Судове рішення #10162517

АПЕЛЯЦІЙНИЙ  СУД   ВІННИЦЬКОЇ   ОБЛАСТІ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И

       

  15 липня 2009 року                                                                        м. Вінниця

    Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Вінницької області у складі:

    Головуючого:  Нікушина В.П.

    Суддів:  Сороки Л.А., Копаничук С.Г..

    При секретарі:  Руденко О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до ВАТ КБ «Надра» Вінницьке регіональне управління, ОСОБА_2 про визнання недійсним договору поруки за апеляційною скаргою представника в інтересах ОСОБА_1  на рішення Ленінського районного суду м. Вінниці від 12 травня 2010 року, ухвалене по даній справі, -

ВСТАНОВИЛА:

          В лютому 2010 року ОСОБА_1. звернулась в суд з вказаним позовом до ВАТ КБ «Надра», ОСОБА_2

          Мотивуючи свої позовні вимоги, вона посилалась на те, що 25.09. 2007 року між ОСОБА_2 та ВАТ  КБ «Надра» було укладено кредитний договір, згідно якого вона отримала кредит в сумі 27445 доларів США строком до 25 вересня 2014 року зі сплатою 14,4% річних.

        На забезпечення виконання кредитних зобов’язань між нею, ОСОБА_1, та ВАТ КБ «Надра» 25.09.2007 року був укладений договір поруки.

          Вказаний договір поруки вона вважає недійсним, оскільки грошовою одиницею договірних відносин виступає іноземна валюта, що суперечить національному законодавству України і зокрема ст. 99 Конституції України, яка визначає гривню національною грошовою одиницею.

          А відповідно до ст. 524 ЦК України, кредитні зобов’язання мають виражатись у грошовій одиниці України - гривні.

          Перелік випадків, коли при виконанні зобов’язань застосовується іноземна валюта, є вичерпним.

          Позивачка вважала оспорюваний договір недійсним і тому, що він суперечить загальним засадам цивільного законодавства, а саме засадам справедливості, добросовісності та розумності.

          Укладений договір поруки суперечить цим засадам, оскільки він містить в собі дисбаланс договірних прав на користь ВАТ КБ «Надра» і зокрема всі ризики знецінення національної валюти за цим договором покладались на поручителя.

          Вказані обставини в умовах фінансової кризи призвели до того, що сума боргу збільшилась майже на третину.

          Позивачка вважала, що вона при укладенні договору поруки припустилась помилки через навмисні дії банку, який ввів її в оману і зумовив у неї спотворене формування волі і тому вона вважала, що відповідно до ч. 1 ст. 229 ЦК України такий договір визнається недійсним.

          Рішенням суду першої інстанції в задоволенні позову відмовлено, але з ним не погодилась позивачка, в інтересах якої представником подана апеляційна скарга. В ній ставиться питання про скасування рішення та ухвалення нового рішення про задоволення її позовних вимог.

          Доводи апеляційної скарги ґрунтуються на тому, що оскаржуване рішення ухвалене з порушенням норм матеріального та процесуального права при неповно з’ясованих обставинах по справі, які мають значення для справи.

          На підтвердження доводів в апеляційній скарзі наведені ті ж обставини, якими умотивовано позовні вимоги у позовній заяві.

          Колегія суддів, заслухавши доповідача, перевіривши обґрунтованість доводів апеляційної скарги, законність оскаржуваного рішення прийшла до наступного висновку.

          Доводи апеляційної скарги ґрунтуються на помилковому тлумаченні норм законодавства, яке регулює фінансово - кредитні договірні відносини та норм цивільного права щодо визнання договорів недійсними.

          Встановлено, що договір поруки, укладений між позивачкою та ВАТ КБ «Надра» 25 вересня 2007 року є похідним від кредитного договору, укладеного між ОСОБА_2 та ВАТ КБ «Надра». Грошовою одиницею кредитного договору є долари США. Одним із головних зобов’язань позичальника ОСОБА_2 є повернення кредиту в сумі 27445 доларів США, в разі невиконання, якого позичальником покладається на поручителя, що відображено в п.1.2 Договору поруки.

          Доводи позивачки про те, що однією із підстав визнання договору поруки недійсним є те, що при його  укладенні валютою виконання зобов’язань виступає іноземна валюта і це суперечить національному законодавству є хибними.

          Ч. 2 ст. 192  та ч. 3 ст. 533 ЦК України передбачають використання в Україні іноземної валюти у випадках і порядку, встановлених законом.

            Декрет Кабінету Міністрів України «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» від 19.02. 1993 року передбачає можливість надання  і одержання кредиту резидентами в іноземній валюті при дотримані вимог щодо ліцензування (п. «в» ч. 4 ст. 5 Декрету).

            Ст. 192 ЦК України до грошей відносить як національну валюту, так і іноземну. А тому, зважаючи на те, що ст. 1054 ЦК України не містить в собі будь яких застережень, щодо використання певної валюти у кредитних договорах, кредитний договір укладений з ОСОБА_2 та похідний із нього договір поруки, укладений з позивачкою не суперечить діючому законодавству.

          Безпідставними є доводи позивачки про те, що оспорюваний договір поруки вона вчинила внаслідок помилки та обману одночасно, оскільки ці дві підстави є взаємовиключними.

          Вчинення правочинну внаслідок помилки взагалі, не є підставою для визнання правочинну недійсним.

          Обставини, щодо вчинення договору поруки внаслідок обману з боку банку, ґрунтуються на доводах, що не вказують на наявність в діях відповідача ознак будь-якого обману.

            Зі змісту п.5.1 Договору поруки навпаки вбачається, що позивачка уклала цей договір на добровільних засадах та відповідає намірам сторін, щодо безумовного виконання взятих на себе зобов’язань.

          Наведені обставини вказують на відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги та визнання незаконним оскаржуваного рішення.

А тому  керуючись ст.ст.307, 312, 313,314 315 ЦПК України, колегія суддів палати з цивільних справ апеляційного суду Вінницької області, -

УХВАЛИЛА:

            Апеляційну скаргу представника в інтересах ОСОБА_1  відхилити.

Рішення Ленінського районного суду м. Вінниці від 12 травня 2010 року, ухвалене по даній справі за позовом ОСОБА_1 до ВАТ КБ «Надра» Вінницьке регіональне управління, ОСОБА_2 про визнання недійсним договору поруки, залишити без змін.

             Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців починаючи з дня набрання нею законної сили.

                         Головуючий-суддя:

                                               Судді:

               З оригіналом вірно:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація