається перевірка платника податків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів (обов'язкових платежів), яка передбачена у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за місцезнаходженням такого платника податків чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна перевірка.

Право на проведення планової виїзної перевірки платника податків надається лише у тому випадку, коли йому не пізніше ніж за десять днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення.

За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають задоволенню повністю.

Статтями 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги  та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.

Приймаючи до уваги викладене та враховуючи, що позивачем обґрунтовано та підтверджено належним чином позовні вимоги щодо  визнання не чинним рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області від 24.12.2007 р. № 841 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліна цін, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню повністю.

Керуючись Законом України «Про ціни та ціноутворення», Законом України «Про електроенергетику,  ст.ст. 2, 4, 6, 71, 86, 118, 158-163 КАС України, суд, -

                               ПОСТАНОВИВ:

Задовольнити адміністративний відкритого акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго»до Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області, у повному обсязі.

          Визнати протиправним та скасувати рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області № 841 від 24.12.2007 року.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десяти денний строк з дня складання постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.

Повний текст постанови складений та підписаний суддею 16 липня 2010 року.

Суддя

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація