Справа № 2-2759/10
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 червня 2010 року Свердловський міський суд Луганської області
у складі: головуючого судді Олейнікової Г.М.,
при секретарі Гончаренко С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Свердловську
справу за позовом прокурора м. Свердловська в інтересах ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Свердловську Луганської області про визнання дій неправомірними і зобов,язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Представник позивача звернувся до суду з позовом і в обґрунтовування своїх вимог пояснив, що Відповідно до ст. 121 Конституції України, ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» однією із функцій органів прокуратури є представництво інтересів громадян в суді, яке полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина у випадках, передбачених законом.
Підставою представництва у суді є неспроможність громадянина через фізичний чи матеріальний стан або з інших поважних причин самостійно захистити свої порушенні чи оспорюванні права або реалізувати процесуальні повноваження.
Позивач, ОСОБА_1 є особою похилого віку, пенсіонером спеціальної освіти не має і тому скласти позовну заяву у відповідності до вимог законодавства України не може. Матеріальний стан позивача не дозволяє йому сплатити адвокату за надання юридичних послуг. Ці обставини у відповідності до вимог ст.121 Конституції України, ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» є підставою для представництва інтересів ОСОБА_1 в суді.
Проведеною перевіркою заяви ОСОБА_1 встановлено наступне:
Згідно ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» до дітей війни відносяться особи, яким на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.
Позивач народився ІНФОРМАЦІЯ_1 і тому є особою, на яку поширюється чинність Закону України „Про соціальний захист дітей війни".
Належність до цієї соціальної групи підтверджується свідоцтвом «Діти війни».
Згідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсія підвищується на 30 % мінімального розміру пенсії за віком.
Вказана норма вступила в дію з 01.01.2006 року, однак на теперішній час гр. ОСОБА_1 не отримує підвищення до пенсії, як це передбачено ст.. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» що є явним порушенням вимог згаданого закону і прав позивача, не відповідає тому розміру, який він повинен отримувати щомісячно та свідчить про бездіяльність управління ПФУ у м. Свердловську.
Пунктом 12 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» дія ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» була зупинена.
Однак, рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року окремі положення Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», зокрема п.12 ст. 71 та ст. 111 цього Закону, були визнанні такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними.)
Пунктом 41 розділу 2 «внесення змін до деяких законодавчих актів країни» Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» текст ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» було викладено в такій редакції : «дітям війни, (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни».
Рішенням Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року окремі положення Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України», зокрема п.п. 36-100 і, отже і п. 41, розділу 2 «внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнанні такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними.)
Відповідно до п.5 резулятивної частини рішення Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-пр/2007 (справа № 1-29/2007) та п. 6 рішення Конституційного Суду України № 10-пр/2008 від 22.05.2008 року рішення Конституційного суду України мають преюдиціональне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визначенні неконституційними.
Згідно довідки управлінням ПФУ у м. Свердловську позивачу сплачено лише 10%.
Таким чином, дії управління ПФУ в м. Свердловську щодо перерахунку пенсії позивачу у проведенні підвищення до пенсії є протиправною, оскільки вони не відповідають вимогам Закону України «Про соціальний захист дітей війни» , згідно якого гр. ОСОБА_1 має право на щомісячне підвищення до пенсії в розмірі 30% пенсії за віком, з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Дії відповідача грубо порушує конституційні права і свободи ОСОБА_1, позбавляє його законного права на отримання доплат до пенсії, що свідчить про нехтування правами громадян з боку відповідача, який повинен був здійснити заходи щодо виплати йому доплат до пенсії.
Згідно ст.. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсія підвищується на 30 % мінімального розміру пенсії за віком.
Відповідно до абзацу 5 ч.1 ст. 62 Закону України «Про державний бюджет України на
2007 рік» в редакції від 28 березня 2007 року прожитковий мінімум для осіб, які втратили
працездатність, складає: з 1 січня - 380 грн., з 1 квітня - 406 грн., з 1 жовтня - 411 грн.
Відповідно до абзацу 5 ч. 1 ст. 58 Закону України «Про державний бюджет України на
2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» прожитковий мінімум для
осіб, які втратили працездатність, складає: з 1 січня - 470 грн., з 1 квітня - 481 грн., з 1
жовтня - 498 грн.
Крім того, порушення вимог ст. 6 Закону України .«Про соціальний захист дітей війни», якою передбачено, що дітям війни пенсія підвищується на 3 6*% мінімального розміру пенсій за віком, відповідачем порушується і в поточному році.
Згідно Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік » прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність встановлюється на рівні прожиткового мінімуму, який діяв в грудні 2008 року, тобто 498 гр.
Згідно Закону України «Про підвищення соціальних стандартів» прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність становить з 01.11.2009 року 574 гр.
Згідно ч. 5 ст. 124 Конституції України рішення ухвалюється судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України, але управлінням ПФУ в м. Свердловську рішення Конституційного Суду України не виконуються, що є порушенням Конституції України та відповідно прав позивача.
Представник позивача просить суд визнати незаконними дії Управління Пенсійного Фонду України в місті Свердловську в частині невиплати позивачу державної соціальної допомоги до пенсії, як дитині війни з 1 січня 2009 року , зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Свердловську Луганської області нарахувати і виплатити на його користь недоплачену йому як дитині війни щомісячну державну соціальну допомогу з 1.01.2009 року за рахунок коштів державного бюджету.
Представник позивача у судове засідання не з,явилась, надала суду заяву про те, що просить справу розглянути без її участі, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з,явився, надав суду заперечення, де просить суд розглянути справу у їх відсутність, позов не визнає, просить відмовити у задоволені позову, так як для виплати щомісячної соціальної допомоги в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком як дитиній війни позивачу немає юридичних підстав
Суд дослідивши матеріали справи вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав:
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Згідно ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок — 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом
Із паспорту на ім,я ОСОБА_1 (а.с.4) убачається, що він народився ІНФОРМАЦІЯ_1 і є громадянином України.
Судом встановлено, що позивач має статус дитини війни, що підтверджується посвідченням № НОМЕР_1 (а.с.5).
Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання, оспорювання.
Згідно з ст. 257 ЦК України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.
Із відповіді Управління Пенсійного Фонду України в м. Свердловську Луганської області на ім,я ОСОБА_1 (а.с.6) убачається, що Пенсійним Фондом України в м. Свердловську позивачу було відмовлено у виплаті щомісячної соціальної допомоги в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком як дитиній війни за 2009 рік оскільки на це немає юридичних підстав.
Вимоги представника позивача відносно визнання дій УПФУ в м. Свердловську неправомірними в частині невиплати позивачу щомісячної державної соціальної допомоги згідно з Законом України «Про соціальний захист дітей війни» з 1.01.2009 року є обґрунтованими і підлягають задоволенню з наступних підстав:
Згідно з ст. 54 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» установити у 2009 році прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року.
Розміри державних соціальних гарантій на 2009 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.
Відповідно до Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року внесено зміни до Закону України “Про соціальний захист дітей війни", зокрема, ст. 6 вказаного Закону після внесення змін передбачалося, що дітям війни до пенсії або щомісячного грошового утримання та державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни, яка складає 10 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення пункту 28 розділу 11 „Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року щодо внесення змін до Закону України „Про соціальний захист дітей війни" визнані такими, що не відповідають Конституції.
Прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність встановлено з 1.10.2008 року у розмірі 498 грн., який також діяв і у грудні 2008 року.
На час розгляду цієї справи судом розмір мінімальної пенсії за віком визначений лише статтею 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і згідно цієї норми мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму встановлених для осіб, що втратили працездатність.
Відповідно до ст. 2 ч. 1 Закону України «Про прожитковий мінімум» від 15 липня 1999 року, прожитковий мінімум застосовується для встановлених розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.
Статтею 147 Конституції України передбачено, що єдиним органом конституційної юрисдикції в Україні є Конституційний Суд України. Лише Конституційний Суд України вирішує питання про відповідність законів та інших правових актів Конституції України і дає офіційне тлумачення Конституції України та законів України.
Статтею 152 Конституції України передбачено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України. Наведене свідчить, що відповідач повинен був здійснювати нарахування та виплату позивачу підвищення до пенсії після винесення Конституційним судом рішення від 22.05.2008 року № 10-рп/2008
На підставі вищевикладеного суд вважає , що дії відповідача з 1.01.2009 року є незаконними , оскільки Рішенням Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року були визнані неконституційними внесені зміни до Закону України “Про соціальний захист дітей війни", зокрема, ст. 6 і при нарахуванні підвищення до пенсії ураховується саме прожитковий мінімуму який був встановлений у грудні 2008 року , тобто 498 грн. , тому виплати позивачу щомісячної державної соціальної допомоги повинні бути здійснені відповідачем у порядку та розмірі, визначеному діючим на момент виплати законодавством України, тобто у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Суд вважає визнати незаконними дії Управління Пенсійного Фонду України в м. Свердловську в частині невиплати позивачу державної соціальної допомоги до пенсії, як дитині війни з 01.01.2009 року і зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Свердловську Луганської області нарахувати і виплатити на користь позивача недоплачену позивачу як дитині війни щомісячну державну соціальну допомогу з 01.01.2009 року з урахуванням здійснених виплат.
Керуючись ст. 10,11, 60,212-215 ЦПК України , на підставі ст.. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 19.12.2006 року № 489-У, Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 № 6-рп, Рішення Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22 травня 2008 року, Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», Закону України «Про прожитковий мінімум»,ст. 15,257 ЦК України , суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов прокурора м. Свердловська в інтересах ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Свердловську Луганської області про визнання дій неправомірними і зобов,язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Свердловську Луганської області щодо невиплати ОСОБА_1 підвищення до пенсії за віком, як дитині війни, у період з 01 січня 2009 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Свердловську Луганської області нарахувати і виплатити ОСОБА_1 підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, як дитині війни з 01 січня 2009 року з урахуванням здійснених виплат.
На рішення може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення рішення до Свердловського міського суду , а апеляційна скарга протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження в апеляційний суд Луганської області , через Свердловський міський суд .
Суддя :
- Номер: 6/712/315/19
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-2759/10
- Суд: Соснівський районний суд м. Черкаси
- Суддя: Олейнікова Ганна Миколаївна
- Результати справи: подання (заяву, клопотання) задоволено
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 14.06.2019
- Дата етапу: 25.06.2019