Справа № 2-618/10
РІШЕННЯ
Іменем України
05 липня 2010 року Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд
Київської області в складі:
головуючого судді Овдієнко К.М.
при секретарі Домантович О.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Переяславі-Хмельницькому
справу за позовом ОСОБА_1 до Відкритого акціонерного товариства "Державний ощадний банк Україна" про зобов»язання вчинити дії,-
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаним позовом до Відділення № 3029 ВАТ "Державний ощадний банк Україна", в якому просив стягнути з відповідача залишок коштів на рухунку НОМЕР_2, відкритому в Помоклівській філії № 3029/02 .
В підготовчій частині судового засідання за заявою позивача проведено заміну відповідача на Відкрите акціонерне товариство "Державний ощадний банк Україна".
В поданій до суду заяві про уточнення позовних вимог позивач просить провести індексацію залишку на рахунку НОМЕР_2, відкритому в Філії № 3029/02 ВАТ «Державний ощадний банк Україна» на його ім»я , зобов»язати відповідача внести його дані щодо вкладу на цьому рахунку до інформаційно-аналітичної системи «Реєстр вкладників заощаджень громадян» та видати йому відповідну ощадну книжку.
В судовому засіданні позивач уточнені вимоги підтримав та пояснив, що кошти в сумі 7500 крб. були вкладені ним до 1992 року і перебували на іншому рахунку із сплатою 2 відсотків річних. Він не знімав їх з рахунку, а лише переоформив на вклад з виплатою 8 відсотків річних.
Відповідач, належним чином повідомлений про час і місце судового розгляду , до суду свого представника не направив, про причини неявки суд не повідомив, заперечень проти позову не надіслав.
Суд ухвалив проводити заочний розгляд справи та вирішити її на підставі наявних доказів.
З письмових доказів, які маються в матеріалах справи, встановлено, що 24.02.1993 р. позивач ОСОБА_1 помістив кошти в сумі 7500 крб. в Помоклівському відділенні Переяслав-Хмельницької філії № 3029/02 Ощадного банку. На його ім»я відкрито рахунок НОМЕР_2 та видано ощадну книжку.
З повідомлення Переяслав-Хмельницького відділення № НОМЕР_1 «Державний ощадний банк» вбачається, що вклад позивачем був зроблений в карбованцях. За 1993-1995 роки нараховані відсотки в сумі 104500 крб. та 02.09.1996 р. проведена гривенізація вкладу, згідно з якою залишок вкладу становив 1,12 грн. Протягом 1996-1999 р. банк нараховував відповідні відсотки на вклад, а з 1999 по 2010 р. рахунок знаходився в нерухомій картотеці. На 01.01.2010 р. залишок становить 1,74 грн.
Позивач неодноразово звертався до керівника Переяслав-Хмельницького відділення Ощадного банку та місцевих органів влади в 2007-2008 роках з тим, щоб з»ясувати чи була проіндексована сума його вкладу на цьому рахунку , однак його вимоги задоволені не були
Існуючі між сторонами правовідносини регулюються Законом України "Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України" (ЗУ №537/96).
Відповідно до ст. 1 згідно з положеннями вказаного закону компенсації підлягають також грошові заощадження громадян України, поміщені в установи Ощадного банку України протягом 1992-1994 років і які знаходяться на рахунках цих установ не менше одного повного календарного року в період з 1992-1995 років.
Згідно зі ст. 2 ЗУ №537/96 держава зобов»язується забезпечити збереження та відновлення реальної вартості заощаджень громадян і гарантує їх компенсацію у встановленому порядку.
Відповідно до ст. 5 закону установи Ощадного банку України на підставі цього Закону протягом грудня 1996 року – березня 1997 року проводять одноразову індексацію вкладів громадян. На проіндексовані суми , що знаходяться на позабалансовому рахунку Ощадного банку України, вкладникам видається ощадна книжка.
Компенсація втрат від знецінення грошових заощаджень , відповідно до положень ч.2 ст.6 закону , проводиться після внесення в інформаційно-аналітичну систему «Реєстр вкладників заощаджень громадян» даних про них, необхідних для ідентифікації вкладника при відкритті рахунку.
На підставі встановлених обставин справи та аналізу норм чинного законодавства суд дійшов до переконання про задоволення позову в повному обсязі з таких підстав.
Як встановлено судом, на час прийняття закону "Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України" заощадження позивача знаходилися на рахунку установи Ощадбанку в період 1992-1995 років більше одного повного календарного року.
Відповідно до ст. 2 закону держава взяла на себе зобов»язання забезпечити збереження та відновлення реальної вартості цих заощаджень і гарантувала їх компенсацію у встановленому порядку.
В порушення вимог ст. 5 цього закону установа Ощадного банку не провела у встановлений законом строк індексацію вкладу та не видала позивачеві ощадну книжку на суму індексації. Відповідач не надав суду доказів про внесення даних позивача до інформаційно-аналітичної системи «Реєстр вкладників заощаджень громадян».
У зв»язку з задоволенням судом уточнених позовних вимог позивача, з відповідача на користь позивача частково підлягають стягненню судові витрати, понесені ним при зверненні до суду, а саме: витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 37 грн.
( як за позов немайнового характеру).
На користь держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі 8,5 грн..
На підставі Закону України "Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України", керуючись ст.ст. 10,60,210,212,213,214,226 ЦПК України , суд ,-
вирішив :
Позов ОСОБА_1 до Відкритого акціонерного товариства "Державний ощадний банк Україна" про зобов»язання вчинити дії задовольнити.
Зобов"язати Відкрите акціонерне товариство «Державний ощадний банк Україна»:
- провести індексацію вкладу на рахунку НОМЕР_2, відкритому в Філії № 3029/02 Переяслав-Хмельницького відділення ВАТ «Державний ощадний банк Україна» на ім»я ОСОБА_1 станом на грудень 1996 року;
- видати ОСОБА_1 ощадну книжку на проіндексовану суму вкладу на рахунку НОМЕР_2;
- внести дані ОСОБА_1 щодо вкладу НОМЕР_2 до інформаційно-аналітичної системи «Реєстр вкладників заощаджень громадян».
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Державний ощадний банк Україна» на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 37 (тридцять сім) грн.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Державний ощадний банк Україна» на користь держави судові витрати в розмірі 8 (вісім) грн. 50 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Рішення може бути оскаржене позивачем в апеляційному порядку до апеляційного суду Київської області через Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги або шляхом подання в десятиденний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в апеляційному порядку.
Головуючий суддя
- Номер: 2/838/11
- Опис: про визнання права власності на нерухоме майно
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-618
- Суд: Новоселицький районний суд Чернівецької області
- Суддя: Овдієнко Катерина Миколаївна
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 20.06.2011
- Дата етапу: 05.08.2011