Судове рішення #10225056

2-1550\09

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 липня 2009 року Калінінський районний суд міста Горлівки Донецької області у складі: судді Щербаченко І. В., при секретарі Студенковій Т.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Горлівці Донецької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ВАТ „Горлівський завод „Реммаш" про стягнення заборгованості по заробітній платі та середнього заробітку за час затримки розрахунку, компенсації,

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду із заявою 29 травня 2009 року, у якій вказує, що працювала у відповідача з 1969 року. У день звільнення -02 січня 2003 року, з нею не було проведено остаточного розрахунку. На момент звільнення заборгованість по заробітній платі складала 4271 гривень 68 копійок. До теперішнього часу заборгованість відповідачем не виплачено.

Просить суд стягнути з відповідача на її користь заборгованість по заробітній платі у розмірі 4271 гривень 68 копійок та середній заробіток за час затримки розрахунку за період з 01 січня 2006 року по 26 травня 2009 року у розмірі 8190 гривень 75 копійок, компенсацію за порушення строків виплати заробітної плати у розмірі 7738 гривень 29 копійок.

До суду позивач надала заяву, в якій просить справу розглянути за її відсутності, позовні вимоги підтримала.

До суду представник відповідача надала заяву, в якій просить справу розглянути за її відсутності, позов визнала частково, у частині стягнення заборгованості по заробітній платі.

Суд, дослідив письмові докази по справі, приходить до наступного. Позивачка працювала у відповідача з 1969 року. Згідно наказу № 1\к від 02 січня 2003 року останню було звільнено на підставі п. 5 ст. 36 КЗпП України за переведенням на ВАТ «Рутченківський завод»»Гормаш» з 02 січня 2003 року. У день звільнення відповідач не провів з позивачкою остаточного розрахунку. На теперішній час заборгованість по заробітній платі складає 4271 гривень 68 копійок, що не оспорюється сторонами.

Відповідно ст. 116 КзпП України, при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред’явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок.

Тому суд вважає, що з відповідача на користь позивача слід стягнути суму заборгованості по заробітній платі у розмірі 4271 гривень 68 копійок.

У відповідності зі ст. 117 КзпП України у випадку невиплати з вини власника належних звільненому працівнику сум у терміни, передбачені ст. 116 КзпП України, підприємство зобов’язане виплатити працівнику його середній заробіток за увесь час затримки розрахунку.

Тобто підставою відповідальності власника є склад правопорушення, який включає два юридичних факти - порушення власником строків розрахунку при звільненні та вина останнього. Таким чином, стягнення середнього заробітку за затримку розрахунку у розумінні ст. 117 КЗпП України це один з різновидів матеріальної відповідальності власника перед працівником за неналежне виконання зобов’язання щодо оплати праці.

Враховуючи ті обставини, що на теперішній час ВАТ „Горлівський завод „Реммаш" перебуває у процедурі санації, відповідно ухвали Господарського суду Донецької області від 18.10.2002 року на вимоги кредиторів накладено мораторій, а згідно з ч. 4 ст. 12 Закону України «Про відновлення платоспроможності або визнання боржника банкрутом» під час дії мораторію не нараховується неустойка та не застосовуються інші штрафні санкції за невиконання або неналежне виконання грошових зобов’язань, суд вважає, що вини підприємства у несвоєчасному розрахунку з позивачем немає, у частині позовних вимог щодо стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку слід відмовити.

Відповідно ст. 1 Закону України „ Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати" від 19.10.2000 р.зі змінами, підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Відповідно ст. 2, ст. 3 вказаного закону, компенсація громадянам втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати (далі — компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру, зокрема, заробітна плата.

Сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов’язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу. Таким чином, суд дійшов висновку, що з відповідача на користь позивача слід стягнути компенсацію втрати заробітної плати у зв’язку з порушенням строків її виплати станом на січень 2003 року у розмірі 7738 гривень 29 копійок. Питання судових витрат вирішити відповідно ст. 88 ЦПК України.

Керуючись ст. ст. 10,11,60,88,130,174,213,214,223,367 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ВАТ „Горлівський завод „Реммаш" про стягнення заборгованості по заробітній платі та середнього заробітку за час затримки розрахунку, компенсації задовольнити частково.

Стягнути з ВАТ „Горлівський завод „Реммаш" на користь ОСОБА_1 заборгованість по заробітній платі в розмірі 4271 гривень 68 копійок, компенсацію втрати заробітної плати у зв’язку з порушенням строків її виплати у розмірі 7738 гривень 29 копійок.

В іншій частині позовні вимоги залишити без задоволення.

Стягнути з ВАТ „Горлівський завод „Реммаш" на користь держави судовий збір у розмірі 1200 гривень 99 копійок та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду цивільної справи у розмірі 30 гривень.

На рішення суду може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення рішення через даний суд.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження через даний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 294 ЦПК України, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація