Справа №22-а-4668/2010р. Головуючий в суді I інст. : Денисюк П.Д.
Категорія № 57 Суддя-доповідач: Малько О.С.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 липня 2010 року м. Рівне
Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Рівненської області в складі:
головуючого: судді ? Малько О.С.
суддів: Василевича В.С., Григоренка М.П.
при секретарі: Чалій Н.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в м. Рівне на постанову Рівненського міського суду від 22 квітня 2009 року в справі за позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в м. Рівне про визнання протиправним рішення суб’єкта владних повноважень у відмові виплати доплати до пенсії як соціальної допомоги “дітям війни”, ?
ВСТАНОВИЛА :
Постановою Рівненського міського суду від 22 квітня 2009 року позовні вимоги ОСОБА_3 задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в м. Рівне щодо ненарахування ОСОБА_3 щомісячної державної допомоги як “дитині війни” в період з 02 квітня по 31 грудня 2006 року, з 09 липня по 31 грудня 2007 року та з 22 травня по 31 грудня 2008 року. Зобов’язано управління Пенсійного фонду України в м. Рівне виплатити на користь ОСОБА_3 недоплачену 30 % щомісячну державну соціальну допомогу до пенсії як “дитині війни” в період з 02 квітня по 31 грудня 2006 року, з 09 липня по 31 грудня 2007 року та з 22 травня по 31 грудня 2008 року в сумі 2176 грн. 46 коп. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
В поданій на постанову суду першої інстанції апеляційній скарзі відповідач вказує, що постанова суду прийнята з порушенням норм матеріального права. Просить постанову суду скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Перевіривши законність і обрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, а також вимог, заявлених в суді першої інстанції, правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає до задоволення частково.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач відноситься до категорії “діти війни”, перебуває на обліку у відповідача і згідно ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" має право на отримання надбавки до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.
Пунктом 17 ст.77 Закону України “Про Державний бюджет України на 2006 рік” зупинено на 2006 рік дію ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”. Законом України від 19 січня 2006 року № 3367-IV внесені зміни до Закону України “Про Державний бюджет України на 2006 рік” , відповідно до яких виключено п.17 ст.77, а ст.110 викладена в іншій редакції. Зокрема, встановлено, що державна соціальна підтримка дітей війни, передбачена ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, запроваджується у 2006 році поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету.
За наведеного місцевий суд прийшов до помилкового висновку про те, що позовні вимоги стосовно підвищення до пенсії “дітям війни” за 2006 рік підлягають до задоволення, оскільки Кабінетом Міністрів України у 2006 році не визначено порядку нарахування та виплати надбавки до пенсії, передбаченої ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”.
Дію ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” з урахуванням статті 111 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” відповідно до п.12 ч.1 ст.71 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” було призупинено на 2007 рік. Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України, п.12 ст.71 та ст.111 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”.
Аналогічні правовідносини склалися в 2008 році, оскільки зміни до ст.6 вищезазначеного Закону, що внесені п.41 розділу 2 Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28 грудня 2007 року визнані неконституційними рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-пр/2008.
Відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином в період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та в період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року відповідач був зобов’язаний нараховувати та сплачувати надбавку до пенсії в розмірі, встановленому ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”.
Вихідним критерієм обрахунку доплати до пенсії “дітям війни” виступає мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком, згідно ст.28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Будь-яких інших нормативно-правових актів, які б визначали механізм вирахування мінімальної пенсії за віком або встановлювали її розмір, немає.
За таких обставин, положення ч.3 ст.28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” щодо застосування мінімального розміру пенсії за віком, встановленого ч.1 цієї статті тільки стосовно визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для обрахування інших пенсій чи доплат, пов’язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого ч.1 цієї статті мінімального розміру пенсії за віком.
Відповідно до ч.7 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відсутності закону, що регулює відповідні відносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону).
Вирішуючи даний спір, суд першої інстанції дійшов до обгрунтованого висновку, що при розрахунку розміру доплати до пенсії, передбаченої ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений в Законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Разом з тим, суд дійшов неправильного висновку про задоволення позовних вимог шляхом стягнення конкретної суми надбавок до пенсії, оскільки з огляду на положення ст.ст. 21, 105, 162 КАС України адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання незаконними рішення, дії чи бездіяльність відповідача, зобов’язання вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю..
Керуючись ст. 15, п. 1 ч. 1 ст. 307, ст. 308, ст.ст. 315, 317 ЦПК України, п.2 розділу II Прикінцевих та перехідних положень Закону України N 1691-VI “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов'язаних із соціальними виплатами” від 18 лютого 2010 року, ст. 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, колегія суддів, ?
ВИРІШИЛА :
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Рівне задовольнити частково.
Постанову Рівненського міського суду від 22 квітня 2009 року скасувати в частині визнання протиправною бездіяльності управління Пенсійного фонду України в м. Рівне щодо ненарахування ОСОБА_3 щомісячної державної допомоги як “дитині війни” в період з 02 квітня по 31 грудня 2006 року та зобов’язання управління Пенсійного фонду України в м. Рівне виплатити на користь ОСОБА_3 недоплачену 30 % щомісячну державну соціальну допомогу до пенсії як “дитині війни” в період з 02 квітня по 31 грудня 2006 року, а також виключити із резолютивної частини слова “в сумі 2176 грн. 46 коп.” .
В решті постанову Рівненського міського суду від 22 квітня 2009 року залишити без змін.
Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення.
Сторони мають право оскаржити в касаційному порядку постанову суду першої інстанції та рішення апеляційного суду протягом двох місяців з дня набрання законної сили рішенням апеляційного суду.
Головуючий :
Судді: