Судове рішення #10190418

Справа № 2-1047/10

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

20.07.2009 року Виноградівський районний суд Закарпатської області в особі:

                головуючого: судді Трагнюка В.Р.

                при секретарі: Конар В.М.

за участі позивачки ОСОБА_1

відповідачів ОСОБА_4, ОСОБА_5

розглянувши у попередньому судовому засіданні в місті Виноградові справу за позовом  ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5  про визнання права власності на спадкове майно, третя особа без самостійних вимог Опікунська рада при Дротинській сільській раді Виноградівського району,

             В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_4, ОСОБА_5 про визнання права власності на спадкове майно, третя особа без самостійних вимог – Опікунська рада при Дротинській сільраді Виноградівського району.

Позов мотивує тим, що разом із своїми дітьми проживає у житловому будинку в АДРЕСА_1 де проживає з часу укладення шлюбу із ОСОБА_3. Разом із ними постійно проживала його мати – ОСОБА_6, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у м.Виноградів, а за життя склала заповіт, яким все своє майно заповідала сину, чоловіку позивачки. Чоловік позивачки – ОСОБА_3 – належним чином прийняв спадщину, оскільки постійно проживав разом із матір’ю до її смерті. До складу спадщини ввійшов житловий будинок, земельна ділянка, грошовий вклад у банківській установі. На житловий будинок не виготовлено правовстановлюючих документів, однак такий рахується за померлою. Чоловік став єдиним спадкоємцем за заповітом, який прийняв спадщину. Однак не оформив права власності через відсутність необхідної суми коштів. А ІНФОРМАЦІЯ_2 він помер раптовою смертю. Спадкоємцями після його смерті стали його дружина- позивачка -  та діти. Заповіту чоловік не складав. Дружина – позивачка – належним чином прийняла спадщину, оскільки постійно проживала однією сім’єю разом із спадкодавцем до його смерті. Діти не претендують на спадкове майно. Сестра чоловіка не претендує на спадкове майно. Позивачка не може юридично оформити спадкові права, оскільки за життя чоловіком не було виготовлено правовстановлюючих документів на нерухоме майно, набуте ним у власність. Тому просить судового захисту права шляхом визнання права власності.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 повністю підтримала заявлений позов та просила задовольнити вимоги позову на підставах, наведених у позовній заяві.

Відповідачі ОСОБА_2, за згодою його законного представника, та ОСОБА_5 обставини та вимоги позову визнали повністю та не заперечили проти його задоволення.

Відповідачі ОСОБА_2, ОСОБА_3 не з’явилися на попередній розгляд справи, однак ними до суду подано письмові заяви, в яких вони заявляють про визнання обставин та вимог позову та про відсутність у них заперечень щодо їх задоволення, та клопочуть про проведення судового розгляду справи без їхньої участі.

Заслухавши позивача, відповідачів, дослідивши подані відповідачами заяви, обстеживши матеріали справи, суд прийшов до висновку про можливість вирішення справи у попередньому судовому засіданні на підставі ч.4 ст.130 ЦПК України, оскільки відповідачами повністю визнано позов, та таке визнання в порядку, встановленому ст.74 ЦПК України, прийнято судом, оскільки не суперечить закону та не порушує прав та інтересів інших осіб. На підставі поданих доказів суд встановив наступне.

Судом встановлено, ІНФОРМАЦІЯ_1 у м.Виноградів померла ОСОБА_6. За життя склала заповіт, посвідчений секретарем Дротинської сільської ради Виноградівського району 13.04.2005 року. Згідно змісту заповіту ОСОБА_6. заповідала все своє майно ОСОБА_7

На день смерті ОСОБА_6 відкрилася спадщина, до складу якої ввійшло рухоме і нерухоме майно, а в тому числі земельна ділянка площею 1,2 га, належна їй на праві приватної власності (Державний акт серії ІІ-ЗК№035436, виданий 20.09.1999 року), грошовий вклад на рахунку у ВАТ Державний ощадбанк України, відділення №7289 в м.Виноградів, рахунок НОМЕР_2, а також житловий будинок, розташований в АДРЕСА_1

Чоловік спадкодавця – ОСОБА_8 – помер ІНФОРМАЦІЯ_3 у с.Дротинці Виноградівського району. Крім ОСОБА_7, спадкодавець мала ще доньку – ОСОБА_5 яка не ввійшла до кола спадкоємців за заповітом після смерті матері  і не вчинила дій, спрямованих на прийняття спадщини.

Як встановлено із поданих доказів, ОСОБА_7, спадкоємець за заповітом, належним чином прийняв спадщину, що відкрилася на день смерті ОСОБА_6 оскільки постійно проживав разом із нею до її смерті. Однак за життя не виготовив правовстановлюючих документів на успадковане майно.

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_7  помер в м.Виноградів. За життя заповіту не залишив.

Спадкоємцями за законом після смерті ОСОБА_7 стали його дружина – ОСОБА_1, та троє дітей – ОСОБА_3, ОСОБА_8 ОСОБА_2

Судом із поданих доказів достовірно встановлено, що ОСОБА_3, ОСОБА_2 та ОСОБА_8 не заявляють претензій на частки у спадщині, що відкрилася на день смерті батька та не заперечують проти визнання права на спадкове майно за їхньою матір’ю.

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1. належним чином прийняла спадщину за чоловіком, оскільки постійно проживала з ним однією сім’єю до його смерті, що підтверджується відповідною довідкою сільської ради.

Однак, юридично оформити свої спадкові права, отримати свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті чоловіка  не може через те, що за життя спадкодавцем не було виготовлено правовстановлюючих документів на майно, яке він успадкував, та відповідно набув на нього право власності. Це вищевказані земельна ділянка, житловий будинок та грошові вклади.

Судом встановлено, що житловий будинок рахується за ОСОБА_6 за записами по господарської книги, що стверджено довідкою Виноградівського РБТІ, будинок завершено будівництвом та його вартістю є 41726 гривень. Земельна ділянка належала ОСОБА_6 на підставі Державного акту про право власності на землю, виданого 20.09.1999 року та зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право власності на землю за №1329, нормативна грошова оцінка земельних угідь за даним актом складає 17583,36 гривень.

Суд констатує, що правовідносини, яким відповідають встановлені судом факти, врегульовані Цивільним кодексом України та Земельним кодексом України.

Згідно ст.1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом. У відповідності до ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки. Як визначено ч.1 ст.1267 ЦК України частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними, а у відповідності до ч.2 ст.1274 ЦК України спадкоємець за законом має право відмовитися від прийняття спадщини на користь будь-кого із спадкоємців за законом незалежно від черги. Згідно ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст.1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї, а однією з підстав виникнення права приватної власності на майно є одержання майна внаслідок спадкування.

У відповідності до ст.ст.1225, 1228 Цивільного кодексу України, що регулюють спадкові правовідносини, спадкування земельної ділянки та грошових вкладів у даному випадку відбувається на загальних підставах. Ст.131 Земельного кодексу України передбачає успадкування, як одну із підстав набуття права власності на земельну ділянку. Визнання права є одним із способів захисту прав, передбачених Цивільним та Земельними кодексами України.

Отже, на підставі встановленого, оцінивши подані та досліджені докази у їх сукупності та враховуючи, що у справі наявні достатні матеріали про права і взаємовідносини сторін, суд приходить до переконання, що вимоги позову є в повній мірі обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 10, 31, 60, 130, 174, 212-215 ЦПК України,–

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4 народження, уродженкою с.Дротинці Виноградівського району, право власності на наступне майно:

Житловий будинок із надвірними спорудами, розташований у АДРЕСА_1

Земельну ділянку призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1,20 га, розташовану на території Дротинської сільської ради, План зовнішніх меж згідно із Державним актом на право приватної власності на землю, виданий 20.09.1999 року, реєстровий номер №1329;

Грошовий вклад у Відділенні №7289 м.Виноградів ВАТ Державний ощадний банк України на рахунку НОМЕР_2 відкритому на ім’я ОСОБА_6;

Грошовий вклад у відділенні №7289/021 м.Виноградів ВАТ Державний ощадний банк України на рахунку №НОМЕР_1, відкритому на ім’я ОСОБА_7

На рішення може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з наступного дня після проголошення рішення, а також апеляційна скарга протягом двадцяти днів з наступного дня після подання заяви про апеляційне оскарження, через даний районний суд.

Головуючий:                                     В.Р.Трагнюк

  • Номер: 2-1047/10
  • Опис: про визнання протиправною бездіяльність УПФУ в Талалаївському районі та зобов'язання здійснити нарахування і виплату доплати до пенсії дітям війни
  • Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
  • Номер справи: 2-1047/10
  • Суд: Талалаївський районний суд Чернігівської області 
  • Суддя: Трагнюк Василь Романович
  • Результати справи:
  • Етап діла: Відмовлено у відкритті провадження
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 13.09.2010
  • Дата етапу: 13.09.2010
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація