Справа 2-616/2010
РІШЕННЯ
Іменем України
14 червня 2010 року Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд
Київської області в складі:
головуючого судді Овдієнко К.М.
при секретарі Домантович О.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Переяславі-Хмельницькому
справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 та ОСОБА_8 про відшкодування моральної шкоди , -
встановив:
ОСОБА_1 просить стягнути з відповідачів на його користь по 10 000 грн. з кожного як відшкодування моральної шкоди, яка була заподіяна внаслідок вчинення злочину.
В обґрунтування заподіяної моральної шкоди в зазначеному розмірі позивач посилається на те, що 29.04.2007 р. в с. Ковалин Переяслав-Хмельницького району Київської області відповідачі побили його разом із ОСОБА_4 і ОСОБА_5, які притягнуті до кримінальної відповідальності за заподіяння йому тяжких і середньої тяжкості тілесних ушкоджень, та ОСОБА_6, з яким після звернення до суду досягнута домовленість про відшкодування моральної шкоди.
В судовому засіданні позивач та його представник адвокат ОСОБА_7 позовні вимоги підтримали. Позивач пояснив, що відповідач ОСОБА_2 наніс йому кілька ударів ногами по тулубу та забрав з його кишені гроші в сумі 24 грн. в той час як він був непритомним. Відповідач ОСОБА_8 також заподіяв йому кілька ударів ногами по тулубу. Крім фізичного болю, моральну шкоду обґрунтовує тим, що жоден з відповідачів не зупинив своїх товаришів, які заподіяли йому тяжкі і середньої тяжкості тілесні ушкодження, а навпаки: вони самі приймали активну участь у його побитті.
Відповідач ОСОБА_2 факт заподіяння позивачеві моральної шкоди своїми неправомірними діями визнав, але заперечує проти визначеного позивачем розміру моральної шкоди. ОСОБА_2 пояснив, що він дійсно 29.04.2007 р. приймав участь у побитті позивача – забрав з його кишені 24 грн. та ударив один раз ногою. Чи був позивач в цей час непритомним його не відомо.
Відповідач ОСОБА_8, належним чином повідомлений про час і місце судового розгляду, до суду не з»явився, про причини неявки суд не повідомив, заперечень проти позову не надіслав.
З письмових доказів, які маються в матеріалах справи, встановлено, що вироком Переяслав-Хмельницького міськрайонного суду від 06.10.2009 р. ОСОБА_4 засуджений за вчинення злочину , передбаченого ч.1 ст. 121 КК України, а ОСОБА_5- злочину, передбаченого ч.1 ст.122 КК України. Із засуджених на користь потерпілого ОСОБА_1 стягнуто відповідно 45000 грн. та 25000 грн. моральної шкоди. Вказаним вироком суду встановлено, що 29 квітня 2007 року близько 23 години між підсудними ОСОБА_4 та ОСОБА_5, а також ОСОБА_6, ОСОБА_9, ОСОБА_8, ОСОБА_10, ОСОБА_2 з одного боку та потерпілим ОСОБА_1 , які разом розпивали спиртні напої на торгових рядах, що розташовані на вулиці Москаленка в с. Ковалин, Переяслав-Хмельницького району, Київської області , виник конфлікт. Зрозумівши що конфлікт може перерости в бійку, ОСОБА_1 почав втікати в бік центру села. ОСОБА_5, ОСОБА_4, ОСОБА_6, ОСОБА_8, ОСОБА_2 наздогнали його, збили з ніг та почали наносити йому удари руками й ногами. Вироком суду встановлено , що відповідач ОСОБА_2 в ході побиття наніс позивачеві ОСОБА_1 один удар ногою по тулубу та забрав з його кишені 24 грн. Відповідач ОСОБА_8 наніс три удари ногою в бокову частину тулуба потерпілого.
Постановою слідчого, який проводив досудове слідство у даній справі, від 14.11.2008 р. відмовлено в порушенні кримінальної справи відносно ОСОБА_2, ОСОБА_6, ОСОБА_8 за відсутністю в їх діях складу злочину, передбаченого ч.1 ст. 121 та ч.1 ст. 122 КК України. Зі скаргою приватного звинувачення до суду щодо вказаних осіб позивач не звертався.
Правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються ст.ст. 23, 289, 1167 ЦК України.
Відповідно до положень ст. 23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає, зокрема у фізичному болю, у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв»язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім»ї чи близьких родичів. Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.
Відповідно до ст. 27 Конституції України та ст. 289 ЦК України фізична особа має право на особисту недоторканість.
Згідно з ч.1 ст. 1167 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини.
В ході розгляду справи встановлено, що в результаті неправомірних дій відповідачів ОСОБА_2 і ОСОБА_8 позивач ОСОБА_1 зазнав фізичного болю. У зв»язку з протиправною поведінкою відповідачів йому заподіяні душевні страждання. Відповідачі, разом з іншими особами, що приймали участь в побитті позивача, залишили його в непритомному стані без надання будь-якої допомоги, тим самим поставивши під загрозу життя та здоров»я позивача. Крім того, навіть після постановлення вироку, відповідачі не попросили в нього вибачення.
Враховуючи глибину і тривалість моральних страждань, умисний характер неправомірних дій відповідачів, незадовільний матеріальний стан відповідачів, керуючись вимогами розумності і справедливості, суд приходить до висновку, що заявлений позивачем розмір моральної шкоди завищений і визначає розмір відшкодування моральної шкоди в сумі 3000 грн. з кожного з відповідачів
Судові витрати у справі складаються з 300 грн. судового збору та 120 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи і відповідно до ст.88 ЦПК підлягають стягненню з відповідачів пропорційно задоволеним позовним вимогам , - по 41 грн. з кожного. (420:3=140; 3000х100:10000=30; 140х30:100=41).
На підставі ст.ст.23,289,1167 ЦК України, керуючись ст.ст.10,60, 212,213,214 ЦПК України , суд ,-
вирішив:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 та ОСОБА_8 про відшкодування моральної шкоди задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 3000 грн. (три тисячі ) моральної шкоди та 41( сорок одну) грн. судових витрат.
Стягнути з ОСОБА_8 на користь ОСОБА_1 3000 грн. (три тисячі ) моральної шкоди та 41( сорок одну) грн. судових витрат.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Київської області через Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня його проголошення і подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в установлений строк, рішення набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Головуючий суддя