Справа № 2–591/2010 р.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 травня 2010 року Немирівський районний суд Вінницької області в складі головуючого: судді Підлипняка М.Д.
при секретарі Путій З.О.
розглянувши у попередньому судовому засіданні в м. Немирів
цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Рубанської сільської ради Немирівського району про визнання права власності в порядку спадкування за законом на спадкове майно, -
В С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулась до суду з позовною заявою, в якій вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати її чоловіка - ОСОБА_2, а ІНФОРМАЦІЯ_2 помер її чоловік - ОСОБА_3 , які постійно проживали та були прописані (зареєстровані) в с. Рубань Немирівського району Вінницької області. Після смерті ОСОБА_2 спадкоємцем на її майно став її син , тобто чоловік позивачки - ОСОБА_3 . Спадкове майно , що залишилось після смерті ОСОБА_2 складається із 1/5 частини житлового будинку з господарчими будівлями , що розташований по АДРЕСА_1
Після смерті чоловіка позивачки ІНФОРМАЦІЯ_2 відкрилась спадщина на 2/5 частини (1/5 - ОСОБА_2 ) житлового будинку з господарчими будівлями , що розташований по АДРЕСА_1 Після смерті ОСОБА_3 спадкоємцем за законом є позивачка та їх із спадкодавцем діти : ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , інших спадкоємців передбачених законом не має. ОСОБА_4 та ОСОБА_5 спадщини після смерті спадкодавця не приймали і на неї не претендують , що підтверджується їх заявами.
За життя чоловіка позивачки та його матері вони спільно побудували біля будинку, який належав їм житловий будинок "Г" , прибудову та переобладнали будинок "А" під літню кухню , але правовстановлюючих документів на майно не виготовили , в зв'язку зі смертю спадкодавців .
Після смерті чоловіка позивачка прийняла спадщину , як особа що проживала із спадкодавцем на час відкриття спадщини .
У позивачки виникла необхідність оформити свідоцтво про право на спадщину за законом . Вона звернулась до державного нотаріуса Немирівської держнотконтори з цього приводу, але в оформленні свідоцтва нотаріально її було відмовлено з тієї причини , що біля спадкового будинку є самовільно побудовані будівлі, на які спадкодавець за життя не одержав правовстановлюючих документів та в зв'язку з відсутністю свідоцтв про право власності на нерухоме майно на яке мали право спадкодавці. В зв'язку з цією обставиною позивачка змушена звернутися до суду для вирішення цього питання.
Тому на підставі викладеного позивачка просить суд визнати за нею право власності в порядку спадкування за законом на спадкове майно на, яке мав право її чоловік ОСОБА_3, померлий ІНФОРМАЦІЯ_3
В судовому засіданні представник позивачки ОСОБА_6 підтримала позовні вимоги, просила їх задовольнити.
Представник відповідача – Рубанської сільської ради Немирівського району в судове засідання не з"явився, однак від нього надійшла заява про визнання позову і про розгляд справи без їхньої участі.
Виходячи з наведеного, суд заслухавши пояснення представника позивачки, вважає, що рішення у справі можливо постановити при проведенні попереднього судового засідання.
Відповідно до частини 4 ст. 130 ЦПК України при визнанні позову ухвалюється судове рішення в порядку, встановленому статтею 174 цього ж Кодексу. Згідно з частиною 4 ст. 174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Матеріалами справи встановлено, що 24.05.1994 року померла свекруха позивачки - ОСОБА_2 (а.с. 16).
Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина, яка складається із 1/5 частини житлового будинку «А» з господарськими будівлями та спорудами та 1/5 частини незавершеного будівництвом житлового будинку готовністю 69% «Г» та прибудови «г», що розташовані по АДРЕСА_1.
Спадкоємцем на майно ОСОБА_2 став її син , тобто чоловік позивачки - ОСОБА_3, який ІНФОРМАЦІЯ_2 помер, і не встиг прийняти спадщину в установлений строк, однак завершив будівництво житлового будинку.
Відповідно до ч. 1 ст. 551 ЦК України (в редакції 1963 року , який був чинний на момент відкриття спадщини) , якщо спадкоємець , закликаний до спадкоємства за законом або за заповітом , помер після відкриття спадщини , не встигнувши її прийняти в установлений строк , право на прийняття належної йому частки спадщини переходить до його спадкоємців ( спадкова трансмісія).
Спадкоємцями на майно ОСОБА_3 до складу, якого входить: 2/5 частини житлового будинку «А» з господарськими будівлями та спорудами та 2/5 частини житлового будинку «Г» та прибудови «г», що розташовані по АДРЕСА_1 є позивачка та їх із спадкодавцем діти : ОСОБА_4, ОСОБА_5. ОСОБА_4 та ОСОБА_5 спадщини не приймали і на неї не претендують , що підтверджується їх заявами (а.с. 15,18).
Таким чином позивачка є єдиною спадкоємицею за законом на вказане майно. Спадщину після смерті чоловіка вона прийняла , як особа що проживала із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Але отримати у несудовому порядку свідоцтво про право на спадщину позивачка не може, оскільки за життя спадкодавців вони спільно побудували біля будинку, який належав їм житловий будинок "Г" , прибудову та переобладнали будинок "А" під літню кухню , але правовстановлюючих документів на майно не виготовили , в зв'язку зі смертю спадкодавців .
Згідно висновку спеціаліста № 28 від 13.05.2010 року, виданого ТОВ «Подільський експертний центр» при самовільному переплануванні будівлі літньої кухні та при самовільному будівництві житлової будівлі «Г», прибудови до нього літ. «г» за адресою АДРЕСА_1 порушень не виявлено, будівельні роботи виконано з дотриманням будівельних, протипожежних та санітарно – технічних вимог. Станом на дату огляду 12.05.2010 року стадія готовності визначена на рівні 100 відсотків , подальша експлуатація та використання самочинно переобладнаної будівлі літньої кухні літ. «А» та самовільно побудованого житлового будинку з прибудовою літ. «Г», літ. «г» за адресою АДРЕСА_1 можлива та безпечна.
Статтею 392 ЦК передбачено, що власник майна може пред’явити позов про визнання права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно зі ст. 376 ЦК України на вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.
На підставі викладеного суд приходить до висновку, що за позивачкою слід визнати право власності на 2/5 частини житлового будинку " Г" загальною площею 81,0 кв.м. , житловою 45,1 кв.м. та відповідну частку господарських будівель і споруд, а саме: самочинно переобладнаний житловий будинок "А" під літню кухню , прибудову «г», сарай «Б», літню кухню «В», погріб «В/під» , огорожу «№1-2» , що розташовані по АДРЕСА_1 на які мав право її чоловік ОСОБА_3, померлий ІНФОРМАЦІЯ_3, оскільки самочинно переобладнана будівля літньої кухні та самовільно побудований житловий будинок з прибудовою не порушують права інших осіб та відповідають будівельним, протипожежним і санітарно – технічним вимогам.
Керуючись ч. 1 ст. 551 ЦК України (в редакції 1963 року), ст.ст. 376, 392, 1261,1268 ЦК України, ст. ст.10, 60, 130 ч. 4, 174 ч. 4, 212-215 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за законом на 2/5 частини житлового будинку " Г" загальною площею 81,0 кв.м. , житловою 45,1 кв.м. та відповідну частку господарських будівель і споруд, а саме: самочинно переобладнаний житловий будинок "А" під літню кухню , прибудову «г», сарай «Б», літню кухню «В», погріб «В/під» , огорожу «№1-2» , що розташовані по АДРЕСА_1 на які мав право її чоловік ОСОБА_3, померлий ІНФОРМАЦІЯ_3
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом 10 днів з дня проголошення рішення, а апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий: