Справа № 2-2984/2010
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 липня 2010 року м. Запоріжжя
Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого судді Геєць Ю.В., при секретарі Ровенській В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Запоріжжя цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя про зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя про зобов’язання вчинити певні дії, в якому вказав, що з 08.06.2006 року він перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя та отримує пенсію за віком. Після призначення пенсії позивач продовжив працювати та 14.01.2009 року звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до п. 4 ст. 42. Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Проте відповідач в порушення вимог ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» при перерахунку пенсії використав показники середньої заробітної плати на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік у розмірі 1197 грн. 91 коп., а не за 2008 рік у розмірі 1573 грн. 99 коп. У зв’язку з чим позивач просить визнати дії відповідача не законними та зобов’язати відповідача перерахувати пенсію згідно діючого законодавства з застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховано особу в цілому по Україні за 2008, який становить 1573 грн. 99 коп., провести оптимізацію заробітної плати за найбільш вигідний період з 07.06.2006 року по 31.12.2008 року, стягнути заборгованість пенсійних виплат з січня 2009 року по березень 2010 року.
Позивач у судове засідання не з’явився, надав суду заяву про розгляд справи у його відсутності, просить задовольнити позовні вимоги.
Представник відповідача Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя у судове засідання не з’явився, надав до суду письмові заперечення на позов, відповідно до яких просить розглянути справу за його відсутності та відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Суд вважає за можливе справу розглянути за відсутності позивача та представника відповідача.
Дослідивши матеріали справи, встановивши обставини і перевіривши їх доказами, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст. 11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за заявою фізичних або юридичних осіб, у межах заявлених ними вимог і на підставі доказів, наданих сторонами й іншими особами, що беруть участь у справі.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя та отримує пенсію за віком з 08.06.2006 року при загальному стажі роботи 43 роки 06 місяців 18 днів та оптимальному заробітку за період з 01.12.1991 року по 01.11.1996 року.
Згідно з особистою заявою позивача про перерахунок пенсії від 14.01.2009 року з урахуванням додаткового стажу та заробітку і наданими документами, які підтверджують період роботи заявника після первинного призначення пенсії, відповідачем проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до підпунктів 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».
Пенсію ОСОБА_1 перераховано із загального стажу 45 років 11 місяців 18 днів та додатково наданої заробітної плати за період з 01.01.2008 року по 01.01.2009 року, з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік (1197 грн. 91 коп.), середньомісячний заробіток для обчислення склав 2210,47 грн. Розмір пенсії з 01.01.20100 року становить 1515,03 грн.
Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж. За вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців страхового стажу підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим частини першої цієї статті, період, за який враховується заробітна плата, після виключення 10 відсотків тривалості страхового стажу, не може бути меншим ніж 60 календарних місяців. Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини. Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що під час обчислення пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів.
Отже, виходячи з принципу пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсії позивачеві застосуванню підлягають ч.ч. 1, 2 ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Статтею 22 Конституції України встановлено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Право позивача на отримання зазначеної пенсії закріплено у Законі, гарантовано державою та підтверджується відповідними доказами, а обов'язок здійснення перерахунку пенсії позивача покладено саме на Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя.
У зв’язку з чим, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача вчинити дії щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу у відповідності з вимогами, встановленими ч.ч. 1, 2 ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2008 рік на підставі заяви ОСОБА_1 з урахуванням різниці, яка була виплачена у цей період, тому позовні вимоги ОСОБА_1 в цій частині підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 3 ЦПК України кожна особа має в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
За змістом даної норми закону відповідачем у справі повинна бути особа, яка порушує, не визнає або оспорює права, свободи чи інтереси позивача, і такі порушення, невизнання та оспорювання унеможливлюють в повній мірі реалізувати позивачеві свої права, свободи та інтереси.
Проте в порушення вимог закону позивач у позові не зазначив яким чином відповідач порушив, не визнав або оспорив права, свободи чи інтереси позивача, не вказав яким чином його дії чи бездіяльність унеможливили в повній мірі реалізувати позивачу своє право щодо проведення оптимізації заробітної плати за зазначений у позові період, а також не зазначено у позові яку суму відповідач повинен сплатити позивачу, уточнення позовних вимог в цій частині суду не надано.
Крім того, згідно ст.ст. 79, 88 ЦПК України, стороні на користь якої постановлено рішення, суд присуджує з другої сторони, понесені нею і документально підтверджені судові витрати, тому на користь позивача з Державного бюджету України підлягають стягненню пропорційно до задоволених позовних вимог судові витрати, а саме витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи у розмірі 37 грн. та судовий збір у розмірі 8 грн. 50 коп.
Відповідно до ст.. 84, ч. 1 ст. 88 ЦПК України, витрати пов’язані з оплатою правової допомоги адвоката або іншого фахівця в галузі права, несуть сторони. Стороні на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати. Якщо позов задоволено частково, судові витрати присуджується позивачеві пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, а відповідачеві – пропорційно до тієї частини позовних вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Згідно з п. 2 ч. 2 ст. 79 ЦПК України до судових витрат серед інших належать і витрати на правову допомогу.
Постановою Кабінету Міністрів України № 590 від 27.04.2006 року « Про граничні розміри компенсації витрат, пов'язаних з розглядом цивільних та адміністративних справ, і порядок їх компенсації за рахунок держави» затвердженого граничні розміри компенсаційних витрат, пов’язаних з правовою допомогою сторін, на користь якої ухвалено судове рішення у цивільній справі у випадку, якщо компенсація сплачується іншою стороною, не повинна перевищувати суму, що обчислюється виходячи з того, що зазначеній особі виплачується 40 % розміру мінімальної заробітної плати за годину її роботи.
В судовому засіданні представником позивача не надано розрахунку з якого можливо було б встановити граничний розмір компенсації, також в матеріалах справи відсутні документи, що свідчать про оплату, пов’язаних із наданням юридичної допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанції до прибуткового касового ордеру, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, акти прийому передачі виконаних робіт) щодо внесення позивачем на рахунок юридичної консультації суми на правову допомогу в розмірі 771 грн.
Керуючись ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 10, 11, 209, 212, 214, 215 ЦПК України суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя про зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 Самуіловичуна підставі заяви від 14.01.2009 рокуіз застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік , який становить 1197 грн. 91 коп.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 у відповідності з вимогами, встановленими ч.ч. 1, 2 ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2008 рік , який становить 1573 грн. 99 коп., на підставі заяви ОСОБА_1 від 14.01.2009 року з урахуванням різниці, яка була виплачена у цей період.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 45 грн. 50 коп.
В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 про проведення оптимізації заробітної плати за найбільш вигідний період, про стягнення заборгованості пенсійних виплат, про стягнення витрат на правову допомогу – відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Запорізької області через Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя шляхом подачі у 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку ч.4 ст. 295 ЦПК України.
Суддя Ю.В. Геєць
Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя
69035, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 51, тел. 233-22-82, факс 34-31-10.
Управління Пенсійного фонду України
в Орджонікідзевському районі
м. Запоріжжя
69057, м. Запоріжжя, вул. Гагаріна,
буд. 2-б
20.07.2010
№ 2-2984/2010
Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя направляє копію рішення від 16.07.2010 року – для відома.
Додаток: рішення на 2 арк.
Суддя Орджонікідзевського
районного суду м. Запоріжжя Ю.В. Геєць
Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя
69035, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 51, тел. 233-22-82, факс 34-31-10.
Управління Пенсійного фонду України
в Орджонікідзевському районі
м. Запоріжжя
69057, м. Запоріжжя, вул. Гагаріна,
буд. 2-б
20.07.2010
№ 2-2984/2010
Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя направляє копію рішення від 16.07.2010 року – для відома.
Додаток: рішення на 2 арк.
Суддя Орджонікідзевського
районного суду м. Запоріжжя Ю.В. Геєць