Справа № 2-8631/2010р.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 липня 2010 року Харцизький міський суд Донецької області в складі
головуючого судді: ТКАЧЕНКО Л.Я.
при секретарі: РАНКОВОЇ О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Харцизьку цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Харцизьку Донецької області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
07 червня 2010 року позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Харцизьку Донецької області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов’язання вчинити певні дії .
Позов мотивує тим, що він народився ІНФОРМАЦІЯ_1 та відповідно до ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має статус «дитини війни». На підставі цього у відповідності до ст. 6 вказаного Закону, рішень Конституційного Суду України №6-рп від 09.07.2007р. та № 10-рп/2008 від 22.05.2008р. він має право на підвищення пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком відповідно з 09.07.2007р. по 31.12.2007 року та з 22.05.2008р. по 31.12.2009 року. З 2008 року та до теперішнього часу така надбавка виплачується йому однак не в повному розмірі. Вважав, що невиплата йому доплати до пенсії в установленому законом розмірі є протиправною і суперечить Конституції України. В зв’язку з цим просив визнати бездіяльність УПФУ в м. Харцизьку, яка виразилася в невиплаті йому відповідної доплати до пенсії, протиправною та зобов’язати відповідача здійснити нарахування і виплату йому, як «дитині війни», щомісячної Державної соціальної доплати до пенсії у відповідності до ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» за період з 09.07.2007р. по 31.12.2007 року та з 22.05.2008р. по 31.12.2009 року.
Позивач в судове засідання не з'явився, за станом здоров'я, просить розглянути його позовні вимоги у його відсутність, повністю їх підтримує.
Представник відповідача - УПФУ в м. Харцизьку в судове засідання не з’явився, просив розглянути справу у його відсутність та надав суду письмові заперечення на позовну заяву, в яких посилався на те, що дія ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» була зупинена на 2006 рік на підставі ЗУ «Про Державний бюджет на 2006 рік» і до теперішнього часу ці норми не визнані неконституційними у встановленому законом порядку, тобто відсутні підстави для їх незастосування і саме тому в 2006 році підвищення до пенсії не виплачувалося. Законом України «Про Державний бюджет на 2007 рік» дія ст. 6 вищеназваного Закону була зупинена, а Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік» до цієї статті були внесені зміни. Рішеннями Конституційного Суду України №6-рп від 09.07.2007р. та № 10-рп/2008 від 22.05.2008р. вказані норми зазначених ЗУ «Про державний бюджет України» були визнані такими, що не відповідають Конституції України. Після такого рішення в 2007 році відповідними вищими органами влади не було врегульовано питання щодо виплат «дітям війни» відповідних соціальних гарантій, які забезпечуються видатками з Державного бюджету України, і саме тому підвищення до пенсії за вказаним законом не проводилось. Після вказаного рішення в 2008 році для врегулювання ситуації, що виникла, Постановою КМУ № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» встановлено, що «дітям війни» виплачується підвищення до пенсії в твердих розмірах, зокрема, з 22 травня – 48,10 грн., з 01 липня – 48,20 грн. та з 01 жовтня 2008 року й по день розгляду справи судом – 49,80 грн.
Крім того, законодавством України не передбачено автоматичне відновлення дії норми, яка діяла до прийняття нового нормативного акту, визнаного неконституційним. Таким чином, старий Закон тільки за спеціальною вказівкою нового нормативно-правового акту може поширювати свою дію на відповідні правовідносини. Відповідач також наголошує на тому, що ні вищезазначеним Рішенням Конституційного Суду України, ні будь-яким іншим нормативно-правовим актом не передбачено відновлення дії ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» в редакції до 01.01.2008 року. В зв’язку з наведеним відповідач вважає, що підвищення до пенсії «дітям війни» здійснюється відповідно до вимог діючого законодавства і просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.
Суд, вважає можливим розглянути справу у відсутності позивача та представника відповідача - Управління пенсійного фонду України в м.Харцизьку.
Дослідивши матеріали справи, суд знаходить позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до закону України "Про соціальний захист дітей війни" до дітей війни віднесені особи, які є громадинами України та яким на час закінчення Другої світової війни (2 вересня 1945 року) було менше 18 років.
З матеріалів справи вбачається, що позивач народився ІНФОРМАЦІЯ_1, має правовий статус "дитина війни", що підтверджується пенсійним посвідченням НОМЕР_1 з відміткою «дитина війни» та знаходиться на обліку в УПФУ в м. Харцизьку Донецької області та отримує пенсію за віком.
Так, відповідно до ст.. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов’язком держави.
Згідно ст.. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Закон України Про соціальний захист дітей війни" визначає основні положення по реалізації конституційних прав громадян, віднесених до категорії «Дітей війни».
Відповідно до ст. 6 вказаного Закону в редакції, яка діяла до 01.01.2007 року, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ст. 71 п. 12 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим законом , на 2007 рік зупинено, зокрема, дію ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" у вищевикладеній редакції.
Однак, відповідно до рішення Конституційного Суду України від 9.07.2007р. визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення, зокрема, п. 12 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" .
При цьому, Конституційний Суд України відзначив, що положеннями Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" не можуть скасовуватися чи змінюватися обсяги прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій громадян, передбачених іншими законами України, не можуть вноситися зміни, зупинятися дія чинних законів України, а також встановлюватися інше (додаткове) правове регулювання відносин, що є предметом інших законів України.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" /п. 41 розділу 2 внесення змін до деяких законодавчих актів/ текст ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" викладено в такій редакції: «Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" дане підвищення провадиться за їх вибором згідно з одним із законів».
Однак, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, вищевказані положення п. 41 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік", внаслідок чого відновлена попередня редакція закону.
Відповідно до ст. 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Отже, при втраті чинності законів, інших нормативно-правових актів або їх окремих положень на підставі рішення Конституційного Суду України для регулювання відповідних правовідносин автоматично вступають в дію норми, що діяли до прийняття в них змін, які в подальшому були визнані неконституційними, прийняття будь-яких спеціальних актів про відновлення дії таких норм законодавством не передбачено.
Таким чином, у зв’язку з прийняттям вищевказаних рішень Конституційного Суду України з 9.07.2007р. по 31.12.2007р. та з 22.05.2008р. відновлена дія ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в редакції, яка діяла до 01.01.2007р., крім того, суд враховує, що ніяких змін до вказаної статті після прийняття рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008р. внесено не було, тому вона діяла і в 2009р.
У зв’язку з вищевикладеним суд вважає, що позивач як дитина війни мав право на отримання щомісячно підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком в період з 9.07.2007р. по 31.12.2007р. та з 22.05.2008р. по 31.12.2009р.
Відповідно до ст.. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» розмір мінімальної пенсії за віком встановлений в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Розмір прожиткового мінімуму на кожний рік встановлюється Законом України «Про державний бюджет України» на відповідний рік.
Крім того, згідно з ст.. 17 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» до основних соціальних гарантій включається мінімальний розмір пенсії за віком. Основні державні соціальні гарантії, які є основним джерелом існування, не можуть бути нижчими від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Ст.. 19 вказаного закону зазначає, що виключно законами України визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача на те, що позивачу в 2008р., 2009р. правомірно виплачувалась доплата до пенсії як дитині війни відповідно до постанови КМУ № 530 від 28.05.2008р."Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", оскільки воно є безпідставним, спростовується приписами вищевикладених нормативно-правових актів.
Також суд не приймає до уваги доводи відповідача відносно відсутності бюджетного фінансування для здійснення соціальних виплат в обсязі, передбаченому ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», з огляду на те, що судові рішення ухвалюються в межах норм діючого законодавства в незалежності від причин ненадходження коштів з Державного бюджету України.
Таким чином, постановляючи судове рішення у даній справі, суд виходить з того, що конституційні принципи, на яких базується здійснення прав та свобод людини і громадянина в України, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачене Конституцією України, іншими Законами України, не може бути скасоване, звужене. Правовою гарантією забезпечення державою даного права є виконання прийнятих на себе зобов'язань.
Виходячи з принципу верховенства права, закріпленого ст. 8 Конституції України, принципу пріоритетності законів над урядовими нормативними актами, у зв’язку з чим Закони України мають вищу юридичну силу, суд вважає, що при вирішенні даного спору підлягає застосуванню саме ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в редакції, яка діє після прийняття рішень Конституційного Суду України, у урахуванням вимог ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», яка визначає мінімальну пенсію за віком на рівні прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, а не вищевказана постанова КМУ, на підставі якої позивачу і здійснювалась виплата підвищення до пенсії як дитині війни.
На підставі викладеного суд вважає необхідним визнати неправомірною бездіяльність відповідача, яка виразилася в не нарахуванні та невиплаті позивачу щомісячно в період з 9.07.2007р. по 31.12.2007р., з 22.05.2008р. по 31.12.2009р. підвищення до пенсії як дитині війни відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, і зобов’язати відповідача провести нарахування та виплату вищевказаного підвищення з урахуванням вже фактично отриманих сум, задовольнивши позовні вимоги повністю.
Оскільки позивачем не заявлено вимогу про повернення йому здійснених судових витрат, суд при задоволенні вимог позивача відповідно до ст. 88 ЦПК України вважає можливим не присуджувати здійснені ним судові витрати з Державного бюджету.
Керуючись ст.3,8,19,22,152 Конституції України, ст.28, ч.2.ст. 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058 від 09.07.03 року, Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року за №10-рп/2008, ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни", ст. ст.1,10,11,60,159,213-215 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Харцизьку Донецької області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов’язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області, яка виразилася в не нарахуванні та невиплаті ОСОБА_1, як дитині війни, щомісячного підвищення до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, виходячи із встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 31.12.2009 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області здійснити ОСОБА_1, як дитині війни, нарахування та виплату щомісячного підвищення до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, виходячи із встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за період 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 31.12.2009 з урахуванням фактично здійснених виплат.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Донецької області через Харцизький міський суд.
Заява про оскарження рішення може бути подана протягом 10-ти днів з дня проголошення рішення, а апеляційна скарга - протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або протягом 10-ти днів без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: