УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
______________________________________________________________________
10002, м. Житомир, майдан Путятинський,3/65
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Від "16" серпня 2006 р. Справа № 3/1989
Господарський суд Житомирської області у складі:
Головуючого судді
судді Філіпової Т.Л.
судді
за участю представників сторін
від позивача Дзюба І.С., дор. №06-821/948 від 01.09.05р., пров. спец., після перерви Бєляєв О.М. - дор. №06-1031/1195 від 01.11.05р.
від відповідача Осадчук С.П. - директор, паспорт серії ВМ №000018, виданий БогунськимРВ УМВС України в Житомирській області, 24.02.98р.
В засіданні суду 14.08.06р. оголошувалась перерва до 16.08.06р. у відповідності до ст. 77 ГПК України.
Розглянув у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі справу за позовом Житомирського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (м. Житомир)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Арс" (м.Житомир)
про стягнення 4900 грн.
ВСТАНОВИВ:
Позивачем подано адміністративний позов про стягнення на його користьз відповідача 4900, 00 грн. - адміністративно-господарських санкцій за недодержання нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів в 2005 році.
Представники позивача в засіданнях позовні вимоги підтримали з мотивів, викладених у адміністративному позові.
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що підприємством було працевлаштовано одного інваліда (Климчука І.Г.) про що надано копію посвідчення №371287 від 24.02.06р. та довідки МСЕК за №034538.
Розглянувши поданий позов, подані матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд встановив наступне:
- Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.91р. підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 19 вказаного Закону, для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб - у кількості одного робочого місця.
Для відповідача згідно з наданим ним звітом про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2005 рік такий норматив становить 1 чоловік.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.
Житомирський міський центр зайнятості від 15.05.06р. за №2991 надав інформацію щодо подання звіту за формою №3-ПН "Звіт про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) та потребу в працівниках" та наявність ваканцій для працевлаштування осіб з обмеженими фізичними можливостями підприємствами, установами та організаціями м. Житомира, з якого вбачається, що відповідач у звіті за формою №3-ПН за 2005р. вакансій для працевлаштування інвалідів не надавав.
З представлених відповідачем доказів вбачається, що Клименчук Іван Григорович 13 червня 1951 року народження працює у відповідача з 01.11.2004р. У 2005 році Клименчук І.Г. набув статусу інваліда другої групи загального захворювання відповідно до висновку МСЕК від 23.09.05р.
Оскільки Клименчук І.В. продовжує працювати у відповідача, останній вважає, що норматив щодо створення робочого місяця інваліда ним дотримано.
Відповідно до ч. 1 ст. 20 названого Закону, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст. 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Оскільки інвалід Клименчук І.Г. працював у відповідача в 2005 році протягом 3 місяців, середньостатистична чисельність працюючих інвалідів за 2005 рік становить на підприємстві відповідача 0,25 (меньше 1) . Виходячи із змісту статті 20 цього Закону, на підприємстві середньооблікова чисельність працюючих інвалідів у 2005 році була меньше, ніж визначено нормативом.
Відповідно до ч. 4 ст. 20 того ж Закону, адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені ст. 250 Господарського кодексу України.
Відповідно до ч. 9 ст. 20 того ж Закону, спори, що виникають із правовідносин за статтями 19, 20 цього Закону, вирішуються Фондом соціального захисту інвалідів або в судовому порядку.
Відповідно до "Порядку сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.01р. № 1767 (із змінами, внесеними Постановою КМУ від 29.06.04р. № 813), штрафні санкції сплачуються підприємствами самостійно не пізніше 15 квітня року, що настає за звітним (п. 4).
Згідно з п. 5 зазначеного Порядку, суми штрафних санкцій визначаються у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом. Середня річна заробітна плата на підприємстві обчислюється шляхом ділення суми нарахованого фонду оплати праці як в грошовій, так і в натуральній формі, на середньооблікову чисельність штатних працівників облікового складу, що визначається у порядку, встановленому Інструкцією зі статистики чисельності працівників, зайнятих в народному господарстві, затвердженою Держкомстатом.
Згідно з п. 11 вказаного Порядку, контроль за своєчасним і повним надходженням штрафних санкцій від підприємств, які не забезпечують нормативу робочих місць, здійснюють відділення Фонду відповідно до законодавства. У разі несплати штрафних санкцій в установлений термін відділення Фонду вживають заходів щодо їх стягнення у судовому порядку.
Позивач вважає, що відповідач у 2005р. не забезпечив 4% норматив у кількості одного робочого місця.
Позивач визначив суму адміністративно-господарських санкцій, що складає 4900, 00 грн.
Наказом Державного комітету статистики України від 06.07.1998р. №244 затверджено Інструкцію щодо заповнення державної статистичної звітності за формою №3-ПН "Звіт про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) та потребу в працівниках" і №4-ПН "Звіт про вивільнення працівників".
Відповідно до підпункту 2.1 п. 2 вищевказаної Інструкції, звіт за формою №3-ПН подається підприємствами незалежно від форм власності і господарювання, місцевому центру зайнятості 28-го числа щомісячно; у разі потреби термінового заміщення наявних вільних робочих місць, що виникли у міжзвітний період у зв'язку зі звільненням працівників, дані про ці місця подаються додатково, в міру їх виникнення; в графі 4 звіту за формою № 3-ПН проставляється наявність вільних робочих місць (вакантних посад) в рахунок річної броні, встановленої місцевими державними адміністраціями, для працевлаштування громадян, які потребують соціального захисту і не здатні на рівних умовах конкурувати на ринку праці, а також для пенсіонерів, учнів, студентів, інвалідів. Наявність вільних робочих місць (вакантних посад) зазначається щодо кожної категорії громадян окремо під встановленими шифрами (інваліди мають шифр "14").
Враховуючи викладене, господарський суд вважає позовні вимоги обгрунтованими, заявленими у відповідності з вимогами чинного законодавства та підлягають задоволеню на суму 4900, 00 грн.
У відповідності до п. 4 ст. 94 КАС України передбачено, що у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в україні" від 21.03.91р. за №875-XII, Порядку сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів, затвердженого Постановою КМУ від 28.12.01р. за №1767 з подальшими змінами, керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задоволити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Арс" , м. Житомир, вул. Малинська, 4, ідентифікаційний код 13562656 на користь Житомирського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, м. Житомир, вул. Домбровського, 38, р/р 31211230600002 в УДК у Житомирській області, МФО 811039, код 22062319, код платежу 50070000, символ 230 - 4900, 00 грн. адміністративно-господарських санкцій за недодержання нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.
3. Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного господарського суду шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня викладення постанови в повному обсязі та подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
4. Постанова господарського суду Житомирської області набирає законної сили в строки, встановлені ст. 254 КАС України.
Суддя Філіпова Т.Л.
Дата складання 29.08.06р.
Віддрукувати:
1 - в справу
2 - позивачу;
3 - відповідачу;