Судове рішення #10191097

Справа № 2-2940/10

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 червня 2010 року                                                         Ленінський районний суд м. Вінниці

в складі: головуючого судді Федчишена С.А.,

при секретарі Підвисоцькій О.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці цивільну справу за позовом  ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Державного казначейства України про перерахунок пенсії, –

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про перерахунок пенсії.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач в 1986 році приймав участь  в ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та згідно довідки Вінницької обласної МСЕК сер. МСЕ №070179 йому встановлена безстроково друга група інвалідності, захворювання пов’язане з виконанням обов’язків військової служби по ліквідації аварії на ЧАЕС.

Перебуваючи на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області як пенсіонер позивачу призначена пенсія по інвалідності згідно ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ від 28.02.1991 року.

З 01 січня 2005 року відповідачем невірно нараховується та виплачується пенсія ОСОБА_1, в зв’язку із чим позивач звернувся в суд з даною позовною заявою.

В судовому засіданні позивач та його представник заявлені позовні вимоги підтримали посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала в повному обсязі.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

          Судом встановлено, що ОСОБА_1, як інвалід війни 2 групи, військовослужбовець, «чорнобилець» отримує пенсію по інвалідності  відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 із змінами та доповненнями.

У своєму позові позивач, який отримує пенсію відповідно до  Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»   просить суд провести перерахунок пенсії по інвалідності відповідно до ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-XII від 28.02.1991.

Стосовно даної вимоги, суд встановив, що в пенсійному законодавстві закріплено принцип, за яким не допускається участь громадянина одночасно у двох видах пенсійних правовідносин, тобто не допускається одночасно призначення кількох пенсій одній особі.

Водночас у разі виникнення у громадянина права на різні види пенсій він може обрати на свій розсуд найбільш вигідний для нього вид пенсії  як у межах одного закону, так і за різними законами.

Відповідно до ст. 7 Закону України  «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»  військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, і членам їхніх сімей, котрі одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія на їх вибір.

Зазначена норма також про дубльована ч.2 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" де зазначено, що військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством України для осіб, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків) (тобто Закон України « Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби…») або відповідно до статті 54 цього Закону.

Позивач має статус як військовослужбовця, так і «чорнобильця». Тобто позивач може отримувати одну з двох видів держаних пенсій.

 На сьогоднішній день ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності за Законом України  «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», тому ще одна державна пенсія за Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплачуватись не може, а виплачується лише додаткова пенсія за зазначений статус.

             Для того, щоб отримувати державну і додаткову пенсію за Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивач мав би звернутись з відповідною заявою до  районного управління Пенсійного фонду України за місцем проживання, про призначення  державної пенсії по інвалідності згідно із Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Після зазначеного, якби такий перехід був доцільним, позивачу була б припинена виплата  державної пенсії  згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та виплачувався б інший вид державної пенсії відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" .  

            Вказана процедура регулюється ст.4 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007р. № 3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007р за № 135\13402.

      ОСОБА_1 в позові просить проводити перерахунок пенсії у відповідності із нормами статей  50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

       У випадку, переведення на пенсію по інвалідності згідно із Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", йому б припинилася виплата пенсії згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та виплачувався б новий вид пенсії. Однак зазначених правовідносин не виникало.

Стаття 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-XII від 28.02.1991р. встановлює додаткову пенсію за шкоду,  заподіяну здоров’ю, особам, віднесених до 1 категорії; ст. 54-державну пенсію особам, віднесених до 1 категорії; ст.67 встановлює порядок підвищення розміру доплат, пенсій і компенсацій, передбачених цим Законом.

До раніше діючої редакції Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зокрема до статей, які визначають розміри державної та додаткової пенсій, Законом України « Про Державний бюджет на 2008 рік про внесення змін до деяких законодавчих актів України» були внесені зміни, які пізніше Рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнано неконституційними.  

    Верховною Радою України на виконання прийнятого рішення Конституційним Судом України жодних змін до  Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"   внесено не було,  рішення про відновлення дії вищезазначеного пункту  закону у редакції, чинній до внесення змін до них Верховною Радою України  також не приймалося

Рішення Конституційного суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 стосовно Закону України « Про Державний бюджет на 2008 рік  та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» стосується лише Закону України « Про державний бюджет на 2008рік».

Відповідно до п.20 ч.1 ст.2 Бюджетного кодексу України від  21.06.2001. № 2542-III зазначено, що  закон про Державний бюджет України - це закон, який затверджує повноваження органам державної влади здійснювати виконання Державного бюджету України протягом бюджетного періоду; ч.1 ст.3 Бюджетного кодексу України визначає, що бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.

Тобто рішення Конституційного суду України що стосується Закону України « Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» має дію в часі до 31.12.2008р. і на сьогоднішній день не має юридичної сили.

        Відповідно до ст.116 Конституції України, Кабінет Міністрів України забезпечує здійснення внутрішньої і зовнішньої політики держави, виконання Конституції України і законів, актів Президента України.

         Стаття 113 Конституції України зазначає: Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади.

          Відповідно до ст.1 Положення про Пенсійний фонд України затвердженого указом Президента України  від 01.03.2001р. № 121/2001 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади…

          Згідно ч.1 ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.

         Відтак, Кабінетом Міністрів України, на реалізацію повноважень наданих йому законодавцем у вищезазначеній статті, прийнято дві постанови № 530 від 28.05.2008р. та  № 654 від 16.07.2008р.  відповідно до яких на сьогодні встановлені розміри пенсій, що виплачуються за Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

           Зокрема стосовно додаткової пенсії ОСОБА_1  за статус «чорнобильця», то  постанова Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року про «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» у п.1.ч.1 ст.4 зазначає: установити, що особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплачується, інвалідам 2 групи, 1 категорії, у розмірі 20 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність. Крім того, статтею 15 вказаної постанови зазначено, що вона набирає чинності починаючи з 22 травня 2008 року, тобто з моменту прийняття рішення Конституційним Судом України.

           ОСОБА_1  звертався до головного управління 16.02.2010 р. тобто, коли набрала законної сили постанова КМУ № 530 від 28.05.2008р.

           Статтею 117 Основного Закону передбачено, що Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.

На сьогоднішній день Конституційним Судом України не вирішувалося питання стосовно неконституційності вищезазначених актів уряду.

          Крім того ст.19 Конституції України зазначає, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не зобов’язаний робити те, що не передбачено законодавством.

        Органи державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.

Відповідно до ч. 2 ст. 4 Бюджетного кодексу України, при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовується лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та закону про Державний бюджет України.

Відповідно до ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсації підвищується Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.

Відповідно Законів України «Про Державний бюджет України» на відповідні роки бюджетні призначення за державною програмою «Про соціальний захист та соціальне забезпечення в Україні» встановлювались в розмірах, що передбачені вищезазначеними постановами Кабінету Міністрів України, в цих же розмірах кошти надходили на відповідні рахунки розпорядників бюджетних коштів, з яких і проводились виплати. Здійснення ж виплат бюджетних коштів з інших рахунків або в розмірах більших за бюджетні призначення є порушенням бюджетного законодавства і тягне за собою відповідальність посадових осіб.

 Згідно п. 37 ст.77 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік», на 2006 рік призупинено дію абзаців 2, 3, 4 ч.1 та ч.3 ст.48 3акону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». У 2007 році Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» п.30 ст.71 законодавець за поданням Кабінету Міністрів України взагалі призупинив на 2007 рік дію ст.48 3акону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в частині виплати компенсацій та допомог у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати всупереч вимогам ст.71 зазначеного Закону.

Таким чином, враховуючи те, що призначення і виплата пенсій позивачу здійснюється відповідно до діючого законодавства, суд вважає, що вимоги позивача є не доведеними, безпідставними, а отже такими що не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. 95 Конституції України,  п. 11 ч.1 ст. 2, ч. 2 ст. 4 Бюджетного кодексу України, ст.ст. 12, 13, 14, 15, 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", ст.ст. 48, 67 3акону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. ст. 128, 303, 304, 307, п. 4 ч. 1 ст. 309, 316, 317, 319, 324 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Державного казначейства України про перерахунок пенсії - відмовити.

Заяву про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

            СУДДЯ: /підпис/

Копія вірна:

Суддя:

Секретар:

  • Номер: 6/465/74/16
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-2940/10
  • Суд: Франківський районний суд м. Львова
  • Суддя: Федчишен Сергій Андрійович
  • Результати справи: подання (заяву, клопотання) задоволено
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 04.03.2016
  • Дата етапу: 25.03.2016
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація