АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22-2544/10 Головуючий у 1-й інстанції: Галущенко Ю.А.
Суддя-доповідач: Боєва В.В.
УХВАЛА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 липня 2010 року м. Запоріжжя
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Запорізької області у складі:
Головуючого: Боєвої В.В.
Суддів Денисенко Т.С., Приймака В.М., При секретарі: Карацюпі О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційними скаргами ОСОБА_2, ОСОБА_3 на рішення Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 18 лютого 2010 року по справі за позовом ОСОБА_4 до Запорізької міської ради, третя особа: п’ята Запорізька державна нотаріальна контора про визнання особи такою, що прийняла спадщину та визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування за законом,
ВСТАНОВИЛА:
У січні 2010 року ОСОБА_4 звернулась до суду з позовом до Запорізької міської ради, третя особа: п’ята Запорізька державна нотаріальна контора про визнання особи такою, що прийняла спадщину та визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування за законом.
В позові зазначала, що вона є сестрою ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 Після його смерті відкрилася спадщина, яка складається з житлового будинку АДРЕСА_1. На час смерті брат в зареєстрованому шлюбі не перебував, дітей не мав, у фактичних шлюбних відносинах не перебував, їх батьки померли до смерті брата, а тому спадкоємців першої черги після смерті брата немає. Вона є спадкоємицею другої черги за законом після смерті брата, на час смерті брата проживала разом з ним, тому прийняла фактично в управління та володіння спадкове майно після смерті брата. Посилаючись на те, що вона у встановлений законом шестимісячний строк звернулася до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, але у зв'язку з тим, що вона не змогла надати документ, що посвідчує право власності на спадкове майно та свідоцтво про народження спадкодавця, оскільки зазначені документи втрачені, тому нотаріальною конторою відмовлено в прийомі заяви про прийняття спадщини, просила визнати її такою, що прийняла спадщину після смерті ОСОБА_5, померлого 13.07.2009 року, визнати за нею право власності житловий будинок АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1
Рішенням Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 18 лютого 2010 року позов задоволено. Визнано ОСОБА_4 такою, що прийняла спадщину після смерті ОСОБА_5, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 Визнано за ОСОБА_4 право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1
В апеляційній скарзі ОСОБА_2 посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить рішення скасувати, справу направити на новий розгляд.
В апеляційній скарзі ОСОБА_3 посилаючись на порушення норм процесуального права, просить рішення скасувати, справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Заслухавши у засіданні апеляційного суду суддю - доповідача, пояснення учасників апеляційного розгляду, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції та обставини справи в межах доводів апеляційної скарги і вимог, заявлених в суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги ОСОБА_2, ОСОБА_3 підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 311 ЦПК України рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на новий розгляд, якщо суд вирішив питання про права та обов*язки осіб, які не брали участь у справі.
З матеріалів справи вбачається, що предметом спору є спадкове майно – будинок АДРЕСА_1
Ухваливши рішення про задоволення позовних вимог ОСОБА_4, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_4 зазначила в позовній заяві про те, що вона є єдиним спадкоємцем померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 і у встановлений законом строк вона звернулась з заявою про прийняття спадщини до п’ятої Запорізької державної нотаріальної контори.
Проте, з матеріалів справи, зокрема, з відповіді державного нотаріуса п’ятої Запорізької державної нотаріальної контори від 12.02.2010 р., вбачається, що спадкоємці ОСОБА_5 до нотаріальної контори не звертались, спадкова справа не заводилась (а. с. 29).
З апеляційної скарги ОСОБА_2 видно, що вона своєчасно (24.07.2009 р.) звернулась до п’ятої Запорізької державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 батька – ОСОБА_5, а її заява була направлена приватному нотаріусу Запорізького міського нотаріального округу ОСОБА_6, оскільки приватним нотаріусом раніше вже було заведено спадкову справу (а. с. 48).
Така ж заява до приватного нотаріуса була подана і ОСОБА_3, яка знаходилась у фактичних брачних відносинах з ОСОБА_5
Крім того, на час ухвалення оскаржуваного судового рішення в провадженні Комунарського районного суду та Шевченківського районного суду знаходились цивільні справи за позовами ОСОБА_7, ОСОБА_3, в яких предмет спору той самий – спадкове майно у вигляді будинку АДРЕСА_1
За таких обставин судове рішення не можна визнати таким, що відповідає вимогам закону, тому воно підлягає скасуванню, а справа — поверненню на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст. 307, 311, 3145, 417 ЦПК України, колегія суддів
УХВАЛИЛА:
Апеляційні скарги ОСОБА_2 і ОСОБА_3 задовольнити.
Рішення Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 18 лютого 2010 року скасувати. Справу передати на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржена до Верховного Суду України протягом двох місяців.
Головуючий:
Судді: