Справа № 2- 369/10
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 липня 2010 року Липовецький районний суд
Вінницької області
В складі: головуючого судді Порохового Г.І.
при секретарі Попроцькій О.А.
з участю позивачки ОСОБА_1 представника позивачки ОСОБА_2, представника відповідача Безносюк Н.В.
розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Липовець цивільну справу за позовом
ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Липовецькому районі Вінницької області про визнання незаконною відмову у призначенні пенсії за вислугу років та зобов’язання призначити пенсію за вислугу років з 15 січня 2010 року.
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до Липовецького районного суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Липовецькому районі Вінницької області з позовною вимогою про визнання незаконною відмову у призначенні пенсії за вислугу років та зобов’язання призначити пенсію за вислугу років з 15 січня 2010 року, мотивуючи тим, що 15 січня 2010 року вона звернулась до відповідача із заявою про призначення їй пенсії за вислугу років, однак їй було відмовлено, оскільки відповідач вказав, що стаж, який дає її право на пенсію за вислугу років складає 19 років 7 місяців 23 дні. До даного стажу не зараховано в подвійному розмірі період догляду за дітьми до трьохрічного віку. Вважає дану відмову незаконною оскільки вона з 01.08.1994 року по 16.11.2006 року займала посаду медсестри в протитуберкульозному Турбівської міської лікарні та 14.09.2009 року по 10.12.2009 року перебувала на посаді медсестри палатного відділення легеневого туберкульозу для дітей Вінницького обласного клінічного протитуберкульозного диспансеру. Тобто пропрацювала 12 років 6 місяців 13 днів. З 18.08.1996 року по 31.05.1999 року та з 09.11.1999 року по 15.09.2002 року перебувала у відпустках по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку. Вважає в стаж роботи, який дає право на пенсію за вислугу років в подвійному розмірі повинен бути зараховано і час перебування її у відпустці по догляду за дітьми до трьох років та дана пенсія їй повинна нараховуватись з 15 січня 2010 року, оскільки не має 25 років стажу за спеціальністю.
В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 та її представник адвокат ОСОБА_4 позовні вимоги підтримали, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві, позивачка суду пояснила, що відповідно до ст. 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи у подвійному розмірі їй повинен зараховуватись період перебування у відпустці по догляду за дітьми, а пенсійний фонд відмовив її у призначенні пенсії за вислугу років, так як відсутній 25 річний спеціальний стаж у сфері охорони здоров’я. Просить визнати незаконною відмову у призначенні їй пенсії за вислугу років та зобов’язати призначити пенсію за вислугу років з 15 січня 2010 року.
Представник відповідача, діюча на підставі довіреності позовну заяву не визнала, суду пояснила, що періоду відпустки по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку не зараховуються до стажу, який дає право на пенсію за вислугу років в подвійному розмірі. Відповідно до ст. 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу в подвійному розмірі зараховується лише час безпосередньої роботи в закладах охорони здоров’я, визначених вищевказаною статтею Закону. При підрахуванні стажу роботи за фахом у медичній галузі у позивачки він склав 19 років 7 місяців 23 дні. Просить в задоволенні позову відмовити, оскільки стаж роботи позивачки, що дає право на пенсію за вислугу років, складає 19 років 7 місяців 23 дні, а таке право виникає лише при стажі роботи від 25 до 30 років.
Суд заслухавши пояснення сторін, дослідивши усі зібрані по справі докази та давши їм оцінку в сукупності приходить до наступного висновку:
Судом встановлено, що позивачка в період з 01.08.1994 року по 16.11.2006 року займала посаду медсестри в протитуберкульозному Турбівської міської лікарні та 14.09.2009 року по 10.12.2009 року перебувала на посаді медсестри палатного відділення легеневого туберкульозу для дітей Вінницького обласного клінічного протитуберкульозного диспансеру. Тобто пропрацювала 12 років 6 місяців 13 днів. З 18.08.1996 року по 31.05.1999 року та з 09.11.1999 року по 15.09.2002 року перебувала у відпустках по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку, що вбачається з витягу з наказу № 84 по Турбівській міській лікарні від 15 серпня 2010 року та з витягу з наказу № 121 від 18 листопада 2010 року по Липовецькому РТМО.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення» призначаються: трудові пенсії за віком; трудові пенсії по інвалідності; трудові пенсії по втраті годувальника; трудові пенсії за вислугу років.
Постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 року № 909 встановлено перелік закладів і установ освіти охорони здоров’я та соціального захисту і посад, робота в яких дає право на пенсію за вислугу років.
Згідно ст. ст. 51, 52, п. «е» ст. 55 вищевказаного Закону пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком. Право на пенсію за вислугу років мають працівники охорони здоров’я охорони здоров’я. Позивачка, як працівник охорони здоров’я, відноситься до категорії працівників, які мають право на пенсію за вислугу років при наявності стажу по спеціальності 25 років.
Статтею 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що час догляду непрацюючої матері за малолітніми дітьми але не довше ніж до досягнення кожною дитиною трьохрічного віку, зараховується до стажу роботи за спеціальністю.
Відповідно до ст. 181 КЗпП України відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустка без збереження заробітної плати ( у разі, якщо дитина потребує домашнього догляду), на підставі медичного висновку, але не більше як досягнення дитиною шестирічного віку зараховується як до загального так і до безперервного стажу роботи за спеціальністю.
Згідно з ч. 16 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років. Тобто до спеціального й пільгового стажу, що дає право на пенсію за вислугу років і на пільгових умовах зараховується час догляду працюючої особи за дитиною до досягнення нею трьох і шести річного віку у разі оформлення відповідної відпустки.
Управлінням Пенсійного фонду України у Липовецькому районі відповідно до ст. 181 КЗпП України та ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» зараховано позивачці до стажу роботи за спеціальністю період догляду за дітьми до досягнення ними трьохрічного віку.
Згідно ст. 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в стаж для обчислення пенсії за вислугу років в протитуберкульозному закладі зараховується в подвійному розмірі лише робота . Суд вважає, що період догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку не є безпосередньою роботою та повинен зараховуватись до стажу роботи, що дає право позивачці на пенсію за вислугу років та не може обчислюватись на пільгових умовах в подвійному розмірі відповідно до ст. 60 вищевказаного закону.
Судом встановлено, що стаж роботи позивачки за спеціальністю становить 19 років 7 місяців 23 дні, враховуючи період догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку, а тому її право на пенсію за вислугу років не настало та відмова Управління Пенсійного фонду України у Липовецькому районі є правомірною.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги є безпідставними та такими що не підлягають задоволення, а тому в задоволенні позову слід відмовити.
На підставі вищевикладеного, ст. 181 КЗпП України, ст. ст. 2, 51, 52, 55, 56, 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення», керуючись ст. ст. 208-209, 213-215 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Липовецькому районі Вінницької області про визнання незаконною відмову у призначенні пенсії за вислугу років та зобов’язання призначити пенсію за вислугу років з 15 січня 2010 року - відмовити.
Рішення може бути оскарженим до апеляційного суду через суд першої інстанції протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, яка подається протягом десяти днів з дня проголошення рішення, або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений ст. 294 ЦПК України, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
С У Д Д Я: ( Г.І.ПОРОХОВИЙ.)
- Номер: 2-зз/212/14/19
- Опис:
- Тип справи: на заяву у цивільних справах (2-сз, 2-р, 2-во, 2-др, 2-зз,2-і)
- Номер справи: 2-369/10
- Суд: Жовтневий районний суд м. Кривого Рогу
- Суддя: Пороховий Григорій Іванович
- Результати справи: клопотання (заяву) задоволено, у тому числі частково
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 22.10.2019
- Дата етапу: 13.11.2019
- Номер: б/н
- Опис: Про розірвання шлюбу
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-369/10
- Суд: Фастівський міськрайонний суд Київської області
- Суддя: Пороховий Григорій Іванович
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 21.01.2010
- Дата етапу: 04.02.2010
- Номер: 2-369/10
- Опис: про визнання протиправною бездіяльність УПФУ та зобов'язання здійснити нарахування та виплату доплати до пенсії як дитині війни
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-369/10
- Суд: Талалаївський районний суд Чернігівської області
- Суддя: Пороховий Григорій Іванович
- Результати справи:
- Етап діла: Відмовлено у відкритті провадження
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 29.06.2010
- Дата етапу: 29.06.2010