ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34 |
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.05.2007р. | м.Київ | № 29/44-А |
За позовом Управління пенсійного фонду України в м. Судак
До Українське державне підприємство поштового зв'язку "Укрпошта"
Предмет адміністративного позову | стягнення 928,82 грн |
Суддя
Секретар судового засідання М.В. Вознюк
Представники:
від позивача: - не з”явилися
від відповідача: - не з’явилися
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 21.05.2007 о 10 год. 55 хв. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 27.05.2007.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Управління Пенсійного фонду України у м. Судак Автономної Республіки Крим звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом про стягнення з відповідача 928,82 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що станом на день розгляду спору за відповідачем обліковується заборгованість зі штрафних санкцій зі страхових внесків до Пенсійного фонду України у розмірі 928,82 грн. Позивачем була проведена перевірка УДППЗ “Укрпошта” в особі Судакського вузла поштового зв’язку Кримської дирекції УДППЗ “Укрпошта” (реорганізовано шляхом приєднання до Феодосійського ВПЗ КД УДППЗ “Укрпошта”) щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати зобов’язання на обов’язкове державне пенсійне страхування. За результатами перевірки складено акт від 15.05.03 № 9, яким встановлена недоїмка по страхових внесках у розмірі 14774,25 грн. Позивачем було прийнято рішення від 29.05.03 р. № 280 про застосування штрафних санкцій, донарахованих сум зборів за порушення законодавства про сплату зборів, яким до відповідача застосовані штрафні санкції у сумі 6458,31 грн. В зв’язку з перерахунком суми штрафних санкцій за рішенням від 29.05.03 р. № 280 прийнято рішення № 58 від 18.02.05, яким додатково застосована фінансова санкція у розмірі 928,82 грн., яка відповідачем сплачена не була З урахуванням наведеного позивач просить стягнути спірну заборгованість у судовому порядку.
Відповідач надав відзив, в якому проти позову заперечує і просить відмовити у задоволенні вимог позивача з наступних підстав. Феодосійський ВПЗ КД УДППЗ “Укрпошта”, як правонаступник Судакського вузла поштового зв’язку КД УДППЗ “Укрпошта”, перерахував до Управління ПФУ у м. Судак АРК штрафні санкції, застосовані відповідно до рішення від 29.05.03 р. № 280 у сумі 6458,31 грн. Рішення УПФ України у м. Судак АРК № 58 від 18.02.05 про застосування до Феодосійського Центру поштового зв’язку № 5 КД УДППЗ “Укрпошта” фінансових санкцій у сумі 928,82 грн. є безпідставним і таким, яке було винесено без додержання вимог законодавства України.
На адресу суду надійшло клопотання про слухання справи за його відсутності у зв”язку з неможливістю направлення представника позивача в судове засідання. Судом клопотання позивача задоволено.
Розглянувши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд м. Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до Наказу Генерального директора УДППЗ “Укрпошта” від 01.08.02 № 310 реорганізовано Чудацький вузол поштового зв’язку шляхом приєднання його до Феодосійського вузла поштового зв’язку з 01.11.02.
Феодосійський Центр поштового зв’язку № 5 Кримської дирекції УДППЗ “Укрпошта” зареєстрований у Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України без права юридичної особи з ідентифікаційним кодом 01185674, як підрозділ УДППЗ “Укрпошта”.
Як підтверджено матеріалами справи, відповідач –УДППЗ “Укрпошта”, зареєстрований як суб’єкт підприємницької діяльності –юридична особа (ідентифікаційний код 21560045).
Відповідно до абз. 1 ст. 1 Закону України „Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування” від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР (далі –Закон № 400/97-ВР) платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Абзацом 1 статті 14 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі –Закон № 1058-ІV) встановлено, що страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.
Статтею 1 Закону № 1058-ІV передбачено, що страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до вказаної статті страхові внески –це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.
Згідно з ч. 1 статті 15 Закону № 1058-ІV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
Частинами 3 та 4 цієї статті встановлено, що страхувальники набувають статусу платників страхових внесків із дня їх реєстрації у територіальному органі Пенсійного фонду, а особи, визначені частиною першою статті 12 цього Закону, - з дня набрання чинності договором про їх добровільну участь; платникам страхових внесків у десятиденний термін після їх реєстрації видається повідомлення про реєстрацію платника страхових внесків за формою, встановленою правлінням Пенсійного фонду.
Як вбачається з наведених норм та підтверджується матеріалами справи, відповідач є платником страхових внесків до солідарної системи Пенсійного фонду України. Станом на день розгляду справи за УДППЗ “Укрпошта” в особі Феодосійський Центр поштового зв’язку № 5 Кримської дирекції УДППЗ “Укрпошта” обліковується заборгованість по страхових внесках до Пенсійного фонду України у розмірі 928,82 грн.
У відповідності до ч. 1 статті 19 Закону № 1058-ІV для роботодавця страхові внески до солідарної системи нараховуються на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України „Про оплату праці”, виплату винагород фізичним особам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру, що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також на суми оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності.
Згідно зі ст. 5 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003, розробленої відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та Закону України „Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Інструкція), обчислення страхових внесків зазначеною категорією платників здійснюється щомісячно за ставками, визначеними пунктами 4.1, 4.2, 4.5 цієї Інструкції.
Відповідно до п. 4.1 ст. 4 Інструкції розміри страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування встановлюються відповідно до Закону України „Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування” від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР за ставкою 32 відсотки суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України „Про оплату праці”.
Частиною 6 статті 19 Закону № 1058-ІV передбачено, що страхові внески нараховуються незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.
Відповідно до ч. 6 ст. 20 Закону № 1058-ІV страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Відповідно до пп. 5.1.4 Інструкції нараховані за відповідний базовий звітний період страхові внески сплачуються платниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески.
Базовим звітним періодом є календарний місяць.
Згідно з пп. 5.1.5 та 5.1.6 у разі здійснення протягом базового звітного періоду виплат (виплати доходу), на які нараховуються страхові внески, страхувальники одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати авансові платежі у вигляді сум страхових внесків, що підлягають нарахуванню на зазначені виплати (дохід) у розмірах, установлених для страхувальників (32 відсотки цих сум).
Перерахування страхових внесків здійснюється платниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг).
Остаточний розрахунок за базовий звітний період здійснюється платником страхових внесків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески.
Відповідно до ч. 9 ст. 20 Закону № 1058-ІV днем сплати страхових внесків вважається:
- у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду або у випадках, передбачених цим Законом, на рахунок Накопичувального фонду - день списання установою банку, установою Державного казначейства України суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду;
- у разі сплати сум страхових внесків готівкою - день внесення страхувальником коштів у банківську установу чи відділення зв'язку для перерахування на банківські рахунки органу Пенсійного фонду та/або Накопичувального фонду.
Розрахунок заборгованості по страхових внесках до Пенсійного фонду України ґрунтується на висновках акту перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та своєчасності сплати внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування від 15.05.03 № 9 проведеної Управлінням Пенсійного фонду України у м. Судак АРК. Під час перевірки донараховано зобов’язання по сплаті збору у розмірі 14774,25 грн. Позивачем прийнято рішення № 280 від 29.05.03 про застосування штрафних санкцій, донарахованих сум зборів за порушення законодавства про сплату збору, яким були застосовані штрафні санкції у розмірі 6458,31 грн. Докази визнаання нечинним, скасування, або оскарження зазначеного рішення в судовому порядку сторонами не надано. Станом на день розгляду рішення є чинним та підлягає виконанню.
Відповідно до ч. 3 ст. 20 Закону № 1058-ІV обчислення страхових внесків територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі складених актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Позивачем був проведений перерахунок суми боргу відповідача і виявлено, що сума фінансових санкцій складає 7387,13 грн., а первинна сума штрафу складала 6458,31 грн. Тобто різниця (донарахована сума фінансових санкцій по рішенню № 280 від 29.05.03) складає 928,82 грн. Позивачем було прийнято рішення від 18.02.05 № 58 про застосування штрафних санкцій, донарахованих органом ПФУ сум зборів на обов’язкове державне пенсійне страхування, яким були застосовані штрафні санкції у розмірі 928,82 грн. Відповідач суму донарахованих штрафних санкцій не сплатив. Докази визнаання нечинним, скасування, або оскарження зазначеного рішення в судовому порядку сторонами не надано. Станом на день розгляду рішення є чинним та підлягає виконанню відповідачем.
Таким чином, судом встановлено, що відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив суми фінансових санкцій по страхових внесках до Пенсійного фонду України у розмірі 928,82 грн.
Позивач звернувся до державної виконавчої служби з рішенням від 18.02.05 № 58 про застосування штрафних санкцій, донарахованих органом ПФУ сум зборів на обов’язкове державне пенсійне страхування, яким були застосовані штрафні санкції у розмірі 928,82 грн. Документ був повернутий без виконання (копія постанови про повернення виконавчого документа від 27.10.06 в матеріалах справи).
Згідно зі статтею 23 Закону № 1058-ІV спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 та 3 Закону № 1058-ІV у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Як свідчать матеріали справи, позивачем в зв’язку з несплатою заборгованості по страхових внескам до Пенсійного фонду України було надіслано відповідачеві рекомендованою кореспонденцією рішення від 18.02.05 № 58 про застосування штрафних санкцій, донарахованих органом ПФУ сум зборів на обов’язкове державне пенсійне страхування, яким були застосовані штрафні санкції у розмірі 928,82 грн.
Станом на день розгляду спору заборгованість, визначена рішенням, відповідачем не сплачена в повному обсязі. Доказів зворотного суду не надано.
Частиною 3 статті 106 Закону № 1058-ІV встановлено, що у разі якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому законом порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби. У зазначених випадках орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки. У разі звернення органу Пенсійного фонду з позовом про стягнення недоїмки до господарського суду передбачені законодавством заходи досудового врегулювання спорів не застосовуються.
Відповідачем не надано доказів оскарження рішення від 18.02.05 № 58 про застосування штрафних санкцій, донарахованих органом ПФУ сум зборів на обов’язкове державне пенсійне страхування, яким були застосовані штрафні санкції у розмірі 928,82 грн. чи його скасування.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Беручи до уваги до уваги те, що штрафних санкцій по страховим внескам до Пенсійного фонду України у розмірі 928,82 грн. відповідач в особі його відокремленого підрозділу у встановлені законодавством строки не сплатив, доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Оскільки спір вирішено на користь суб’єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 158-163 КАС України, господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Українського державного підприємства поштового зв’язку “Укрпошта” (01001, м. Київ, вул. Хрещатик, 22, ідентифікаційний код 21560045, Р/р 260029227 в КРД АППБ “Аваль”, м. Сімферополь, МФО 324021) заборгованість до Управління Пенсійного фонду України в м. Судак, Автономної Республіки Крим (98000, АРК, м. Судак, вул. Леніна, 85-а, р/р № 25608010048001 в КРУ ВАТ “Державний Ощадний банк України”, МФО 324805, ЗКПО 22300317) у розмірі 928,82 грн.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя І.В.Усатенко
Дата складення та підписання постанови в повному обсязі –27.05.2007р.