Судове рішення #10237171

Справа № 2- 747 \10

ЗАОЧНЕ   РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ  УКРАІНИ

12. 07 .2010 р.                        м. Харкова

Червонозаводський районний суд міста Харкова у складі :

головуючого у  справі судді  Нікуліної  Л.П.

при секретарі- Веремєєвій Ю.Л

розглянувши  у відкритому судовому засіданні  у м. Харкові цивільну справу за позовом Харківської міської ради  до ОСОБА_2 про звільнення та повернення самовільно зайнятої земельної ділянки, -

в с т а н о в и в :

Позивач Харківська  міська  рада  звернулася до суду із позовом  до ОСОБА_2 про звільнення та повернення самовільно зайнятої земельної ділянки, з посиланням на ті обставини, що в порядку здійснення самоврядного контролю за використанням та охороною земель відділом самоврядного контролю управління земельних відносин  Харківської міської ради 10.02.2008 року було встановлено факт порушення дотримання вимог земельного законодавства на земельній ділянці загальною площею 0,0100 га біля домоволодіння АДРЕСА_1.  Обстеженням на  місцевості встановлено факт самовільного заняття вказаної земельної ділянки громадянкою ОСОБА_2, яка використовує її без належних документів. Частину зайнятої земельної ділянки огороджено, а на іншій частині розміщені залізобетонні блоки та будівельні матеріали.  Самовільне зайняття земельної ділянки обмежує законного власника а саме територіальну громаду в особі Харківської міської ради в праві розпоряджатися нею та використовувати її за своїм  призначенням у відповідності до ст.. 90 Земельного Кодексу України, чим завдається істотна шкода державним інтересам.

Позивач просив зобов’язати ОСОБА_2 звільнити самовільно зайняту земельну ділянку по АДРЕСА_1 з приведенням її у придатний для подальшого використання стан та повернути її Харківській міській раді.

У судовому засіданні представник позивача  підтримав позовні вимоги та просив  їх задовольнити у повному обсязі.

Відповідачка  ОСОБА_2   до суду не з, явилась, про час і місце судового розгляду справи повідомлена  належним чином, причину своєї неявки  суду не повідомила, що відповідно зі ст. 224 ЦПК України є  підставою для ухвалення заочного рішення.

Судовим розглядом справи встановлено, що в порядку здійснення самоврядного контролю за використанням та охороною земель відділом самоврядного контролю управління земельних відносин Харківської міської ради 10.10.2008р. було встановлено факт порушення дотримання вимог земельного законодавства на земельній ділянці загальною площею, орієнтовно, 0,0100 га біля домоволодіння АДРЕСА_1.

Обстеженням на місцевості встановлено факт самовільного заняття ОСОБА_2 земельної ділянки площею, орієнтовно, 0,0100 га.

Частину зайнятої земельної ділянки огороджено, а на іншій частині ділянки розміщені залізобетонні блоки та будівельні матеріали.

Земельна ділянка використовується без документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою згідно ст. 126 Земельного кодексу України, чим порушено ст. 125 Земельного кодексу України.

11.11.2008р.   Управлінням   земельних   відносин   було   направлено  лист попередження  №   10161   на ім'я  гр.  ОСОБА_2 з  вимогами до 05.12.2008 р.  звільнити самовільно зайняту земельну ділянку та привести її у придатний до використання стан.

При повторному обстеженні земельної ділянки 12.12.2008р. біля домоволодіння по АДРЕСА_1 вимоги, викладені у листі - попередженні від 11.11.2008р. не виконані, земельна ділянка не звільнена, документи що посвідчують право користування нею не надані.

Самовільне зайняття гр. ОСОБА_2 спірної земельної ділянки обмежує законного власника, а саме Харківську міську раду, в праві розпоряджатися нею та використовувати її за своїм призначенням, чим завдається істотна шкода державним інтересам (ст. 90 Земельного Кодексу України).

Згідно зі ст. 125 ЗК України, право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа (державного акту), що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.

Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.

Відповідно до ст. 14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Земельна ділянка є державною власністю та відповідно до ст. 12 та п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України, повноваження щодо розпорядження нею в межах м. Харкова здійснює Харківська міська рада.

Пунктом 34 ст. 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні", визначено, що виключною компетенцією сільських, селищних, міських рад є вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України  до повноважень, зокрема міських рад у галузі земельних відносин на території міст належить: здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства. Згідно ст. 189 Земельного кодексу України передбачено, що самоврядний контроль за використанням та охороною земель здійснюється сільськими, селищними,   міськими, районними та обласними радами.

Аналіз вказаної норми, дає підстави дійти висновку, що вказані документи є правовою підставою для користування земельною ділянкою, крім того їх перелік є виключний і не передбачають користування земельною ділянкою на підставі інших документів.

Самовільне зайняття спірної земельної ділянки відповідачем обмежує законного власника, а саме територіальну громаду в особі Харківської міської ради, в праві розпоряджатися нею та використовувати її за своїм призначенням у відповідності зі ст. 90 Земельного Кодексу України, чим завдається істотна шкода державним інтересам.

Вищевказані обставини свідчать про грубе порушення відповідачем земельного та містобудівного законодавства.

Згідно з ч.І, 2 ст. 212 Земельного Кодексу України, самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними.

Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки.

З огляду на встановлені судом обставини, у даному випадку має місце самовільне зайняття землі. Наведені докази вказують на обґрунтованість заявленого позову і про можливість його задоволення.

Згідно ст. 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.

На підставі викладеного і керуючись  ст.ст. 2, 10, 11, 54, 56, 88, 209, 212, 214-215, 224-226  ЦПК України, ст.ст.13, 14 Конституції України; ст.ст. 12, 90, 125, 126, 211, 212 Земельного Кодексу України; ст.ст. ст. 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні", ст. 22 ЗУ ,.Про основи містобудування» , суд, -  

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги Харківської міської ради  до ОСОБА_2 про звільнення та повернення самовільно зайнятої земельної ділянки – задовольнити.  

    Зобов'язати ОСОБА_2 звільнити самовільно зайняту земельну ділянку,  площею 0,0100 га , по вулиці  Джерельній, 13 у м. Харкові з приведенням її у придатний для подальшого використання стан, та повернути її Харківській міській раді.

Стягнути з ОСОБА_2   на користь     Харківської міської ради  державне мито в розмірі  8\ вісім гривень 50 копійок.

Стягнути з ОСОБА_2   на користь   Харківської міської ради  витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 37   тридцять сім \ гривень 00 копійок.  

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Рішення може бути оскаржене в Апеляційний суд Харківської області через Червонозаводський районний суд м.Харкова шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення рішення  про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до Апеляційоного суду Харківської області або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.

Суддя                                       Л.П.Нікуліна.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація