Справа № 2-2365/2010 р.
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
м. Донецьк 20 липня 2010 р.
Петровський районний суд м. Донецька в складі: головуючий – суддя Казначеєв Е.Г., при секретарі Бараненко Л.Є., за участю представника позивача ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовною заявою ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Петровському районі м. Донецька про визнання дій неправомірними та перерахунок пенсії,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в Петровському районі м. Донецька про визнання дій неправомірними та перерахунок пенсії. Позовні вимоги мотивовані тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалідом 2-ї групи по захворюванню, пов'язаному з відрядженням по ліквідації аварії на ЧАЕС та отримує пенсію по інвалідності в ПФУ Петровського району м. Донецька. Згідно ст.. 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та «Про статус та соціальній захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розмір його пенсії повинен складати 8 мінімальних пенсій за віком та додаткова пенсія за шкоду у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком. Згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення» та «Про державний бюджет України» мінімальна пенсія за віком відповідає розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян. Вважає, що розмір його пенсії значно нижче ніж передбачено законом. Позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок розміру його пенсії у зв'язку зі змінами у законодавстві, але відповідач відмовив йому. Згідно Постанови КМУ № 523 від 30.05.2007 року «Про затвердження нового порядку вирахування пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання і пенсії в зв'язку з втратою годувальника, внаслідок Чорнобильської катастрофи», затверджено такий новий порядок, що розмір пенсії для інвалідів 2-ї групи повинен бути не нижче 8 мінімальних пенсій за віком та додаткова пенсія за шкоду у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком. Вважає, що дії відповідача при вирішенні питання про перерахунок розміру пенсії неправомірні. Просив зобов'язати відповідача зробити перерахунок розміру пенсії, починаючи з 01 листопада 2006 року по 31 грудня 2007 року.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, наполягає на його задоволенні.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, надав листа в якому просить розглянути справу без представника УПФУ в Петровському районі м. Донецька.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 віднесений до першої категорії як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 26 листопада 2003 р. та є інвалідом II групи (а.с.15-16).
Постанровою Донецького окружного адміністративного суду від 30.12.2008 року відповідача було зобов’язано перерахувати позивачу пенсію по інвалідності відповідно до ст.. 50,54 ч.4 Закону України «Про статус та соціальній захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 22.05.2008 року. Після чого позивачу стало відомо , що його права порушено з моменту внесення змін в спеціальний закон від 05.10.2006 року №231-У, який набрав чинності 31 жовтня 2006 році.
Позивач звернувся до УПФУ в Петровському районі м. Донецька із завою про перерахунок пенсії. Відповідачем було відмовлено в перерахунку пенсії з огляду на відсутність підстав такого призначення та правомірність здійснення управлінням розрахунку.
Суд вважає дії відповідача протиправними з наступних підстав.
У відповідності до ст. 49 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до 1, 2, 3,4 категорії встановлюються у вигляді державної пенсії, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ч.4 ст. 54 цього Закону в усіх випадках пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по І групі інвалідності – 10 мінімальних пенсій за віком, по ІІ групі інвалідності – 8 мінімальних пенсій за віком, ІІІ групі інвалідності – 6 мінімальних пенсій за віком, дітям-інвалідам – 3 мінімальних пенсії за віком.
Пунктом 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» визначення мінімального розміру пенсії, виходячи з прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, повинні розповсюджуватись і на положення Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Розміри прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на відповідні роки встановлюються Законами України «Про державний бюджет України».
Згідно ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірах: інвалідам І групи – 100 відсотків мінімальної пенсії за віком, інвалідам ІІ групи – 75 відсотків мінімальної пенсії за віком, інвалідам ІІІ групи, дітям –інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу – 50 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Статтею 67 цього Закону встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорії розмір щомісячної компенсації сім’ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Визначення прожиткового мінімуму, закладення правової основи для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державною конституційною гарантією громадян на достатній життєвий рівень, дає Закон України «Про прожитковий мінімум», а також Законом України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», згідно ст. 1 якого, прожитковий мінімум використовується для визначення, у тому числі, мінімального розміру за віком, який відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Згідно ст. 60 ЦПК ч.1. Кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу. ч.2. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. ч.3. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір.
Суд приходить до висновку, що представник відповідача не доказав правомірність своїх дій.
Відповідно до абзацу першого пункту 13 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, у разі, якщо особа має право на отримання пенсії, у тому числі відповідно до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначених законодавчих актів, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, соціального захисту потерпілого населення, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки відповідно до статті 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.
Розділ 8 даного Закону передбачає правила призначення та виплати пенсій і компенсацій особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4. Стаття 49 цього розділу визначає пенсії особам, віднесеним до вказаних категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Приписами зазначеної статті встановлено, що з 1 січня 2007 року максимальний розмір пенсії або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги та пенсій за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством), призначених (перерахованих) у 2006 - 2007 роках відповідно до цього Закону не може перевищувати 12 мінімальних розмірів пенсії за віком, встановленої абзацом першим частини 1 статті 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, на місяць згідно із Законом №489-5 від 19 грудня 2006 року. Такий самий граничний розмір визначений даною статтею для пенсій призначених у 2006 році відповідно до Закону №3235-15 від 20 грудня 2005 року.
Визначення прожиткового мінімуму, закладення правової основи для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень, дає Закон України «Про прожитковий мінімум» від 15 липня 1999 року №966-14, а також Законом України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 5 жовтня 2000 року №2017-ІІІ, згідно статті 1 якого прожитковий мінімум використовується для визначення, у тому числі мінімального розміру пенсії за віком, який відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Частиною 3 статті 4 даного Закону передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Прожитковий мінімум публікується в офіційних виданнях загальнодержавної сфери розповсюдження.
Статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року, був затверджений прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність з 1 січня - 380 гривень, з 1 квітня - 387 гривень, з 1 жовтня - 395 гривень.
Зазначена стаття була змінена Законом України від 15 березня 2007 року №749-5 та існує в новій редакції з 28 березня 2007 року, якою прожитковий мінімум для особи, яка втратила працездатність, визначений з 1 січня - 380 гривень, з 1 квітня - 406 гривень, з 1 жовтня - 411 гривень. При цьому, зазначена стаття доповнена абзацом, яким передбачено встановити, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абзацу першого частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 1 квітня та з 1 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом п'ятим частини першої цієї статті, збільшений на 1 відсоток, що складає відповідно 410 грн. 06 коп.; 415 грн. 11 коп.
Таким чином, для позивача як інваліда 2 групи, особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, 1 категорії, нижній розмір державної та додаткової пенсії повинен розраховуватися, виходячи із наведених розмірів.
Таким чином, з 01.10.2006 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, органи Пенсійного фонду зобов'язані здійснювати перерахунок пенсії саме з дня встановлення цього розміру прожиткового мінімуму незалежно від звернення пенсіонера з відповідною заявою про перерахунок пенсії.
Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність змінювався таким чином: з 01.10.2006 року - 366 грн.; з 01.01.07 року - 380 грн., з 01.04.2007 року - 406 грн., з 01.10.2007 року - 411 грн.; з 01.01.08 року - 470 грн., з 01.04.2008 року - 481 грн., з 01.07.2008 року - 482 грн., з 01.10.2008 року - 498 грн.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що вимоги підлягають задоволенню.
Згідно п. 18 ч. 1 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України „Про державне мито" за № 7-93 від 21.01.1993р., громадяни, віднесені до категорії 1 і 2 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи звільнені від сплати судового збору.
Згідно зі ст. 88 ЦПК України, ст. 3 Декрету Кабінету Міністрів України „Про державне мито” оскільки відповідач є державною бюджетною установою, суд вважає можливим, звільнити його від сплати судових витрат на користь держави.
На підставі викладеного, керуючись ст. 8,15, 88, 213-215 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Петровському районі м. Донецька про визнання дій неправомірними та перерахунок пенсії задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Петровському районі м. Донецька щодо відмови ОСОБА_2 у здійснення перерахунку пенсії по інвалідності (основної та додаткової) відповідно до ст..ст. 49, 50 ч. 4, ст.. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи з розміру восьми мінімальних пенсій за віком та 75% мінімальної пенсії за віком, що розраховується залежно від розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних неправомірними.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Петровському районі м. Донецька здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії по інвалідності (основної та додаткової) відповідно до ст..ст. 49, 50 ч. 4, ст.. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01 листопада 2006 року по 31 грудня 2007 року із розрахунку розміру восьми мінімальних пенсій за віком та 75 % мінімальної пенсії за віком, що розраховується залежно від розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних.
Судові витрати у вигляді судового збору та витрат на інформаційно-технічне забезпечення компенсувати за рахунок держави.
Заяву про апеляційне оскарження цього рішення може бути подано до місцевого суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Апеляційна скарга на це рішення може бути подана в судову палату по цивільних справах апеляційного суду Донецької області через місцевий суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Е.Г. Казначеєв
- Номер: 6/725/101/15
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-2365/2010
- Суд: Першотравневий районний суд м. Чернівців
- Суддя: Казначеєв Е.Г.
- Результати справи: у задоволенні подання (клопотання) відмовлено
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 22.12.2015
- Дата етапу: 28.12.2015
- Номер: 6/161/513/20
- Опис: заміну сторони її правонаступником
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-2365/2010
- Суд: Луцький міськрайонний суд Волинської області
- Суддя: Казначеєв Е.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 12.10.2020
- Дата етапу: 12.10.2020
- Номер: 6/592/310/20
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-2365/2010
- Суд: Ковпаківський районний суд м. Сум
- Суддя: Казначеєв Е.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 22.12.2020
- Дата етапу: 22.12.2020
- Номер: 22-ц/816/581/21
- Опис: ПАТ «Альфа-Банк» до Свинаренко С.М., Ігнатьєва В.В., Рибіної Л.О. про стягнення заборгованості за кредитним договором
- Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
- Номер справи: 2-2365/2010
- Суд: Сумський апеляційний суд
- Суддя: Казначеєв Е.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 11.03.2021
- Дата етапу: 11.03.2021
- Номер: 6/592/20/21
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-2365/2010
- Суд: Ковпаківський районний суд м. Сум
- Суддя: Казначеєв Е.Г.
- Результати справи: залишено без змін
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 22.12.2020
- Дата етапу: 13.04.2021