№ 2-3196
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
2 липня 2010 року Фрунзенський районний суд м.Харкова у складі: головуючого - судді Бондаревої І.В., при секретарі - Шевченко К.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Харківської міської ради про встановлення факту проживання однією сім*єю та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про встановлення факту проживання однією сім*єю та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за законом, вказуючи, що на початку вересня 2004 р. він познайомився з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який був зареєстрований та мешкав неподалік від нього, у частині будинку по АДРЕСА_1 ОСОБА_2 мав поганий зір, через це потребував майже постійної сторонньої допомоги. Через деякий час після їх знайомства ОСОБА_2 попрохав позивача перейти проживати у його частину будинку, щоб йому допомагати. Через погані взаємовідносини з дружиною та неможливість проживання з нею, позивач погодився на пропозицію ОСОБА_2 та наприкінці вересня 2004 р. став постійно проживати разом з ОСОБА_2 в його частині будинку по АДРЕСА_1 зазначає, що проживали вони однією сім*єю, вели спільне господарство, мали спільний бюджет, з якого оплачували комунальні послуги, купували продукти харчування, необхідні речі. ІНФОРМАЦІЯ_3. ОСОБА_2 раптово помер. Позивач його поховав та продовжує проживати у його частині будинку, сплачує комунальні послуги. У встановлений законом строк він звернувся до нотконтори, але заяву про прийняття спадщини від нього не прийняли. Встановлення факту проживання однією сім*єю йому необхідно для звернення до нотконтори.
В судовому засіданні позивач позов підтримав. Пояснив суду, що під час їх спільного проживання між ним та ОСОБА_2 склались добрі дружні взаємовідносини. Їх спільний бюджет складався із заробітку ОСОБА_1 як приватного підприємця та випадкових заробітків ОСОБА_2, який був дуже хворий, але пенсію по інвалідності не отримував, оскільки не звертався за оформленням документів. Вони разом харчувались та обробляли земельну ділянку, сплачували комунальні платежі. Позивач отримав свідоцтво про смерть ОСОБА_2 та поховав його на цвинтарі по вул.Академіка Павлова в м.Харкові. Він не подав у шестимісячний строк заяву про прийняття спадщини, оскільки не мав документів, які б підтверджували, що він є спадкоємцем померлого.
Представник відповідача в судове засідання не з*явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, надавши суду заяву про розгляд справи у його відсутність та ухвалення рішення на підставі наявних матеріалів справи.
За таких обставин суд вважає можливим розгляд справи у відсутність відповідача та ухвалення заочного рішення на підставі наявних матеріалів справи.
Суд, вислухавши позивача, дослідивши матеріали справи, допитавши свідків, вважає позов таким, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Згідно ч.2 ст.256 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, окрім перелічених у ч.1 ст.256 ЦПК України, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
В судовому засіданні встановлено, що право власності на 66/100 частин житлового будинку з надвірними будівлями за адресою АДРЕСА_1 належить ОСОБА_2 на підставі договору купівлі-продажу від 07.09.2004 р., що підтверджується наданим суду витягом КП „ХМБТІ” про реєстрацію права власності № 6911749.
ІНФОРМАЦІЯ_3. ОСОБА_2 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть 1-ВЛ НОМЕР_1
За повідомленням ХДНК №12 від 07.06.2010 р., після смерті ОСОБА_2, який проживав: АДРЕСА_1 заяви про прийняття спадщини або про відмову від спадщини до нотконтори не надходили, спадкова справа не заводилась, свідоцтво про право на спадщину не видавалось.
Згідно довідки вуличного комітету №5 Фрунзенського району м.Харкова від 14.05.2010 р., на момент смерті ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, за адресою: АДРЕСА_1, проживав ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2.
Факт проживання ОСОБА_1 однією сім*єю з ОСОБА_2 до дня його смерті ІНФОРМАЦІЯ_3. підтвердив суду свідок ОСОБА_3, який пояснив, що він сусід ОСОБА_2 та знав померлого з дитинства. Його батьки померли, братів та сестер ОСОБА_2 не мав. ОСОБА_1 став жити з ним давно, не менше 4 років тому. Вони разом прибирали сад, город. У ОСОБА_2 дуже злий собака породи „Кавказець”, який визнавав позивача як свого господаря. ОСОБА_2 казав свідку, що ОСОБА_1 дає йому гроші на господарство. Позивач поховав ОСОБА_2 та продовжує жити у його частині будинку.
Свідок ОСОБА_4 також пояснив суду, що він знає ОСОБА_5 дуже давно і неодноразово на своєму автомобілі привозив з магазинів додому до ОСОБА_2 і ОСОБА_1 (по АДРЕСА_1) продукти харчування та речі, які купував останній. ОСОБА_2 приймав від нього ці продукти та речі як їх спільне майно. У ОСОБА_1 погані взаємовідносини з дружиною, через це він з нею не жив.
Таким чином, суд вважає, що у справі досить доказів, які підтверджують факт проживання ОСОБА_1 однією сім*єю з померлим ОСОБА_2 до його смерті ІНФОРМАЦІЯ_3., який необхідний йому для звернення до нотконтори як спадкоємця 4 черги за законом.
Згідно ч.2 ст.1220 ЦК України, часом відкриття спадщини є день смерті особи.
Згідно ч.1 ст.1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Оскільки ОСОБА_1 не є родичем померлого будь-якого ступеню споріднення та до сплину шестимісячного строку не мав упевненості у наявності у нього доказів права на спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 як спадкоємця четвертої черги, суд дійшов висновку про поважність причини пропуску позивачем строку на подання до нотконтори заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 і визначає йому додатковий строк, достатній для подання такої заяви, з підстав, передбачених ч.3 ст.1272 ЦК України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 60, 88, 213, 214, 215, 226, 256, 259 ЦПК України, ст.ст.1220, 1264, 1268, 1269, 1270, 1272 ЦК України, суд –
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги задовільнити.
Встановити факт проживання з вересня 2004 р. ОСОБА_1 однією сім*єю з ОСОБА_2, померлим ІНФОРМАЦІЯ_3.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк 2 місяці, достатній для подання до нотконтори заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Харківської області через Фрунзенський районний суд м.Харкова шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення рішення та поданням апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий – суддя: