Судове рішення #10189502

Справа № 2-4380/10

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ

08 липня 2010 року                                                        Ленінський районний суд м. Вінниці

в складі:   головуючого – судді Короля О.П.

                 при секретарі – Стаховій Г.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Вінниці про визнання дій щодо перерахунку пенсії незаконними та зобов»язання перерахувати та виплатити пенсію, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Вінниці про визнання дій щодо перерахунку пенсії незаконними та зобов»язання перерахувати та виплатити пенсію.

В позові зазначено, що  позивач одержує пенсію за віком відповідно Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», призначену управлінням Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Вінниці. Після призначення пенсії позивач продовжував працювати.

05 січня 2010 року позивачем була написана  заява на перерахунок пенсії по зарплаті і стажу відповідно до пункту 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Управлінням Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Вінниці була надана відповідь з посиланням, що при перерахунку пенсії відповідач керується постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. №530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», де зазначено, що   у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії (розділ 11, підпункт 3).

Однак викладені у листі управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Вінниці від 26.04.2010р №143/Г факти не відповідають дійсності, оскільки  перерахунок пенсії позивача проведено за показниками середньої заробітної плати працівників у середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача позов не визнав, надавши суду письмові заперечення проти позову.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню з наступних підстав.

Позивач одержує пенсію за віком відповідно Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», призначену управлінням Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Вінниці.

Після призначення пенсії позивач продовжував працювати. 05 січня 2010 року позивачем була написана  заява на перерахунок пенсії по зарплаті і стажу відповідно до пункту 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Управлінням Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Вінниці була надана відповідь з посиланням, що при перерахунку пенсії управління керується постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. №530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», в якій зазначено, що   у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії (розділ 11, підпункт 3).

Однак викладені у листі управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Вінниці від 26.04.2010 р. №143/Г факти не відповідають дійсності, оскільки  перерахунок пенсії позивача проведено за показниками середньої заробітної плати працівників у середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік.

Викладені в листі управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Вінниці обставини не ґрунтуються на правових підставах та істотно обмежують права позивача, як працюючого пенсіонера, оскільки це суперечить вимогам частини другої статті 19 та частини 3 статті 22 Конституції України, згідно з якою органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В Законі України „Про Державний бюджет України на 2008 рік" та про внесення змін до деяких законодавчих актів України вносилися зміни до законів лише на період до 31 грудня 2008 року, а постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. №530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» підтверджується застосування при перерахунку пенсії показника середньої заробітної плати в Україні саме за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії (розділ 11, підпункт 3).

У спільному листі Міністерства праці і соціальної політики України №20/0/18-09/039 від 11.03.2009 року та Пенсійного фонду України №4096/02-01 від 11.03.2009 року міститься посилання на рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 :  «Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. зміни, що були внесені до статей 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати  та порядку  проведення перерахунку  пенсій  були  визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось».

Конституційний Суд України своїм Рішенням від 22 травня 2008 р. №10-рп/2008 визнав неконституційними деякі положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» не тому, що вважав певний показник, який має бути застосований при перерахунку пенсії, неконституційним, а тому, що Закон про Державний бюджет України як правовий акт, має особливий предмет регулювання, відмінний від інших законів України, він стосується виключно встановлення доходів та видатків держави на загальносуспільні потреби, зокрема і видатків на соціальний захист і соціальне забезпечення, тому цим законом не можуть вноситися зміни, зупинятися дії чинних законів України, а також встановлюватися інше (додаткове) правове регулювання відносин, що є предметом інших законів України. Оскільки предмет Закону про Державний бюджет України чітко визначений у Конституції України, Бюджетному кодексі України, то цей закон не може вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх. У разі необхідності зупинення законів, внесення до них змін і доповнень, визнання їх не чинними мають використовувати окремі закони, а не закон про Державний бюджет.»

Відповідно до частини четвертої статті 42 зазначеного Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» у разі, якщо особа продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 вищезазначеного Закону, тобто, за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. Із змісту частини четвертої статті 42 зазначеного Закону випливає, що для перерахунку пенсій застосовується показник середньої зарплати за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії. Адже, якщо при перерахунку пенсії береться заробітна плата відповідно до абзацу першого частини першої статті 40, то відповідно, має застосовуватися і той показник середньої заробітної плати, який береться при призначенні пенсії із заробітку відповідно до цієї ж частини першої статті 40 Закону. Тобто за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії.    

Перерахунок пенсії з застосуванням  показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік є не законним, порушує принципи справедливості та рівності громадян перед Законом, не забезпечує осучаснення заробітку при перерахунку пенсії, призводить до зниження пенсії та зменшує захищеність в умовах постійного зростання цін на товари та послуги.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 19 ч. 2, 22 ч. 3 Конституції України,   ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», ст.ст. 10, 60, 213, 215 ЦПК України, –

     

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати незаконними дії управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Вінниці щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 за показниками середньої заробітної плати  працівників у середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік.

Зобов»язати управління Пенсійного фонду в Ленінському районі м. Вінниці перерахувати та виплатити ОСОБА_1 різницю між фактично виплаченою та перерахованою пенсією з врахуванням  показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік, починаючи стягнення з 01.01.2010 р.    

Стягнути з управління Пенсійного фонду в Ленінському районі м. Вінниці на користь ОСОБА_1 заборгованість, що утворилась з 01.01.2010 р.  

Заява про апеляційне оскарження рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення рішення суду. Апеляційна скарга подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя: підпис

Рішення суду набрало законної сили 20 липня 2010 р.

Оригінал рішення зберігається в архіві суду.

Копія вірна.

Суддя :

Секретар :

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація